Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Nesaldu ir kaimynams lenkams: norėtų palankesnių supirkimo kainų

2023/11/14


Šiųmečiam žemės ūkio sezonui einant į pabaigą Lenkijos institucijos vertina naująjį derlių ir analizuoja rinkų kainas. Vienuose sektoriuose ūkininkaujama sėkmingiau, kituose – pastebimi negeri ženklai. Pasidomėjome, kokiais duomenimis ir įžvalgomis dalijasi Didžiosios Lenkijos žemės ūkio taryba.

Grūdų, rapsų ir kukurūzų kainos stabiliai žemos

Kukurūzų derlius jau baigiamas nuimti, bet dėl į šalį patekusių pašarinių grūdų iš Ukrainos drastiškai krito supirkimo kainos, o tai „ypač matoma dabar, nes supirkimo punkai už šlapių grūdų toną siūlo nuo 400 iki 430 zlotų. Su 8 t/ha derliumi gaunamos maždaug 3700 zlotų pajamos. Ši suma negali padengti net pagrindinių gamybos išlaidų“, – teigiama Didžiosios Lenkijos žemės ūkio rūmų tarybos apžvalgoje.

Kas mėnesį atliekamais skaičiavimais, 1 ha kukurūzų auginimo išlaidos siekia beveik 9900 PLN.

Mažos kukurūzų, atitinkamai ir kitų pašarinių grūdų supirkimo kainos. Pavyzdžiui, rapsai dabar Lenkijoje superkami pigiau nei derliaus nuėmimo metu. Stabiliai žemos kainos išlieka ir Matiff biržoje, todėl daugelis ūkininkų delsia parduoti grūdus, tikėdamiesi sulaukti palankesnio meto. Deja, rinkos ekspertai nieko gera nežada, nes nematyti veiksnių, kurie artimiausiu metu galėtų išjudinti kainas.

Atsižvelgdama į dideles gamybos sąnaudas, Didžiosios Lenkijos žemės ūkio rūmų taryba konstatuoja, kad augalininkystės sektorius šiemet nuostolių neišvengs.

Kiaulininkystė: vyksta pokyčiai 

Lenkijos Žemės ūkio restruktūrizavimo ir modernizavimo agentūros IRZ sistemos duomenimis, šių metų spalio 31 d. užregistruotos 9 341 935 kiaulės, tai 161 910 kiaulių daugiau nei buvo liepos 31 d. Sektorius daug "nukraujavo" per praėjusį spalio mėnesį: veislinių kiaulių auginimo Lenkijoje atsisakė 544 ūkiai, arba po 18 ūkių kasdien. Pastebėta, kad šiek tiek sumažėjo kiaulių gamybos koncentracija. Paskutinę mėnesio dieną statistiškai viename ūkyje laikytos 178 kiaulės, kai rugsėjo pabaigoje – 186.

Lenkijos kiaulių augintojai tikisi, kad penimų kiaulių kainos lapkritį didės, prieš šventinį laikotarpį suintensyvėjus supirkimams, rengiantis didesnei paklausai vartojimo rinkoje. Bet kol kas didelių pakeitimų kainoraščiuose nėra. Šiuo metu penimų kiaulių supirkimo kaina (neto) siekia 7,26 PLN/kg.

Penimų kiaulių supirkimo kainų suvestinė 2021–2023 m. (Šaltinis: Didžiosios Lenkijos žemės ūkio rūmai).

Galvijininkystė: pasigendama didesnio vartojimo

Galvijų supirkimo kainos Lenkijoje šiek tiek kilstelėjo. Lapkričio pradžioje vidutiniai tarifai padidėjo maždaug 4 proc.

Pastebima, kad spalį į supirkimo centrus skerdimui buvo atvežta daugiau nei įprastai melžiamų karvių. Didesnio jautienos vartojimo kaimyninėje šalyje neskatino bendras ekonomikos sulėtėjimas bei sumažėjusios namų ūkių pajamos.

Vidutinės gyvų gyvulių supirkimo kainos 2023 m. lapkričio 7 d. buvo tokios: jaučiai – apie 11 PLN/kg, telyčios – apie 10,70 PLN/kg, karvės – apie 7,80 PLN/kg.

