Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024
Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024

Dineta BABARSKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Į Lenkiją – vėl virtinės automobilių iš Lietuvos

2023/10/06


Į Lenkiją vėl traukia lietuviai, mat pasklido gandas – atpigo degalai. Kartu dar papildomos ir šaldytuvų lentynos. Tautiečiai nesnaudžia, vėl šturmuoja Lenkijos prekybos centrus ir degalines.

Vilioja gerokai pigesni degalai

Vykstantieji į Lenkiją tikisi bent kiek sutaupyti, tad pirmiausia suka į degalinę. „Ruošiuosi važiuoti į Kauną, tai atlėkiau užsipilti kuro“, – sako ponas Rimantas iš Lazdijų, sutiktas Seinų degalinėje. Pylėsi pilną baką dyzelino. Čia litras kainuoja 1,36 Eur. „Lazdijuose pravažiuodamas pažiūrėjau, tai beveik 20 centų brangiau“, – tikina jis. Benzinas Lenkijoje – 1,31 Eur, dujos – 0,66 Eur. Vyrai, besipildami degalus, diskutuoja, kad šitoks gėris, ko gero, prieš rinkimus, o po rinkimų kainos vėl kils. „Iki spalio 15 dienos dar galėsime pavažinėti pigiau“, – juokavo jie, mat tą dieną Lenkijoje numatyti rinkimai. Tad kol kas kaimyninės šalies degalinės vėl masina lietuvius, ypač tuos, kurie arčiau Lenkijos sienos gyvena. Jau vien dėl pigesnio kuro čia verta atvažiuoti. O atvažiavus, kaipgi į vietinį prekybos centrą neužsuksi?

Lentynos apytuštės

Prekybos centras „Biedronka“ pasitinka pirkėjus gausybe nuolaidų ir apytuštėmis lentynomis. Atvykusieji ieško visko, kas pigiau nei Lietuvos prekybos centruose: mėsos, pieno produktų. Žmonės sako, kad iš anksto neplanuoja, kiek išleis, o perka tik tai, ko reikia arba kas gerokai pigiau nei artimiausiuose prekybos centruose. Pastebi, kad ir Lenkijoje maisto kainos šoka pasiutpolkę. „Tik spėk žiūrėti, tai kyla, tai krinta“, – tą patį sako ir Lenkijos lietuviai. Tačiau pastarosiomis savaitėmis lietuvių Lenkijoje stipriai padaugėjo, mat degalai pigesni nei Lietuvoje.

Lenkiškas prekybos centras vilioja daugybe akcijų rudens gėrybėms. Akis patraukia voveraičių kaina: 200 g – 12,99 zloto (2,86 Eur). Ir tai jau mažesnė kaina, be nuolaidos kainuotų 13,64 zloto (3 Eur). Saldumynams – sausainiams, saldainiams, taip pat taikoma 50 proc. nuolaida. Žuvies produktai perkami tik tie, kuriems nuolaida nuo 38 iki 40 proc. Mėsos pasirinkimo didelio nėra – viskas, kas pigiau, išpirkta. Likęs tik vienas kitas gabaliukas sprandinės, kumpio ar mentės. Kilogramas kiaulienos mentės be kaulo su 29 proc. nuolaida kainuoja 11,99 zloto (2,69 Eur). Labiausiai tautiečių graibstomi pieno produktai: pienas, sviestas, sūris, grietinė, jogurtai. Nepamirštami ir augintiniai. Jiems skirtas maistas čia irgi pigesnis. Kilogramas dešros šunims tekainuoja vos eurą su centais.

pieno produktai
Nieko naujo: pieno produktai vis dar graibstomi.
mesos saldytuvas
Mėsos šaldytuvai irgi tuštoki.

Apsipirkti Lenkijoje verta. Pilnas vežimėlis įvairių prekių: mėsos šašlykams, brangesnių sūrių, veganiškų jogurtų, grietinės, mineralinio vandens pakuotė, žinoma, alaus, brangesnių saldainių dėžutėse, tualetinio popieriaus, indų ploviklio, aliejaus, duonos – viskas, ko reikia ilgesniam laikui. Į prekybos centrą ilgai nereiks. Bandome spėlioti, kiek sumokėsime? Tuoj sužinome – 401,79 zloto (88,5 Eur). Lietuvoje tiek nebūtume nusipirkę. „Būtų atsiėję gerokai daugiau. Tad viskas tuo ir pasakyta, kodėl važiuojame į Lenkiją“, – tiesiai rėžia kaimynė.  

lenkijos parduouvė
Kas pigu, jau išpirkta.

Jau ruošiasi Visų Šventųjų dienai

Artėjant Visų Šventųjų ir Vėlinių dienoms, Lietuvos gyventojai nuperka šimtus tūkstančių kapų žvakių, tačiau perka ne tik Lietuvoje. Dažnas ieško, kur pigiau. Lenkijos prekybininkai jau dabar siūlo platų kapų žvakių asortimentą. O ir kainos įvairios: nuo nė poros eurų nekainuojančių žvakių iki 10 eurų už vienetą. Kol kas pirkėjai tik dairosi. Jei perka, tai tik pačias pigiausias žvakes. Tačiau daugelis net lošteli iš nuostabos, pamatę padėklus su šitiek žvakių. Lauke oras lyg vasarą, o čia jau Visų Šventųjų dienai siūlomos prekės. Ir ne tik žvakės, bet ir dirbtinės gėlės. „Tuoj Kalėdoms pradės ruoštis“, – juokavo eilėje stovintys lietuviai. Pasidairo, bet dar neperka, lauks nuolaidų.

žvakės
Daugelis net lošteli iš nuostabos, pamatę padėklus su daugybe žvakių.

Augalus perka vietiniai

Lietuviai užsuka pasidairyti ir medelių ar gėlių į vietines parduotuves. Prekybininkai siūlo ir obelaičių, ir serbentų, ir aronijų, ir braškių su raudonomis uogomis. Parsivežus galima iškart pasiskinti. Vazonėlis braškių – 15 zlotų (3,37 Eur).

Priešingai nei pas mus, čia perkamos rudeninės gėlės. Vazonėlyje gražiai žydintis viržis – 7,5 zloto (1,65 Eur), chrizantema – 22 zlotai (4,84 Eur). Labiausiai perkamos tądien buvo hortenzijos – 35 zlotai (7,7 Eur). Augalų mylėtojos patenkintos išsinešė net ne po vieną jų krūmelį.

Moterys renkasi rudenines gėles – perka viržius ir hortenzijas.

Ir nė vienas iš kaimynų namo negrįžta tuščiomis. Tik darbo dienomis į Seinus suka netoli sienos gyvenantys, o savaitgaliais kaimyninės šalies parduotuves šturmuoja gerokai iš toliau atvažiuojantys lietuviai.

 

Autorės nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Pirkėjus pasitinka nuolaidų gausa.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/22

Už ką dar gali tekti žemdirbiams susimokėti?

2022 m. Lietuvoje į atmosferą pateko beveik 5 proc. mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Visuose sektoriuose išmetimai sumažėjo, tik vienintelio žemės ūkio išaugo 1,8 proc. Tokia Aplinkos ministerijos (AM) p...
2024/02/22

Svarbu: štai kokias išimtis taikyti ūkininkams pasiūlė EK

Vasario 22 d. Europos Komisija (EK) Tarybai pirmininkaujančiai Belgijai nusiuntė dokumentą, kuriame išdėstyti pirmieji galimi veiksmai, padėsiantys sumažinti ūkininkams tenkančią administracinę naštą. Dokumente, kuris vasario 26 d. b...
2024/02/22

To nebuvo dešimtmetį: dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės ...
2024/02/22

Svarstoma, kaip užtikrinti šunų, kačių gerovę ir atsekamumą visoje ES  

Europos Komisija (EK) siūlo keisti Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentą dėl šunų ir kačių gerovės bei atsekamumo. Pakeitimais siekiama užtikrinti minimalius, visoje Europos Sąjungoje bendrus, gyvūnų gerovės standartus - gyvūnus augintin...
2024/02/22

Estijoje dyzelinas pigesnis nei Lietuvoje

Per savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje vėl padidėjo: benzinas pabrango 1,5 proc., dyzelinas – 1,4 procento. Euro zonos valstybėse degalų vidutinės kainos praėjusią savaitę taip pat didėjo – tiek benzino, tiek ir dyzelino vidutin...
2024/02/22

Dar viena galimybė miškininkams

Jau nuo vasario 26 d. bus priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.
2024/02/22

Lietuvą dėl transriebalų vartojimo sumažinimo palankiai įvertino PSO

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Lietuvai suteikė riebalų rūgščių transizomerų (sukietintų aliejų, dar vadinamų transriebalais) eliminavimo iš maisto tiekimo sistemos patvirtinimo sertifikatą. Lietuva tapo viena iš penkių...
2024/02/22

Maisto atliekų lauks vabzdžių lervos – bus gaminami baltymai pramonei, trąšos ir biokuras

Vilniaus regiono maisto atliekas tvarkantis UAB „Energesman“, administruojantis Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą, investuoja 1 mln. Eur į inovatyvią vabzdžių lervų technologiją. Jau šį pavasarį gyventoj...
2024/02/22

Baltijos šalyse ukrainiečiams iššūkiai yra finansai, įsidarbinimas, kalba ir nuoma

Pagrindiniu iššūkiu ketvirtadaliui ukrainiečių Baltijos šalyse yra finansinis stabilumas, penktadaliui – įsidarbinimas, kalbos barjeras bei ilgalaikė būsto nuoma, ketvirtadienį skelbia Tarptautinė migracijos organizacija.