Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Sekmadienis, 8 Grd 2024
Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Sekmadienis, 8 Grd 2024


Vida TAVORIENĖ
ŪP korespondentė  

Strateginio plano keitimas – po kilimu?

2023/11/02


Antrasis Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) keitimas jau neformaliai derinamas su Europos Komisija (EK), o į savo parlamentą išrinkti politikai nežino, kokias pagrindinio dokumento, lemiančio ūkininkavimo sąlygas, korekcijas Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siunčia į Briuselį. Tokia gana paradoksali situacija atsiskleidė Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) posėdyje, kai jo nariai pasijuto prašytojais – jei nori sužinoti keitimų turinį, belskis į ministeriją.

Tapo prašytojais ir sekliais

KRK svarstant, kaip paskirstyti išmokų avansus ir apskritai paramą gamybinėms ir negamybinėms kompleksinės ekoschemos veikloms, paaiškėjo, kad komiteto nariai kol kas nežino, kaip keičiamas SP. ŽŪM Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento direktorė Jurgita Stakėnienė užsiminė, kad ministerija yra parengusi antrą SP keitimo projektą, kuris neformaliai yra derinamas su EK. Ji taip pat sakė, kad jeigu KRK norėtų pamatyti pasiūlymus dėl SP pakeitimo, tai ŽŪM juos pristatytų ir detaliai viską paaiškintų.

„Ūkininko patarėjo“ kalbinti KRK nariai ir apgailestavo, ir piktinosi, kad ministerija verčia Seimo narius tapti prašytojais. „Girdėjome, kad ruošiamas antras SP pakeitimas, bet mums jo niekas nepristatė. Jeigu jau derina su EK, o komitetui nerodo, tai blogai. Manau, kad ŽŪM elgiasi paprasčiausiai nekorektiškai. O paskui, kaip dažnai būna, vėl reikės taisyti, nes keičiama pagal save sugalvotai, o ne suderinus su visa aplinka“, – komentavo KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Seimo narys dėstė, kad ŽŪM ir parlamentarai yra ne priešai, o žemės ūkio interesų gynėjai. „Ir jeigu keičiame kokias nors taisykles, tai pakeiskime jas taip, kad jos veiktų efektyviai, o tikslas būtų, jog žemdirbius pasiektų visos įmanomos europinės lėšos. Bet jeigu dėl blogai parašytų taisyklių toks tikslas apribojamas, tai jau tikrai blogai“, – įsitikinęs politikas.

Jis prastai vertino tokią situaciją, kai parlamentarams vis reikia prašyti ŽŪM vienokios ar kitokios informacijos apie sprendimus ir kuriamas taisykles. „ŽŪM žmonės galvoja, kad tai yra jų pinigai ir kad jie nustato taisykles, kaip jais naudotis. Bet tai turi būti svarstoma, ŽŪM turėtų nepasididžiuoti bent jau pristatyti komitete. Dabar kaskart turime tiesiog išplėšti iš jų informaciją, nebuvo nė vienos iniciatyvos, kad pasiūlytų komitetui apsvarstyti kokį nors klausimą. Esame tapę jau ne prašytojais, bet tiesiog sekliais, nes nuolat sekame, ką jie padaro, paskui tenka tvarkytis su pasekmėmis“, – apie santykius su ŽŪM redakcijai kalbėjo V. Pranckietis.

viktoras prackietis
KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis: „Manau, kad ŽŪM elgiasi paprasčiausiai nekorektiškai.“

Ūkininkai atakuoja Seimo narius

KRK narys Jonas Gudauskas kiek įmanoma korektiškiau kalbėjo apie santykius su ŽŪM: „Šiandien Seime šnekėjomės su žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku, sakėme, kad artimiausiu metu kviesime ŽŪM atstovus mus supažindinti su SP pakeitimais. Gerai būtų, kad komiteto nariai galėtų anksčiau susipažinti, nes norėtų pateikti pasiūlymų. Tai svarbu, nes paskui ūkininkams kyla problemų, jie sulaukia sankcijų ir t. t.“

Politikas pripažino, kad darbinė atmosfera būtų geresnė, jeigu būtų suderintos ir ŽŪM, ir KRK dirbančių parlamentarų pozicijos. „Dabar sužinome iš ūkininkų asociacijų ar kaip pavieniai Seimo nariai, bet, aišku, būtų geriau, kad komitetas būtų supažindintas ir nekiltų įtampų, daugiau galėtume padiskutuoti. Grįžę į savo regionus ir apygardas, susitinkame su ūkininkais, iš kurių gauname daug klausimų, ir kreipiamės į ŽŪM atsakymų. SP – vienas iš pagrindinių dokumentų, dėl kurio kyla daugiausia diskusijų. Tad yra geriau žinoti, kokie pakeitimai rengiami, ir padiskutuoti, nes kai jie jau patvirtinti, tada būna sudėtingiau“, – ŪP samprotavo J. Gudauskas.

jonas gudauskas
KRK narys Jonas Gudauskas: „Gerai būtų, kad komiteto nariai galėtų anksčiau susipažinti su pakeitimais, nes norėtų pateikti pasiūlymus.“

Norėtų glaudesnio bendradarbiavimo

KRK pirmininko pavaduotojas Seimo narys Vidmantas Kanopa neslėpė, kad pats nėra susipažinęs su parengtais pagrindinio dokumento patobulinimais, ir svarstė, kad bet kokios korekcijos turėjo būti derintos ar bent pristatytos KRK. „Norėtųsi glaudesnio dalykinio bendradarbiavimo. Juk diskutuojant atsirastų ir gerų pasiūlymų“, – tarstelėjo jis.

vidmantas kanopka
KRK pirmininko pavaduotojas Vidmantas Kanopa neslėpė, kad pats nėra susipažinęs su parengtais pagrindinio dokumento patobulinimais.

Parlamentaras Sergejus Jovaiša, dirbantis KRK, pastebėjo, kad ūkininkai nėra patenkinti ekoschemomis. Jis mano, kad reikia viską detaliau pristatyti: „Metų pabaigoje suskubta tuos dokumentus įvertinti ir pastabas pateikti, bet mums tų duomenų kaip ir trūksta, laukiame diskusijos po papildomai iš ministerijos pateiktų pakeitimų.“

Pasekmės guls ant žemdirbių

KRK narys Kęstutis Mažeika nonsensu pavadino tai, kad neapsvarstyti sprendimai jau yra atsidūrę Briuselyje. „Verčia sunerimti, kad jau derinama tai, kas nepristatyta komitete ir neišdiskutuota, ir galbūt vieni ar kiti ŽŪM tarnautojai vykdo reikšmingus pokyčius. Galbūt ministras ir žino, gal čia sąmoningai slepiami pakeitimai. Tai ydinga praktika, o už pasekmes reikia atsakyti visiems, ypač ūkininkams, kuriuos tai paliečia finansiškai. Tai nepadidina pasitikėjimo ministerijos sprendimais ir vykdoma politika“, – kritikos negailėjo parlamentaras.

K. Mažeika atkreipė dėmesį, kad komiteto darbas matomas šimtams stebėtojų, tad čia pristačius SP pakeitimus, būtų sulaukta pastabų ir pasiūlymų, ir Seimo nariai jų turėtų. „Įvertinus tai, galiausiai ir suformuojami galutiniai sprendimai. Nepateisinama, kai pokyčiai daromi tyliai ir galbūt „po kilimu“, – įvertino jis.

Seimo narys ŪP užsiminė, kad yra tam tikros procedūros – derinimo, pristatymo, sprendimų priėmimo, kurių reikia paisyti. „Į EK patenka bendra valstybės nuomonė, ne vieno žmogaus ar netgi ne vienos institucijos, o visų tarpusavyje tuo klausimu dirbančiųjų suderinta pozicija. Tai nėra tik kažkieno asmeninės užgaidos ar norai, bet bendra tarpinstitucinė atsakomybė, o atsako ir valstybės tarnautojai, ir politikai, kurių sprendimai vienaip ar kitaip lemia žmonių, šiuo atveju ūkininkų, gyvenimą“, – samprotavo politikas.

kestutis mazeika
KRK narys Kęstutis Mažeika nonsensu pavadino tai, kad neapsvarstyti sprendimai jau yra atsidūrę Briuselyje.

Iki galo nežino

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius ŪP teigė, kad ne tik parlamentarai, bet ir žemdirbių organizacijos, ministerijos vadinamos socialiniais partneriais, negalėtų tvirtai pasakyti žinančios, kokią galutinę SP pakeitimų versiją derina ŽŪM. Nors siūlomi pakeitimai žemdirbių atstovams yra žinomi, bet nežinia, į kokias jų išsakytas pastabas ir pasiūlymus buvo atsižvelgta, o kas gali būti ignoruota. Todėl žemdirbiams neramu, kokia kryptimi viskas pakryps.

„Laukiame apibendrintos SP pakeitimų medžiagos prieš Stebėsenos komiteto posėdį, tada ir matysime, dėl ko ŽŪM apsisprendė. Mes pateikėme daug pastabų ir siūlymui dėl antrojo SP keitimo, kolegijos posėdyje pats ministras ir viceministras žadėjo, kad turės tai omenyje, bet kaip bus iš tikrųjų – nežinome“, – tvirtino LŪS lyderis.

raimundas juknevicius
LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius teigė, kad žemdirbiams neramu, kokia kryptimi viskas pakryps.

Nesuvokiama politika

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 123, 2023 m. spalio 31 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Redakcijos ir 123rf nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Verslas