Ashburn +30,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +30,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Ritos ekologiniame ūkyje trūksta pašarų

2023/09/24


Šiaulių rajone, už Meškuičių miestelio, yra sena Gendvilų sodyba. Čia gyvena ūkininkė Rita Gendvilaitė ir jos 93 metų mama. Rita plėtoja ekologinį ūkį, laiko 4 melžiamas karves, 3 veršelius ir 3 telyčias, turi 6 sportinius žirgus. Savo bandai dėl nepalankių meteorologinių sąlygų ūkininkė paruošė mažai šieno, viesulas iškūlė avižas ir vasarinius kviečius, neturi grūdų, todėl jos ūkiui gresia didelis vargas.

Jau 30 metų R. Gendvilaitė ūkininkauja savo gimtinėje. Baigė tuometį Gruzdžių žemės ūkio technikumą, įgijo zootechnikės specialybę, trejus metus už gautą stipendiją atidirbo kolūkyje, o paskui kartu su tėvu pradėjo dirbti nuosavą žemę.

Daugelį metų Rita ūkininkauja viena. Ji paveldėjo 15 ha tėvo turėtos žemės, dar 6 ha nusipirko. Didžiausia dvasinė atrama Ritai yra 93-ejų sulaukusi mama, kuri dar pajėgia išvirti valgyti, yra sodybos atmintis ir namų sergėtoja.

Kartu su Meškuičių seniūnijos žemės ūkio specialiste Virginija Pukiene ėjome apžiūrėti ūkininkės R. Gendvilaitės valdų. Ganyklos – prie pat sodybos, čia ganosi beveik visa Ritos banda, penkis žirgus laiko kitoje vietoje, tik vienas Baltijos hanoverių veislės sportinis žirgas išdidžiai vaikščiojo po aptvarą. Ūkininkė, rodydama savo numylėtinius veršelius, melžiamas karves ir telyčias, „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad pluša neskaičiuodama darbo valandų, tenka ir naktimis dirbti, jai svarbu, kad gyvuliams nieko netrūktų, būtų laiku pašerti, pagirdyti, tinkamai prižiūrėti. Pasak jos, šį sezoną ateina didysis išbandymas ir vargas – žiemą gyvuliams pritrūks pašarų. Rita atvirai kalbėjo, jog dėl nesibaigiančių ūkio darbų tikriausiai ir vyro iki šiol nesusirado, mat jai svarbu, kad vyriškis, kuris norėtų su ja gyventi, nebūtų alkoholikas, mylėtų žirgus, padėtų visą bandą prižiūrėti. Jai bet kokio draugo nereikia.

karves
Netoli namų ganosi melžiamos karvės.

Vaikščiodamos po ganyklą, džiaugėmės gražiais veršeliais, kuriuos ūkininkė girdo pienu, jaukios melžiamos karvės, kitame aptvare ganėsi trys telyčios, dvi iš jų yra sukergtos. Sodybos puošmena – Baltijos hanoverių veislės sportinis žirgas. Gyvuliai yra Ritos hobis, nes jos didžioji gyvenimo misija – saugoti gyvūniją ir supančią gamtą. Ji šypsodamasi ŪP išreiškė savo pageidavimus ir norus: „Laikraštyje parašykite – darbšti vieniša ūkininkė atvers savo namų duris, jeigu atsirastų rimtas vyras, kuris turi gerų ketinimų ir myli žirgus.“ Žemės ūkio specialistė V. Pukienė sakė, kad Ritai yra gana sudėtinga ūkininkauti, jos kitoks požiūris į supantį pasaulį, ji – romantikė, visi darbai gula ant jos vienos pečių, trūksta tvirtų rankų, reiktų ir praktiškų patarimų... Rita iš visų jėgų stengiasi savo gyvulius tinkamai prižiūrėti, bet jos realybė yra gana sudėtinga.

Gražuolis sportinis žirgas.

Šią žiemą ūkininkei R. Gendvilaitei bus sunku išlaikyti bandą – šieno šiemet priruošė dvigubai mažiau nei kitais metais, šiaudų turi visai mažai, avižas ir kviečius rugpjūčio 7-ąją iškūlė galingas viesulas. Gal atsirastų geradarių, kurie galėtų Ritai ištiesti pagalbos ranką, jos ekologiniam ūkiui galėtų duoti šieno, šiaudų ar grūdų?

Biblijoje sakoma: „Duodanti ranka niekada neskursta, pasidalytas gėris tik auga ir didėja“.

 

Autorės nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Ūkininkė Rita Gendvilaitė rūpestingai prižiūri savo gyvuliukus.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis