Ashburn +24,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 21 Lie 2024
Ashburn +24,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 21 Lie 2024

Pomidorų „tortai“ – spalvingos dėlionės

2023/08/30


Virginija Lisevičienė, ilgametė Širvintų sporto centro stalo teniso trenerė ir mokytoja metodininkė, pomidorus augina daugiau kaip du dešimtmečius, o veislinius kolekcionuoja dešimtmetį. Iš jų pagal spalvas dėlioja savotiškus „tortus“, pamėgtus draugų ir artimųjų. Laiko išbandytų veislių vaisiai – ne tik skirtingi spalvomis, bet ir patrauklūs savo skoniais.

Nuo sentimentų iki tatuiruotės

„Meilė pomidorams turbūt atėjo nuo mamos, auginusios šias daržoves, – prisimena V. Lisevičienė. – Jos netekau anksti, kai man buvo tik devyniolika. Pradėjusi auginti pomidorus, greitai atradau veislinius ir užsikrėčiau „pomidorlige“, kaip ir dažnas lietuvis. Tiek pamėgau veislinius pomidorus, kad pasidariau tatuiruotę: norėjau įamžinti savo pomėgį, nors labai sunkiai prisiruošiau, šiek tiek prisibijojau. Mūsų miestelyje dirba gera tatuiruočių meistrė, viskas pavyko – ir sulaukiu daug komplimentų...“

Įdomu tai, kad daugiausia iš pjaustytų pomidorų pagal spalvas pašnekovė dėlioja vaišių stalui skirtus „tortus“, spėjusius išpopuliarėti tarp artimųjų, draugų ir pažįstamų. Tereikia tokio gaivaus ir saldžiarūgščio „torto“ pasisemti šaukštu ar pasismeigti šakute.

pomidorų veislės
Iš meilės pomidorams ir tatuiruotę pasidarė...

Kiekvieną rudenį ji kartoja, kad kitą pavasarį pomidorų augins mažiau, bet ateina pavasaris ir vėl tas pats – netgi trūksta vietos daigams sutalpinti! Vėl šiltnamyje ir lauke jie lenktyniauja formomis bei spalvomis. Šiemet veislių sąrašas siekia 90.

V. Lisevičienei ypač skanūs visi širdies formos pomidorai, o spalvos favoritės nėra išsirinkusi, nors įvairovė gana didelė: „Galima sakyti, kad nėra neskanaus veislinio pomidoro. Tik kelių spalvų pomidorus auginti man būtų pernelyg nuobodu, monotoniška.“

Vis dėlto yra viena veislė, kurią širvintiškė gali vadinti mėgstamiausia – tai ‘Virginia Sweets’ – JAV sukurti geltoni pomidorai su rausvomis juostelėmis, derlingi ir saldūs, labai malonaus skonio. Tik svarbu žinoti, kad jie vėlyvesni. Toks jau sutapimas – kad pašnekovė irgi Virginija...

pomidorų veislės
Virginijos Lisevičienės atrastas džiaugsmas – dėlioti tokias valgomas kompozicijas.

Kiekvienos spalvos – savitas skonis

Nėra pomidorų spalvos, kurios nerastume V. Lisevičienės kolekcijoje. Pašnekovė įžvelgia skirtingų spalvų skonių bendrumus: „Raudoni pomidorai – tradicinio, labai gero, saldaus skonio, aromatingi. Geltoni – kiek saldžiarūgščiai, rudi – su dūmų poskoniu, žali – desertiniai ir kvapnūs, dryžuoti – vaisių skonio, juodi (tamsūs) – intensyvaus aromato, malonaus saldumo, oranžiniai – egzotinio skonio. Balti (labai švelnūs) – be rūgštelės, tinka tiems, kam padidėjęs skrandžio rūgštingumas ir net alergiškiems žmonėms.“

Pagal spalvas galima aptarti ir kai kurias įdomesnes širvintiškės auginamas pomidorų veisles.

pomidorų veislės
‘Gift To My Wife’.

‘Gift To My Wife’ – ukrainietiška veislė. Labai gražūs, gėlę primenantys briaunoti ir saldūs raudoni vaisiai sveria 200–400 g.

‘Giant Elga Pepper Like’ – veislė, kilusi iš Italijos, pomidorai savo forma panašūs į paprikas, raudoni vaisiai mėsingi, sveria 200–500 g.

