Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024
Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024

Mįslė ūkininkams: išankstinių sandorių galimybės bei rizika

2023/10/25


Šiuo metu žemės ūkio atstovai analizuoja tarptautines tendencijas grūdų rinkose, vertina pasėlių būklę ir geopolitinius pokyčius siekdami nustatyti, ar prasminga parduoti turimą derlių. Daug ramiau gyvena tie, kurie jau pardavė savo grūdus arba pasinaudojo išankstinėmis supirkimo sutartimis. Kuo šie sandoriai išskirtiniai ir kaip gali padėti tvarkantis su finansiniais iššūkiais?

Augalininkystės rinka nedžiugina

„Žemės ūkio duomenų centro“ duomenimis, Lietuvoje šių metų spalio pradžioje daugumos grūdų supirkimo kainos mažėjo. 40-ąją metų savaitę kviečiai buvo superkami vidutiniškai už 215,56 EUR/t. Tai beveik 1 proc. mažiau negu prieš savaitę ir lygiai trečdaliu (33 proc.) mažiau negu prieš metus.

Kvietrugių supirkimo kaina mažėjo 2 proc. (iki 171,64 EUR/t) bei išlieka 41 proc. mažesnė negu tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Rapsai spalio pradžioje buvo superkami vidutiniškai po 423,18 EUR/t, arba 37 proc. pigiau negu prieš metus.

Augimo tendencijas trumpuoju laikotarpiu leido fiksuoti tik vidutinė rugių supirkimo kaina, kuri per savaitę padidėjo beveik 4 proc. iki 150,13 EUR/t. Tačiau šios kultūros kainos vis tiek išliko net 42 proc. mažesnės, lyginant su ankstesniais metais.

Kaip valdyti pinigų praradimo riziką?

Nestabili ekonominė situacija Lietuvoje ir pasaulyje skatina ieškoti įvairių rizikos valdymo priemonių. Viena iš populiariausių žemės ūkio srityje – preliminarios supirkimo sutartys.

Išankstiniai sandoriai suteikia kelis privalumus: galima ne tik apsidrausti nuo supirkimo kainos svyravimų, bet ir greičiau parduoti produkciją. Sutartis laikytis susitarimo sąlygų įpareigoja abi puses, todėl ūkininkai išlieka tikri, jog jų prekių nebus atsisakoma, pavyzdžiui, dėl per sezoną išaugusios pasiūlos.

„Šiuo metu daugelis ūkininkų, su kuriais bendraujame, grūdus parduoda, tačiau išlieka keletas tokių, kurie vis dar laukia. Išankstinės sutartys yra paprastas būdas užsitikrinti optimalias supirkimo kainas ir ramiau gyventi išvengiant netikėtų rinkos sukrėtimų. Kai ūkininkai deklaruoja pasėlių duomenis, jie gali sudaryti sutartis su grūdų supirkimo įmonėmis, kuriose fiksuojamas konkretus kiekis derliaus, pristatomas sezono pabaigoje. Sutartyje su grūdų supirkėjų galima fiksuoti ir grūdų pardavimo kainą. Tačiau tariantis dėl kainos visada išlieka lankstumas: dalis ūkininkų fiksuoja apibrėžtą sumą, o dalis nefiksuoja“, – teigia „Lande“ vyriausioji kreditų specialistė Ligita Dikšienė.

Nors išankstinis pardavimo susitarimas gali padėti išvengti finansinių praradimų, tikrai ne visi ūkininkai renkasi ramiai laukti artėjančio derliaus. Dalis jų nuolat stebi rinką ir tikisi parduoti grūdus brangiau nei galima šiuo metu, todėl palieka juos sandėliuoti. Nors tiksliai žinoti negalime, reikia suvokti, jog neišsipildžiusios prognozės gali sukelti rimtų finansinių padarinių.

Patarimai delsiantiems

Laukiantiems tinkamo grūdų kainos supirkimo momento – verta pasverti potencialias naudas ir riziką.

„Manome, kad ūkininkas, palaukęs kelis mėnesius, ypatingai daugiau pinigų neuždirbs, nes grūdų pasiūla iš esmės mažai keičiasi. Per papildomus 3-4 mėnesius bendras vaizdas smarkiai nepasikeis ir nesukurs daug pridėtinės vertės. Tačiau galimi praradimai – reikšmingesni. Būtina akcentuoti apyvartinio kapitalo svarbą, kuris leidžia efektyviau sudaryti sandorius perkant ūkio techniką, gamybos ar kitas priemones, nes galima sumokėti iš karto. Nepasirinkus saugaus varianto, neturint lėšų nenumatytiems atvejams, ūkininkas gali susidurti su situacijomis, kai jam reikia ką nors pirkti nedelsiant. Tačiau pardavėjas pasinaudos aplinkybėmis ir pasiūlys klientui ne tokį naudingą pasiūlymą, nes ūkininkas neįstengia susimokėti iš karto“, – mintimis dalijasi Ligita Dikšienė.