Pieno gamintojai atidžiai stebi kainas

Pieno supirkimo kainos liovėsi mažėti, o kai kurios pieninės jas jau linkusios kelti. Kol kas tendencija priklauso nuo konkretaus kooperatyvo ar supirkėjo ekonominės būklės.

Kainos svyruoja nuo 1,60 PLN iki 2,00 PLN už litrą žalio pieno. Didesnes kainas moka didžiausi ir stipriausi subjektai, kurie perima tiekėjus iš kitų kooperatyvų, už pieną mokančių mažiau.

Koncentracijos procesas stebimas tiek pieno gamybos, tiek perdirbimo sektoriuose. Lenkijoje registruotų pieninių bandų skaičius per beveik dvidešimt metų (nuo 2004 m.) nuo 751 tūkst. sumažėjo iki 221,5 tūkst., t. y. 530 tūkst.

Pieno gamybos kaštai ūkiuose yra apie 1,80 PLN/l ir priklauso nuo gamybos technologijos bei turimų pašarų išteklių. Lenkai kalba apie tai, kad daugeliui iššūkiu tapo Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimai, dėl kurių ūkininkai praranda dalį stambiųjų pašarų ruošimo bazės, dėl to pašarus priversti pirkti rinkoje. Kompensacijoms pagal „Gyvūnų gerovės“ ekologinę schemą, oficialia ARiMR statistika, iš viso pateikta 9 419 paraiškų.

Lenkijos pieno sektorius tarptautinėje rinkoje užima tvirtą poziciją. „Pieno produktų eksporto vertė 2022 m. siekė 2,6 mlrd. eurų ir tai buvo trečias rezultatas po paukštienos ir cigarečių, o tai suteikia geras pramonės plėtros perspektyvas ateityje“, – teigiama pranešime.

Vaisių ir daržovių rinka

Dėl nepalankių šiųmečių orų sudėtingoje situacijoje atsidūrė žiedinių kopūstų ir brokolių augintojai, jiems Lenkijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros ministerija skyrė pagalbą dėl kritulių sunaikintų daržovių.

Rudenį fiksuota mažėjanti lenkiškų agurkų pasiūla, tai atsispindi kainose. Šiuo metu šiltnamio agurkai kainuoja 8,00 PLN/kg, lauko agurkai – 10,00 PLN/kg. Apžvalgoje neigiamai vertinamas didelis šių daržovių importas iš Rusijos. Iš ten atvežti šiltnaminiai agurkai kainuoja apie 6,00 PLN/kg.

Mažėja lenkiškų paprikų pasiūla. Augintojams siūloma jas parduoti už 6,00–9,00 PLN/kg. Spalio pabaigoje prekyboje pasirodė ispaniškos paprikos.

Didmeninėje bulvių rinkoje pasigendama geidžiamiausios veislės ‘Irga‘ bulvių, už kurių 15 kg maišą augintojai gali tikėtis iki 30,00–32,00 PLN. Už kitų veislių bulves, kurių rinkoje daugiau, ūkininkai gali tikėtis 1,53–1,60 PLN/kg (mažmeninėje prekyboje) ar 1,20–1,33 PLN/kg (didmeninėje prekyboje). 

Kainas didmeninėje rinkoje pirmiausia lemia produkcijos kokybė. Pasak Didžiosios Lenkijos žemės ūkio rūmų tarybos apžvalgos, nepažeisti, švariu lukštu svogūnai kainuoja  2,00 PLN/kg, kiek mažesnio dydžio ir su nedideliais lukšto defektais svogūnai  – 1,60–1,66 PLN/kg.

Didmeninėje rinkoje šiemet apie 30 proc. pabrango vaisiai, ypač obuoliai. Slyvų sezonas baigėsi, tačiau pasiūloje vis dar yra stambiavaisių veislių iš šaldymo sandėlių po 4–6 PLN/kg.

Lapkričio mėnesį obuolių pasiūla didėja, o kainos labai įvairios – nuo ​​1,90 PLN iki 3,30 PLN/kg. Didžiausią paklausą turi ‘Cortland‘ ir ‘Lobo‘.

Kriaušės didmeninėje rinkoje vertinamos 4–5 PLN/kg už veislę ‘Konferencja‘, o veislė ‘Lucas‘ šiek tiek brangesnė.

 

ŪP redakcijos informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis