Ashburn +24,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 12 Bir 2024
Ashburn +24,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 12 Bir 2024

Milijonų eurų paskola artins dieną, kai inkubavimo verslas taps humaniškesnis

2023/11/05


Lapkričio 2 d. Europos investicijų bankas (EIB) paskelbė, kad su Nyderlandų „AgriTech“ inovatore pasirašė 40 milijonų eurų paskolos sutartį. Investicijos tikslas – patentuotą technologiją padaryti prieinamą inkubatoriams, kad daugiau nereikėtų gaišinti vienadienių gaidžiukų.

EIB pasirašė 40 mln. Eur paskolos sutartį su Nyderlandų „AgriTech“ plėtros įmone In Ovo" , kuri paukštininkystės sektoriui kuria aukštųjų technologijų sprendimus, skirtus pagerinti gyvūnų gerovę ir tvarumą.

Po beveik dešimtmetį trukusios plėtros buvo sukurta patentuota technologija „Ella“. 2020-aisiais iš kiaušinių išperinti pirmieji viščiukai – 100 proc. tik vištaitės. „Ella“ mašina toliau tobulinama, didinamas jos našumas siekiant atitikti šiuolaikinių inkubatorių gamybos poreikius.

Investicija leis technologijų bendrovei 2023–2026 m. išplėsti savo sukurtą patentuotą „Ella“ technologiją, kuri gali užkirsti kelią vienadienių gaidžiukų gaišinimui.

EIB finansavimas projektui tapo įmanomas su programa „InvestEU“, pagal kurią 2021–2027 m. laikotarpiu ES politikos prioritetams ketinama suteikti daugiau kaip 372 mlrd. Eur papildomų investicijų.

„Labai džiaugiamės gavę šią prestižinę ir fantastišką EIB paramą, – sakė Ovo įkūrėjas Wouteris Bruinsas. – Tai leis mums toliau plėtoti savo technologijas ir tapti pasauliniu žaidėju, teigiamai veikiančiu gyvūnus visoje maisto gamybos grandinėje.“

Už sveikatą ir maisto saugą atsakinga Europos Komisijos narė Stella Kyriakides sakė: „Mūsų prioritetas – užtikrinti, kad Europos gyvūnų gerovės standartai būtų vieni aukščiausių pasaulyje. Naudodami šią technologiją išvengsime sistemingo milijonų vyriškos lyties viščiukų žudymo visoje Europos Sąjungoje".

Kiaušinių gamybos versle gaidžiukai nepageidautini

Paukštininkystės verslas kasmet išbrokuoja apie 6,5 mlrd. gaidžiukų, skelbia „In Ovo“. Kiaušinių gamybos pramonėje vyriškos lyties viščiukai paprastai laikomi nepageidaujamu šalutiniu produktu. Jie nėra perspektyvūs kiaušinių gamybos versle, netinkami auginti ir mėsai.

Žemės ūkio ir maisto sektoriaus rinkos analizės portalas „AgFunderNews" (AFN) Nyderlandų sukurtą technologiją ir tai, kad inovatoriui suteikta EIB paskola, pavadino proveržiu.

AFN pakalbino gyvūnų gerovės technologijų ekspertą Robertą Yamaną iš JAV nepelno organizacijos „Innovate Animal Ag". Pasak eksperto, kiaušinių pramonėje patinėliai ekonomiškai nenaudingi, todėl dabar inkubatoriai turi mokėti darbuotojui, kad jis „rankiniu būdu identifikuotų kiekvieną kiaušinį, kuris patenka į sistemą, o kai jie identifikuojami, visi patinėliai pirmąją dieną nužudomi“.

„In Ovo“ technologinė linija „Ella“ ankstyvoje stadijoje gali nustatyti perinamų kiaušinių lytį. Pasitelkiant automatinį mėginių ėmimo metodą iš kiaušinio paimamas nedidelis kiekis alantojo skysčio. Jį ištyrus, aptinkami lyties biologiniai žymenys. Tuomet „vyriški“ kiaušiniai gali būti išimti iš inkubatoriaus dar iki embriono vystymosi, o perinti paliekamos tik „mergaitės“. Išbrokuoti kiaušiniai gali būti panaudoti baltymų milteliams ar gyvūnų pašarų priedams.

Pačiu laiku

„In Ovo" turi didelių pasaulinių ambicijų, prie kurių įgyvendinimo prisidės EIB investicija. Šiuo metu įmonės technologinės linijos veikia Nyderlanduose ir Belgijoje.

Plėtra vyksta tam labai palankiu metu. Trys ES šalys narės (Vokietija, Prancūzija ir Liuksemburgas) jau uždraudė vienadienių gaidžiukų gaišinimą, Italijoje draudimas įsigalios po pereinamojo periodo 2026 m. Siekiama, kad draudimas būtų įtvirtintas ir ES teisės aktuose. Taigi technologinis sprendimas yra labai svarbus ne tik ekonominiu, bet ir politiniu požiūriu.

 

ŪP portalo informacija

„In Ovo“ nuotraukos

Dalintis