‘Boney M’ – veislė, dovanojanti greitą ir ankstyvą derlių. Šie žemaūgiai pomidorai gerai auga ir lauke. Ryškiai raudoni, itin skanūs vaisiai sveria po 60–80 g.

‘Dancing Green Fingers’ – Belgijos kolekcininko Barto Praeto kūrinys, žali vaisiai pailgi kaip pirščiukai, labai švelnaus, saldaus skonio. Ši veislė aukštaūgė, derlinga, vaisiuose mažai sėklų.

‘Romovaja Baba’ – iš Rusijos kilusi žaliųjų pomidorų veislė. Vaisiai stambūs, 200–400 g svorio, apvalūs, kiek suploti, briaunoti. Sunokę pasipuošia rausvais petukais. Vaisiuose nėra alergenų.

‘Arbuznyje’ – plokšti ir apvalūs vaisiai, dar žali būdami, panašūs į arbūzą, o kai prinoksta, tampa rudi, su tamsiomis juostelėmis. Vaisiai sveria 200–500 g. Saldoki, bet jaučiama ir rūgštelė.

pomidorų veislės
‘Arbuznyje’

‘Cuban Pepper’ – rudieji pomidorai, panašūs į šokoladinę papriką. Vaisiai tvirti, ilgai išsilaiko, sveria 150–200 g. Labai tinka padažams.

‘Siberian Bananas’ – šią geltonųjų pomidorų veislę išvedė Sibiro sodo žemės ūkio įmonės selekcininkai. Vaisiai pailgi, tvirti, atsparūs, panašūs į bananus, tinka konservuoti, džiovinti, verta rinktis dietinei mitybai. Vaisiai sveria 150–180 g.

‘Garden Peach’ – šis geltonasis pomidoras primena persiką su pūkeliais. Prinokę akį traukia rausvu atspalviu. Švelnus skonis primena egzotinius vaisius.

‘Auriga’ – maži oranžiniai obuoliukai – iš išorės ir vidaus (svoris 60–100 g). Ši veislė kilusi iš Vokietijos. Kai subręsta, skonis tampa kaip meliono. Vaisiai labai sultingi.

‘Butterscotch’ – derlinga oranžinių pomidorų veislė, kilusi iš JAV. Vaisiai sveria 70–130 g, saldūs, bet kartu ir kiek aštroki. Gintarinės spalvos pomidorų viduje sluoksniuojasi įvairaus intensyvumo oranžiniai ir raudoni atspalviai.

‘Pink Flamingo Striped’ – dryžuotas pomidoras, rausvos spalvos su auksinėmis juostelėmis, pailgos pipiro formos su išlenktu galu, kaip flamingas. Vaisiai dera gausiai, sveria 120–180 g, susitelkę kekėse po 6–7.

‘Marsha’s Starfighter Heart’ – dryžuotų pomidorų veislė, kilusi iš JAV, sukurta Marsho Eisenbergo. Gražūs, glotnūs širdies formos vaisiai. Stambesni dryžiai – rudi, o dryželiai – žali, tarp jų išsidėsčiusios žvaigždės formos dėmelės. 200–300 g sveriantys vaisiai saldaus vaisių skonio.

pomidorų veislės
‘Marsha’s Starfigther Heart’

‘Antho Pink Panther Dwarf’ – itin derlinga žemaūgė juodųjų pomidorų veislė, kurios augalas siekia metrą aukščio. Vaisiai labai gražūs, pailgos formos su mažu „snapeliu“ gale, panašūs į butelį. Aviečių raudonumo, su aukso-oranžiniais dryželiais ir, žinoma, antocianiniu „įdegiu“. Jie sveria 80–100g, saldūs, skanūs, kvapnūs.

‘Black Kumquat’ – tamsieji pomidorai, bet kai smarkiai prinoksta – paraudonuoja. Vaisiai pailgi ir su snapeliu gale, vėlyvesni, derantys iki šalnų, atsparūs ligoms, gaivaus skonio.

‘Blanche d’Anjou’ – veislė kilusi iš Prancūzijos. Balto dramblio kaulo spalvos, vaisiai sveria 120–200 g, apvalūs, suploti, kiek briaunoti, sultingi, vos jaučiamas saldumas.
 

Virginijos LISEVIČIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis