Kaunas +19,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +19,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Kviečių rinkose grafikų kreivės raudonuoja ne vieną savaitę – derliaus kiekiai mažėja, kainos krenta

2024/08/16


Virš grūdų augintojų galvų susitelkė juodi debesys. Kai kuriose Europos Sąjungos (ES) šalyse šių metų derlius rekordiškai mažas, kokybė prasta ir nors pasiūla sumažėjusi, supirkimo kainos krenta.

ES kviečių derliaus prognozės – liūdnos

Prieš kelias dienas JAV Žemės ūkio departamento (USDA) paskelbtos 2024–2025 prekybos metų prognozės rodo, kad ES kviečių derlius sumažės nuo 134,9 mln. t praėjusį sezoną iki 127,4 mln. t šį sezoną. Liepos mėnesį paskelbtos prognozės buvo optimistiškesnės, prognozuota, kad naujasis derlius sieks 130 mln. t.

Europos agentūros „Stratégie Grains“ analitikai prognozuoja, kad šiemet ES nuims mažiausią kviečių derlių per šešerius metus. Skaičiuojama, kad minkštųjų kviečių (išskyrus kietuosius) derlius sudarys tik 116,50 mln. t, tai yra 5,8 mln. t mažiau nei agentūra prognozavo anksčiau. Jei naujosios prognozės išsipildys, tai bus mažiausias derlius nuo 2018-ųjų, kai buvo prikulta 114,8 mln. t minkštųjų kviečių.

Minkštųjų kviečių gamybos apimtys ES nuo 2018 m. (Šaltinis: AHDB, parengta pagal EK 2024 m. liepos ir „Stratégie Grains“ 2024 m. rugpjūčio duomenis.)

Gamybos sumažėjimas siejamas ne tik su sumažėjusiais pasėlių plotais ar nepalankiomis oro sąlygomis. Didelės įtakos turi ir prastesnis nei tikėtasi kviečių derlingumas pagrindinėse kviečių augintojose, ypač Prancūzijoje ir Vokietijoje. Šią savaitę Prancūzijos žemės ūkio ministerija patikslino paprastųjų kviečių derliaus prognozę iki žemiausio lygio per pastaruosius 40 metų – vos 26,3 mln. t.

Prancūzijos nacionalinės žemės ūkio ir jūros produktų įstaigos „FranceAgriMer“ duomenimis, iki rugpjūčio 5 d. buvo nuimta 88 proc. planuotų plotų ir tai yra mažiau nei vidutiniškai per pastaruosius penkerius metus.

Dėl lietingų orų javapjūtė vėluoja ir Vokietijoje. Federalinės statistikos tarnybos duomenimis, 2024 m. kviečių derlius gali sumažėti iki 19,7 mln. t, tai būtų mažiausias kiekis nuo 2003 m. ir gerokai mažesnis nei pernai, kai buvo nuimta 21,5 mln. t kviečių.

Ne tik Prancūzija ir Vokietija, kurios yra didžiausios ES kviečių augintojos, su nerimu žvelgiama į sumažėjusį derlių. Nuostolių šiemet patyrė ir Vengrija, Lenkija, Rumunija. Nors Ispanijos kviečių produkcijos apimtys išaugo, vis tik šiai šaliai nepavyks kompensuoti bendrai ES patirtų derliaus nuostolių.

Buksuoja ir kviečių eksportas

Mažėjant derliui, traukiasi ir ES eksporto apimtys. USDA skaičiavimais, ES kviečių eksportas 2024–2025 m. bus žemiausias per 3 metus. Kadangi Bendrija yra antra pagal dydį pasaulinė kviečių eksportuotoja, pagrindinės importuojančios rinkos turės kreiptis į alternatyvius tiekėjus. Taigi ES vietoje nekantraus įsitvirtinti jos konkurentai.

Tikėtina, kad dalį pozicijų praras kai kuriose didžiausiose rinkose – Maroke, Alžyre, Nigerijoje ir Egipte. Be to, esant palankioms pasėlių perspektyvoms Kanadoje ir JAV, ES susidurs su papildoma konkurencija didžiausioje Kinijos rinkoje.

Ant kulnų lipa ir Rusija bei Ukraina. Nors jų kviečių derlius šiemet taip pat mažesnis, USDA analitikai tikisi, kad šių šalių eksporto apimtys išliks didelės, nes siūlomos kainos konkurencingos, palyginti su ES kotiruotėmis.

Tarptautiniai kasdieniai FOB eksporto pasiūlymai (Šaltinis: Tarptautinė grūdų taryba).

Beje, ES eksportą riboja ne tik mažesnis derlius, dar didesnę įtaką turi sumažėjusios atsargos regione. Dėl prastų orų sukeltų problemų, prancūziškų kviečių ne tik mažiau, bet ir jų kokybė prastesnė, tai reiškia, kad duonos produktams skirtų grūdų kiekis bus mažesni.

Tuo metu didėja pašarinės kokybės kviečių prieinamumas. Atsižvelgiant dar ir į tai, kad didelė tikimybė, jog šiemet ir kukurūzų derlius bus mažesnis, tai pašarinių kviečių paklausa ES išliks didelė. Prognozuojama, kad ES šių kviečių ir jų likučių naudojimas rugpjūtį padidės 1,5 mln. t (iki 46 mln. t).

Pasak agentūros „Strategy Grains“ analitikų, Bulgarija ir Rumunija išliks tarp nedaugelio šalių, prikūlusių aukštos kokybės grūdų.

