Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Mintis kilo labai paprastai: šiltnamyje ant lentynos buvau pasidėjusi kitiems metams sėti paruoštų žirnių, bet pamaniau, kad dėl įdomumo pasėsiu rugpjūčio pabaigoje, – pasakoja Vaida. – Rezultatas nenuvylė. Priešingai, nustebinome kaimynus, praeivius. Tuo labiau kad žirniuose nepastebėjome nė vienos kirmėlytės.“
Šeimoje auga trys vaikai, tad daržas be žirnių būtų neįsivaizduojamas, juos iš šiltnamio jie krimto jau balandį ir gegužę, o pastarąjį sezoną šis malonumas tęsėsi ir vėlyvą rudenį.
Lysvėse V. Bačianskienė šiemet išnaikino remontantines braškes. Jos raudonuodavo iki lapkričio vidurio, bet jų daigus, gražiai pavadinusi pavargusiais, mat uogos susmulkėjo, išrovė.
Daugelis augintojų senokai yra pastebėję, kad rudens derliaus daržovės (tarkim, kopūstinės) užauga sveikesnės. Tų pačių veislių raukšlėtieji žirniai ‘Kantata‘, apvalieji ‘Kleine Rheinladerin’ ir treti – vadinamieji cukrinukai – Bačianskų darže rudenį užaugo daug sultingesni, gražesni nei vasarą ir visiškai sveiki.
G. Lugianskytės-Gumbienės šeima prieš trejus metus iš Kauno išsikraustė gyventi į pajūrį, Zeigių kaimą prie Karklės. Pomidorus sode ji augina daug metų, bet šį pavasarį juos pasodinti susivėlino. Daigelius į pakeltas ir storu komposto sluoksniu pagerintas lysves perkėlė tik gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje. Šios daržovės ten augo kaip ant mielių, o derėjo, raudonavo lauke dar ir lapkritį, kol užklupo minusinė temperatūra.
Didžiąją dalį daigų susodino šiltnamyje, bet šį sezoną jiems ten nesisekė augti. Kad pomidorų likučių kiek vėliau nenualintų rūkai nuo Vakarų, nuo jūros pusės, Giedrės vyras Gražvydas sukalė stoginę – sieną su stogeliu. Spalio 24 d., kai lauke buvo 11 °C, pomidorai lysvėje dar raudonavo, žaliavo ir žydėjo. Pajūrio oras tuo metų laiku dažnokai šiltesnis nei kituose Lietuvos regionuose.
Paklausta, kokių veislių pomidorai taip ištvermingai augo, G. Lugianskytė-Gumbienė dar labiau nustebino: „Veisles visuomet renkuosi paragavusi pomidorų įvairiose parduotuvėse. Jei patinka skonis, išimu sėklytes, o pavasarį pasėju. Iš veislių, kurias įsiminiau, galiu paminėti raudonus ir didelius, mėsingus pomidorus ‘Marmande’. Viename prekybos centre atradau skanius juoduosius pomidorus, kitame – vadinamuosius vyšniukus.“
O kodėl spalio 24 d. tokio šilumamėgio arbūzo vaisiai vis dar ridinėjosi patyrusios jų augintojos V. Rakauskaitės-Žukienės lauke Bartkūnuose? Tikrai ne dėl aplaidumo. Daugiametė patirtis rodo, kad kai kurioms veislėms pirmosios šalnos negrėsmingos: „Jeigu arbūzai sunokę, nedidelės šalnos jiems žalos nepadaro, tik lapai nušąla. Aišku, šalnos būtų pavojingos ankstyvosioms veislėms, kurios ilgiau laikomos (nesvarbu, ar namie, ar lauke) jau seniai būtų supuvusios.“
Vilmos pastebėjimu, lauke ypač ilgai išsilaiko ir vėlyvesnį rudenį vis dar gali augti šalnas toleruojančios tokios veislės kaip ‘Sugar Baby’ (tarp augintojų dar vadinami cukrinukais) ir ‘Cholodok’. Abi raudonu vidumi, tik pirmoji tamsiau žalia, o antroji – su kontrastingais dryžiais.
Vaidos Bačianskienės, Giedrės Lugianskytės-Gumbienės ir Vilmos Rakauskaitės-Žukienės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.