Ashburn +30,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +30,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Obuolių eksportui rinkų yra, bet veikia su kliūtimis

2023/09/21


Laukdami šiųmečio obuolių derliaus jau liepos pabaigoje lenkai svarstė, kokio derliaus sulauks, kokiose užsienio rinkose pavyks pelningiau praduoti produkciją ir vylėsi, kad šie metai nebus mažiau pelningi nei pernykščiai. Bet pradėjus skinti vaisius, nuomonės apie laukiamą sėkmę tarp valdžios ir augintojų netruko išsiskirti.

Soduose darbams dar neprasidėjus, buvo tikimasi plačiau praverti duris į Azijos šalių rinkas. Šiuo metu dideli lenkiškų obuolių kiekiai daugiausia parduodami 4 rinkose: Egipto, Vokietijos, Baltarusijos, jei atvirai, ir Kazachstano. Portale ceo.com.pl  pateiktoje išsamioje obuolių eksporto analizėje užsimenama, kad vasarą Lenkijos valdžia „Asia Fruit Logistica“ mugėje intensyviai tarėsi su pirkėjais iš Indijos dėl eksporto didinimo į šią milžinišką rinką. Tai suteikė daug vilčių lenkų obuolių augintojams.

Kitas optimizmą motyvuojantis rodiklis, kurį šiemet pateikė situaciją išanalizavę Obuolių gamybos sektoriui atstovaujantys Core Team-Coherent ir Fruit Union ekspertai – 2022/2023 metų sezoną obuolių kainos Europos biržose išaugo. Vidutinės eksporto kainos balandį pasiekė 81 Eur/100 kg lygį, tai yra apie 7 Eur daugiau nei tuo pačiu praėjusio sezono laikotarpiu. Lenkus liūdina tik tai, kad jų obuolių kainos vis dar mažesnės nei kitose dviejose stambiose regiono rinkose, t. y. Prancūzijoje ir Italijoje, bet jau didesnės nei Belgijoje.

Akivaizdu, kad šių vaisių kainos šiemet kils, nes užderėjo mažesnis derlius. Lenkijos vaisių augintojų asociacijos duomenimis, 2023 m. obuolių bus maždaug 1 mln. tonų. Pernai jų nuskinta kiek daugiau nei 4 mln. tonų, o šiemet skaičiuojama, kad vaisininkai nuskins apie 3 mln. tonų.

Deja, prasidėjus naujajam obuolių skynimo sezonui, pastebima tai, kad trims iš keturių lenkiškai produkcijai atvirų rinkų kyla problemų. Pasakodamas apie tai poalui Tygodnik-rolniczy.pl Lenkijos vaisininkų asociacijos prezidentas Mirosławas Maliszewskis atkreipė dėmesį, kad dėl įtemptos politinės situacijos Baltarusijos rinka tapo stabili. Karas Ukrainoje kelia problemų ir produkcijos gabenimui į Kazachtaną, nes logistika vyksta per Rusijos teritoriją.

Problema dėl eksporto į Egipto rinką gali kilti dėl to, kad obuoliams iš Europos ir Lenkijos įvestas papildomas 10 proc. muitas, tačiau jis netaikomas obuoliams, eksportuojamiems į šią rinką iš Sirijos ir Libano. Todėl baiminamasi, kad dėl iškreiptos konkurencijos lenkiški obuoliai Egipte bus mažiau paklausūs.

Lenkijos žemės ūkio ministro Roberto Teluso teigimu, obuolių augintojams valdžia yra sudariusi galimybes naudotis net 30 užsienio rinkų, todėl sodininkai neturėtų nuogąstauti, kad nebus kus parduoti produkcijos. Patrauklios rinkos gali būti ir Artimuosiuose Rytuosem bei tokiose šalyse kaip Jordanija, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Saudo Arabijos Karalystė.

 

Parengta pagal Ceo.com ir Tygodnik-rolniczy informaciją

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis