Kaunas +19,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +19,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
ES žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų susitikimas Briuselyje. ES nuotr.

ES Taryba: Europos žemės ūkį toliau pančioja biurokratija

2024/09/24


Vakar Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdyje ministrai aptarė ES ūkininkavimo ir maisto sektoriaus ateities perspektyvas. Posėdyje vykusiose diskusijose daug dėmesio taip pat buvo skirta žvejybos kvotų, bendros žemės ūkio politikos ir rinkos klausimams. Tuo tarpu Lietuvos ministras Kazys Starkevičius, kaip šios kadencijos Ministrų kabineto narys į Briuselį vykęs pirmą kartą, reikalavo atsižvelgti į ūkininkų interesus, naudojant ŽŪ techniką, ir mažinti perteklinį Briuselio reguliavimą.

Pirmiausia Taryba įvertino antruosius bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) strateginių planų įgyvendinimo metus.

Atsižvelgiant į praktinę patirtį, įgytą per pirmuosius dvejus dabartinės BŽŪP metus, Tarybos nariai apsikeitė nuomonėmis apie tam tikrus iššūkius, su kuriais susiduria nacionalinės valdžios institucijos, įgyvendindamos strateginius planus. Buvo siekiama nustatyti galimus patobulinimus laikotarpiui po 2027 m., siekiant užtikrinti, kad strateginiai planai ir toliau būtų vykdomi.

Ministrai paminėjo, kad sveikintų didesnį lankstumą ir supaprastintą nacionalinių strateginių planų priėmimo bei keitimo tvarką. Be to, jie pageidautų mažinti biurokratiją ir akcentavo, kad reikėtų supaprastinti ataskaitų teikimo taisykles.

„Pertekliniai ribojimai veda prie absurdiško, neefektyvaus lėšų naudojimo bei mažina pasitikėjimą pačia ES ir BŽŪP. Turime grįžti prie sveiko proto. Negi kiekvienai auginamai kultūrai reikia pirkti po atskirą laistymo mašiną, kuri būtų naudojama tik kelis kartus per metus?“

Kazys Starkevičius, Lietuvos žemės ūkio ministras

Lietuviški akcentai

Lietuvos žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pritaria Trayboje vyravusiai nuomonei, jog reikia lanksčiau žiūrėti į Strateginio plano keitimo galimybes, nes sudėtinga tikėtis pasiekti visus plane numatytus tikslus: „Nors antrieji strateginių planų įgyvendinimo metai sukuria kiek daugiau optimizmo, o nepopuliarios priemonės įgauna pagreitį, tačiau kai kuriuos Strateginio plano tikslus bus sunku pasiekti. ES iškelti tikslai – pernelyg ambicingi, pavyzdžiui, dėl ekologinio ūkininkavimo ir kraštovaizdžio elementų. Administracinė našta tiek ūkininkams, tiek administruojančioms institucijoms vis dar išlieka didelė. Todėl būtina supaprastinti strateginių planų keitimo procedūrą ir užtikrinti lankstesnį procesą“.

Mūsų ministras, be to, atkreipė dėmesį į tam tikras aplinkybes ir sunkumus, kurie kilo įgyvendinant Strateginį planą. Tačiau svarbiausia, ministro nuomone, pagaliau turi būti užtikrinti ūkininkų interesai, negrasinant baudų bei sankcijų vėzdu: „Ūkininkams turėtų būti leista efektyviau ir racionaliau naudoti žemės ūkio techniką, įrangą ar bet kokį kitą daiktą, įsigytą su ES parama, nebijant, kad jiems bus taikomos sankcijos. Siekiant įgyvendinti BŽŪP tikslus, reikia atsisakyti griežta kontrole ir baudomis grįstų ES paramos administravimo principų ir leisti ūkininkams būti savo ūkių šeimininkais. O ką matome praktikoje? Ūkininkas investavo į įrangą, reikalingą daržovėms auginti, bet negali jos naudoti javams, nes tai nebuvo numatyta patvirtintame investiciniame projekte. Kas blogo, kad su nupirkta įranga bus atliekami papildomi, projekte nenumatyti darbai, kurie tik pagerintų ūkio gyvybingumą, sustiprintų atsparumą krizėms?“, - retoriškai klausė K. Starkevičius.