Pasak kreditų specialistės, dažnu atveju prasmingiau yra galvoti apie tai, kaip išleisti turimus pinigus. Dėl šios priežasties dalis ūkininkų nusprendžia pasiskolinti pinigų. Jie tai daro su mintimi, kad galės įsigyti žaliavas, kol jos dar pigios. Ši strategija gali būti labai efektyvi: net ir sumokėjus palūkanas už pasiskolintus pinigus, galima iš tiesų sutaupyti, lyginant su situacija, kai perkame žaliavas už didesnę kainą vėliau.

„Minėta situacija gali sukurti užburto rato efektą. Pavyzdžiui, jei lauksite, kol grūdų kainos mažės, praleisite progą įsigyti žaliavas už pigiau. Tada, neturint pakankamai pinigų, teks sodinti ir tręšti augalus už didesnę kainą. Galiausiai, kai ateis laikas parduoti derlių, jūsų investicijos neatneš lauktų rezultatų, nes kainos gali būti mažesnės, nei tikėjotės. Tai kels nusivylimą, ypač atsižvelgiant į tai, kiek pastangų ir investicijų buvo įdėta“, – pastebi Ligita Dikšienė.

„Lande“ gali pasiūlyti padėti formuoti išankstines grūdų supirkimo sutartis bei suvesti su grūdų supirkėjais. Tai pat sudaromos galimybės grūdus paimti iš ūkininkų, jeigu jie neturi galimybių pristatyti patys.

 

Partnerio turinys

Dalintis
2024/02/22

Už ką dar gali tekti žemdirbiams susimokėti?

2022 m. Lietuvoje į atmosferą pateko beveik 5 proc. mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Visuose sektoriuose išmetimai sumažėjo, tik vienintelio žemės ūkio išaugo 1,8 proc. Tokia Aplinkos ministerijos (AM) p...
2024/02/22

Svarbu: štai kokias išimtis taikyti ūkininkams pasiūlė EK

Vasario 22 d. Europos Komisija (EK) Tarybai pirmininkaujančiai Belgijai nusiuntė dokumentą, kuriame išdėstyti pirmieji galimi veiksmai, padėsiantys sumažinti ūkininkams tenkančią administracinę naštą. Dokumente, kuris vasario 26 d. b...
2024/02/22

To nebuvo dešimtmetį: dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės ...
2024/02/22

Svarstoma, kaip užtikrinti šunų, kačių gerovę ir atsekamumą visoje ES  

Europos Komisija (EK) siūlo keisti Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentą dėl šunų ir kačių gerovės bei atsekamumo. Pakeitimais siekiama užtikrinti minimalius, visoje Europos Sąjungoje bendrus, gyvūnų gerovės standartus - gyvūnus augintin...
2024/02/22

Estijoje dyzelinas pigesnis nei Lietuvoje

Per savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje vėl padidėjo: benzinas pabrango 1,5 proc., dyzelinas – 1,4 procento. Euro zonos valstybėse degalų vidutinės kainos praėjusią savaitę taip pat didėjo – tiek benzino, tiek ir dyzelino vidutin...
2024/02/22

Dar viena galimybė miškininkams

Jau nuo vasario 26 d. bus priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.
2024/02/22

Lietuvą dėl transriebalų vartojimo sumažinimo palankiai įvertino PSO

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Lietuvai suteikė riebalų rūgščių transizomerų (sukietintų aliejų, dar vadinamų transriebalais) eliminavimo iš maisto tiekimo sistemos patvirtinimo sertifikatą. Lietuva tapo viena iš penkių...
2024/02/22

Maisto atliekų lauks vabzdžių lervos – bus gaminami baltymai pramonei, trąšos ir biokuras

Vilniaus regiono maisto atliekas tvarkantis UAB „Energesman“, administruojantis Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą, investuoja 1 mln. Eur į inovatyvią vabzdžių lervų technologiją. Jau šį pavasarį gyventoj...
2024/02/22

Baltijos šalyse ukrainiečiams iššūkiai yra finansai, įsidarbinimas, kalba ir nuoma

Pagrindiniu iššūkiu ketvirtadaliui ukrainiečių Baltijos šalyse yra finansinis stabilumas, penktadaliui – įsidarbinimas, kalbos barjeras bei ilgalaikė būsto nuoma, ketvirtadienį skelbia Tarptautinė migracijos organizacija.