Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024

Ilgakasės pupuolės: ankštys net po pusmetrį

2022/03/28


Alyvoms sužydėjus galite sėti ir kinines pupuoles, kuriomis susidomi vis daugiau augintojų mėgėjų. Šiuos vijoklinius augalus patogu auginti ne tik darže, bet ir balkone ar terasoje. Pupeles galima palyginti su šparaginėmis, tik pupuolės išskirtinės ankščių ilgiu. Jos sėkmingai buvo augintos ir Babtuose, instituto laukuose.

Dr. Danguolė JUŠKEVIČIENĖ

LAMMC SDI Daržo augalų selekcijos ir technologijų skyriaus mokslo darbuotoja

Valgomos ankštys ir sėklos

Ankštis skinti galima pradėti tada, kai sėklos jose būna maždaug kviečio grūdo dydžio.

Kininės pupuolės (Vigna unguiculata) – pupinių šeimos augalai, kilę iš Azijos, tačiau auginamos ir kitose, ypač šiltesnio klimato šalyse. Europoje didžiausi jų plotai driekiasi Portugalijoje ir Italijoje.

Kaip ir dauguma pupinių šeimos augalų, pupuolės išsiskiria maistine verte. Jų sėklose yra apie 20–30 proc. baltymų, 60–65 proc. angliavandenių, 1–1,5 proc. riebalų, vitaminų, mineralinių ir kitų vertingų medžiagų. 100 g virtų pupelių turi apie 50 kalorijų. Tokį kiekį suvalgęs žmogus gauna maždaug penktadalį vitamino A, trečdalį vitamino C dienos normos, taip pat geležies, kalcio. Todėl pupuolės naudojamos tiek mityboje, tiek pašarų gamyboje.

Maistui gali būti naudojamos augalo ankštys ir sėklos. Pavyzdžiui, Indijoje maistui dažniausiai auginamos baltos, raudonos ir juodos spalvos sėklas formuojančios pupuolių veislės.

Žalios ankštys (ankstyvais vystymosi tarpsniais) yra švelnaus, malonaus skonio, tačiau nevalgomos ką tik nuskintos, nes reikia termiškai apdoroti. Tinka virti pasūdytame vandenyje, troškinti, konservuoti ir šaldyti. Sėklos maistui gali būti naudojamos ne tik virtos ar keptos, bet ir daigintos.

 

Skinti kuo dažniau

Nedideliuose plotuose pupuolės pradedamos auginti ir Lietuvoje, sodininkų mėgėjų daržuose. Šis greitai augantis vijok­linis vienmetis augalas išauga iki 2–3 m ir suformuoja labai ilgas, 30–50 cm, ankštis, kurių plotis siekia 7–10 mm ir daugiau. Šiltesnio klimato šalyse pupuolių ankštys dar ilgesnės ir platesnės.

Žiedai nuspalvins lysvę.

Jos žydi baltais ar švelniai rausvais, gelsvais ir kitų spalvų žiedais. Žydėjimas tęsiasi 2–3 mėnesius. Palankiomis oro sąlygomis ankštis pupuolės subrandina po 100–120 dienų nuo sėjos, rugpjūtį–rugsėjį.

Kaip ir daugeliui kitų pupinių šeimos augalų, pupuolėms žydėjimo ir ankščių formavimosi metu optimaliausia 25–28 oC temperatūra. Jei pakyla iki 35 oC, gali pradėti kristi žiedai ar net užsimezgusios ankštys.

Pradėjusios formuotis ankštys auga labai greitai. Patartina skinti kuo dažniau, tada augalai gausiau dera. Jei pupuolių ankštys keliaus į virtuvę, svarbu laiku nuskinti, kad neperaugtų. Pavėlavus maistui bus galima naudoti tik subrendusias sėklas.

Lietuvoje pupuolių sėklos sėjamos, kai sužydi alyvos. Sėklos suberiamos į 6–8 cm gylį, atstumas tarp eilių – 60 cm. Paaugusius augalus reikėtų apkaupti, kad neišvirstų. Tiesa, atramų vis tiek prireiks. Šiuos vijoklinius augalus galima auginti ir balkonuose ar terasose – jie puikiai apželdins šias erdves. Svarbu nepamiršti, kad auginant pupuoles mūsų krašte reikėtų rinktis trumpesnės vegetacijos veisles.

   

2022.03.28

Susijusios temos – skaitykite: kininės pupuolės

Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...