Grūdai iš Rytų daro spaudimą kainoms

Kai grūdų derlius menkesnis ir pasiūla mažėja, tikriausiai daugelis tikisi kainų kilimo. Tačiau grūdų augintojams ES šie metai kol kas nesėkmingi ir šiuo aspektu. Grūdų iš Rusijos, Ukrainos, Rumunijos ir Bulgarijos kainos daro stiprų spaudimą kviečių kainoms „Matif“ biržoje.

Žemės ūkio rinkas stebinčio ir analizuojančio rusų portalo „SovEcon“ pateikiamais duomenimis, 2024 m. liepos 1 d. Rusijos kviečių atsargos siekė apie 20,3 mln. t ir 21 proc. viršijo praėjusių metų duomenis. Kai tuo metu ES atsargos mažėja. Portalo analitikai teigia, kad didelė šių kviečių pasiūla naujojo sezono pradžioje lėmė staigų kainų kritimą.

Kelią į užsienio rinkas rusams palengvina ir tai, kad pastaruoju metu šioje šalyje drastiškai mažinami eksporto mokesčiai artėja prie nulio. Prieš kelias savaites jie siekė daugiau nei 30 Eur/t, remdamasis žemės ūkio rinkas analizuojančios prancūzų įmonės „Agritel“ duomenimis rašo portalas „Agrarheute“.

Šį pirmadienį Europos ateities sandorių rinkoje naujojo derliaus (rugsėjo mėn.) kviečių kaina sumažėjo šiek tiek mažiau nei 2 eurais – iki 215 Eur/t. Kitų gruodžio mėnesio ateities sandorių kaina sumažėjo 2,50 euro – iki 224 Eur/t.

Koją grūdų augintojams kiša ir nepalankūs orai

Grūdų prognozėse ir rinkų analizėse pro akis neprasprūsta derlių veikiančios oro sąlygos. Vis dažniau kartojama, kad aukštesnė nei vidutinė temperatūra ir liūčių lydimos karščio bangos Europoje daro didžiulę įtaką dirvožemio drėgmei ir augalijos augimui.

Europos sausrų observatorija yra pastebėjusi, kad vadinamąsias žemės ūkio sausras sukeliantys orai iš centrinės ir pietų Italijos, šiaurės vakarų Ispanijos, Graikijos ir vidurio vakarų Turkijos plinta ir į Ukrainą, Rumuniją bei pietų Rusiją.

Stebima, kad Italijoje vandens lygis rezervuaruose yra žemesnis nei nustatytas pavojaus lygis, o jų tūris 45 proc. mažesnis nei praėjusiais metais. 25 proc. savivaldybių paskelbė vandens taupymo taisykles, nes dėl sausros 25 proc. sumažėjo žemės ūkio produkcijos gamyba, smarkiai paveikusi citrusinius vaisių, kviečių ir vynuogių augintojus. Patirta ekonominė žala įvertinta net 2,7 mlrd. Eur.

O štai Vidurio ir Vakarų Europoje vasarą drėgmės buvo daugiau nei neįprastai, kai kuriose Prancūzijos ir Vokietijos dalyse vyravo net pernelyg drėgnos sąlygos. Tai pasėliams buvo pavojinga ne tik dėl vandens pertekliaus, bet ir dėl būsimą derlių naikinančio pelėsio. Be to, drėgni orai vėlina augalų vegetaciją, stabdo sėją ir ilgina derliaus nuėmimo laiką.

Spėjama, kad nepalankūs orai tęsis ir rugpjūtį bei rugsėjį. Pirėnų pusiasalyje, pietų Prancūzijoje, vidurio ir šiaurės Italijoje, Slovėnijoje, Kroatijoje, Vengrijoje, Slovakijoje, Rytų Europoje, pietų Rusijoje prognozuojama mažiau kritulių nei įprasta.

Palankesnė augintojams situacija matoma Šiaurės Europoje. Čia tikimasi beveik vidutinių arba šiek tiek drėgnesnių nei vidutinės oro sąlygų.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...
2025/07/19

„S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 92-osios metinės: lenkų pagarba mūsų herojams – lyg saviems didvyriams“

Lietuvai minint Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą sukaktį, ypatingą pagarbą šiam istoriniam įvykiui kasmet atiduoda ir Lenkijos visuomenė. Lakūnų žūties vietoje Pščelniko miške surengtas tradicija tapęs atm...
2025/07/18

Nei bėgti, nei rėkti. Daržovių auginimo lietuviški ypatumai

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas, pasidžiaugęs, kad viskas, ko reikia mūsų organizmui, užauga Lietuvoje, teigė: „Visos ligos – nuo nervų, nuraminti juos gali padėti tik daržovės.&ldq...
2025/07/18

Patvirtintas 18-as ES sankcijų paketas, nutaikytas į Rusijos karo mašiną – energetikos ir finansų sektorius

Šiandien, liepos 18 d., Europos Sąjungos (ES) Taryba priėmė 18-ą ekonominių ir individualių sankcijų paketą, skirtą riboti kritiškai svarbių Rusijos naftos ir finansų sektorių veiklą ir toliau visapusiškai varžyti režimo galim...
2025/07/18

Kubiliaus amatas perduodamas iš kartos į kartą

Šilalė („Šilalės artojas“). Kasmetiniame Bilionių plenere „Šimtmečio veidai ir vardai“ visada galima sutikti įdomių užsi­ėmimų turinčių žmonių. Šiemet prie tvenkinio šeimininkavo kubil...