Įklimpęs Jurbarko žemėje, sudegė Jonavoje

Polikarpas RAGOŽIS
„ŪP“ korespondentas

„Ūkininko patarėjo“ sausio 11 d. Nr. 4 išspausdintas rašinys „Valstybinės žemės pardavimas: riebiausias kąsnis valdininkams“ suerzino AB „Jonavos grūdai“ generalinio direktoriaus pavaduotoją Remigijų Urboną. Šiuo metu Šakių apylinkės teismas nagrinėja jo iš valstybės pirktos žemės pirkimo-pardavimo sutarties teisėtumą. Turintis nemalonumų dėl galimai viešųjų ir privačių interesų supainiojimo plėtojant savo ūkį Jurbarko rajone, tada buvęs Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) direktorius R. Urbonas pernai gruodžio 18 d. suklupo Jonavoje, reikalavęs 50 tūkst. litų iš pavaldinio dėl jo išlikimo tarnyboje.

remigijus urbonasR. Urbonas Žemės ūkio rūmų direktoriumi dirbo nuo 2003 m. iki 2011 m. gegužės 3 d. iš šių pareigų atsistatydino netikėtai, net kai buvo nustatytas padidintas mėnesinis atlyginimas – 6,5 tūkst. litų. neoficialiai kalbama, kad ŽŪR direktorius neįtiko dėl „politikavimo“ – kandidatavo į Kauno rajono tarybą, bet nesėkmingai, buvo įtrauktas į Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos sąrašo pirmąjį dešimtuką.
Išėjęs iš ŽŪR R. Urbonas dirbo AB „Jonavos grūdai“ Prekybos ir paslaugų direktoriaus pavaduotoju. Pasak tuomečio bendrovės generalinio direktoriaus Vilmanto Tovensko, R. Urbonui buvo patikėtos transporto vadybos, logistikos pareigos. Jis rūpinosi geležinkelio vagonų nuoma ir grūdų pervežimais.
„ŪP“ paklaustas, kaip R. Urbonas pateko į šias pareigas, kieno rekomenduotas, V. Tovenskas, dabar – AB „Lytagra“ serviso tarnybos direktorius, pareiškė nenorįs to sakyti.
„Pareigas, kurios jam buvo paskirtos, atlikdavo. Negaliu sakyti, kad puikiai, bet vidutiniškai. Nepasitaikė jo sukčiavimo atvejų. Ir apskritai tada pas mus buvo viskas tvarkingai sudėliota. Tai patvirtina ir įvairių komisijų, audito, valstybės kontrolės patikrinimo protokolai“, – aiškino darbo tvarką tuometis bendrovės vadovas V. Tovenskas. Tačiau jis pripažino, kad yra nesąžiningų žmonių, norinčių pasipelnyti.
To siekė ir neseniai į AB „Jonavos grūdai“ generalinio direktoriaus pavaduotojo pareigas pakeltas R. Urbonas, gruodžio 18 d. su paimtu kyšiu (25 tūkst. Lt) patekęs tiesiai į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų rankas.
„Po V. Tovensko išėjimo buvo dar trys generaliniai direktoriai. Trečiasis, dabartinis – Paulius Kaselis ir paskyrė R. Urboną savo pavaduotoju. Nuo tada jis tapo mano tiesioginiu viršininku. Kas jam šovė į galvą, negaliu suprasti. Šioje bendrovėje dirbu 24 metus, neturiu jokių nuobaudų. O štai nei iš šio, nei iš to atvažiavo ir paprašė 50 tūkst. litų, sakydamas, jeigu nori dirbti, mokėk. Kodėl iš manęs, nežinau“, – „ŪP“ pasakojo AB „Jonavos grūdai“ Ukmergės grūdų sandėlio vedėjas Alfredas Čekanavičius.
Prievartaujamas sandėlio vedėjas susimąstė – mokėti ar ne. Tačiau žinodamas, kad jokių net menkiausių nusižengimų nepadaręs per visus šioje bendrovėje darbo metus, nusprendė nemokėti. A. Čekanavičius pranešė generaliniam direktoriui, kad R. Urbonas daro jam moralinį spaudimą, bet apie duoklės reikalavimą neprasitarė. Iš aukščiausio vadovo nesulaukęs jokio atsako, A. Čekanavičius nusprendė kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą.
Kai sutartą dieną į Ukmergės grūdų sandėlį atvyko R. Urbonas, pinigai buvo paruošti, banknotai pažymėti ir susukti į permatomą popierių. Tiesa, ne visi, o tik pusė reikalaujamos sumos, likusią dalį būtų reikėję sumokėti sausio pradžioje.
Kai R. Urbonas paėmė pinigus, savo pavaldiniui ištarė: „Gali ramiai sau dirbti.“ Tačiau viršininko džiaugsmas išgaravo vos pravėrus duris, mat čia jo su paimtu kyšiu laukė STT pareigūnai. Iš jo atėmė pinigus ir uždėjo antrankius.
Jokia gynyba jo jau neišgelbės – visa pinigų davimo ir paėmimo procedūra įrašyta paslėpta vaizdo kamera, taip pat įrašytas ir visas generalinio direktoriaus pavaduotojo R. Urbono ir jo pavaldinio – sandėlio vedėjo A. Čekanavičiaus pokalbis.
„Ūkininko patarėjui“, norėjusiam pasitikslinti, ar tikrai AB „Jonavos grūdai“ generalinis direktorius P. Kaselis nereagavo į sandėlio vedėjo nusiskundimą dėl R. Urbono daromo jam moralinio spaudimo, bendrovės vadovas pareiškė, kad R. Urbonas trims mėnesiams nušalintas nuo pareigų, vyksta ikiteisminis tyrimas, todėl atsisakė komentuoti.
Manoma, kad už kyšininkavimą R. Urbonui gresia iki 8 metų belangė. Be to, nežinia, kokį sprendimą jam paskelbs Šakių apylinkės teismas dėl galimų viešųjų ir privačių interesų supainiojimo ir galimai neteisėtų žemės pirkimo-pardavimo sutarčių.

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.