Ministras kvietė Europos žemės ūkio politikos reguliuotojus grįžti prie „sveiko proto“: „Ūkyje, ypač mišriame ar šeimos, kur ūkininkavimas yra gyvenimo būdas, labai sunku, o gal ir neįmanoma, nubrėžti aiškių ribų tarp veiklų ir darbų. Apribojimas naudoti techniką vienai ar kitai veiklai, priklausomai nuo to, kas parašyta investiciniame projekte, neracionalus. Esame tvirtai įsitikinę, kad siekdami plačių BŽŪP tikslų turime atsisakyti griežta kontrole ir baudomis grįstų ES paramos administravimo principų, suteikiant laisvę ūkininkui būti savo ūkio šeimininku. Pertekliniai ribojimai veda prie absurdiško, neefektyvaus lėšų naudojimo bei mažina pasitikėjimą pačia ES ir BŽŪP. Turime grįžti prie sveiko proto. Negi kiekvienai auginamai kultūrai reikia pirkti po atskirą laistymo mašiną, kuri būtų naudojama tik kelis kartus per metus?“.

Lietuvos žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, Vokietijos federalinis maisto ir žemės ūkio ministras Cem Özdemir, Airijos žemės ūkio, maisto ir žuvininkystės ministras  Charlie Mcconalogue. ES nuotr.

Situacija rinkoje

Taryba, remdamasi valstybių narių pateikta informacija, taip pat aptarė žemės ūkio rinkų ir žaliavų situaciją. Ministrai nagrinėjo iššūkius ir galimus sprendimus, atsižvelgdami į esamą geopolitinį kontekstą.

Pripažinus, kad padėtis žemės ūkio rinkose buvo gana stabili, akcentuoti iššūkiai, susiję su neigiamu klimato kaitos ir nepalankių oro sąlygų poveikiu, tokiais kaip potvyniai ir sausros, didelės sąnaudos ir gyvūnų ligų plitimas.

Kai kurie ministrai taip pat išreiškė susirūpinimą dėl miškų naikinimo reglamento įgyvendinimo.

Kiti klausimai

Kalbant apie Ukrainą, Taryba paragino ir toliau remti šalį, o kai kurie ministrai minėjo būtinybę atsižvelgti į Ukrainos importo į ES poveikį.

Kai kurios valstybės narės taip pat paragino išplėsti iš Rusijos ir Baltarusijos importuojamų produktų, kuriems taikomi padidinti muitai, sąrašą.

Vokietijos delegacija, remiama Prancūzijos, pateikė siūlymą padidinti valstybės pagalbos minimalų slenkstį. Tam dauguma žemės ūkio ministrų pritarė.

Žuvininkystė

Ministrai pasikeitė nuomonėmis dėl su Jungtine Karalyste bendrai naudojamų žuvų išteklių valdymo kitąmet. Konsultacijos vyks nuo spalio pabaigos iki gruodžio pradžios. Taip pat aptartos būsimos konsultacijos su Norvegija dėl žvejybos galimybių 2025 m. (daugiausia dėl keitimosi kvotomis ir prieigos prie vandenų), su pakrantės valstybėmis dėl bendro leistino 2025 m. sužvejotų skumbrių, žydrųjų merlangų ir silkių šiaurės rytų Atlante.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...
2025/07/19

„S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 92-osios metinės: lenkų pagarba mūsų herojams – lyg saviems didvyriams“

Lietuvai minint Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą sukaktį, ypatingą pagarbą šiam istoriniam įvykiui kasmet atiduoda ir Lenkijos visuomenė. Lakūnų žūties vietoje Pščelniko miške surengtas tradicija tapęs atm...
2025/07/18

Nei bėgti, nei rėkti. Daržovių auginimo lietuviški ypatumai

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas, pasidžiaugęs, kad viskas, ko reikia mūsų organizmui, užauga Lietuvoje, teigė: „Visos ligos – nuo nervų, nuraminti juos gali padėti tik daržovės.&ldq...
2025/07/18

Patvirtintas 18-as ES sankcijų paketas, nutaikytas į Rusijos karo mašiną – energetikos ir finansų sektorius

Šiandien, liepos 18 d., Europos Sąjungos (ES) Taryba priėmė 18-ą ekonominių ir individualių sankcijų paketą, skirtą riboti kritiškai svarbių Rusijos naftos ir finansų sektorių veiklą ir toliau visapusiškai varžyti režimo galim...