Ashburn +30,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +30,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Moldavai treti šviežių slyvų eksporto rinkose

2023/11/17


Moldovos valstybinė naujienų agentūra jau rugsėjo pradžioje skelbė apie 2023–2024 m. sezonu stipriai išaugusias slyvų eksporto apimtis. Preliminariu vertinimu, šių vaisų derlius sieks 85 tūkst. t ir net 70 tūkst. t iš šio kiekio iškeliaus į kitas pasaulio šalis.

Aplenkė Ispaniją

Tokias prognozes šią savaitę patvirtino ir secializuota sodininkystės verslo informacijos ir analizės internetinė platforma EastFruit. Nors 2023–2024 m. sezonas nesibaigė, bendras slyvų eksportas iš Moldovos gali siekti 85 tūkst. t. Tokiu atveju Moldova aplenktų Ispaniją, kuri iki šiol buvo 3-ia didžiausia pasaulyje eksportuotoja, bet, sumažėjus derliui, iš šios pozicijos traukiasi.

Pirmas dvi pozicijas greičiausiai išlaikys Čilė ir Pietų Afrika. „Tai reiškia, kad Moldova bus Nr. 1 slyvų eksportuotoja Šiaurės pusrutulyje“, – pastebi EastFruit analitikai.

Moldovos muitinės tarnybos duomenis, 2023 m. spalį slyvų eksportas siekė beveik 23 tūkst. t, liepos–spalio mėnesiais – beveik 74 tūkst. t ir uždirbo daugiau nei 38 mln. JAV dolerių. Vidutinė eksportuojamų slyvų kaina buvo 0,52 USD/kg. EastFruit prognozuoja, kad lapkritį šis eksportas greičiausiai neviršys 10 tūkst.

Aukščiausias eksporto taškas buvo pasiektas 2017–2018 m., o šiemet šis rekordas įveiktas jau mažiausiai 24 tūkst. t. Lyginant su praėjusiu vaisių sezonu, kai sodai gerokai nukentėjo nuo sausros, eksporto apimtys išaugo dvigubai.

Nusigręžė nuo Rusijos rinkos

Anksčiau didelė moldaviškų slyvų derliaus dalis iškeliaudavo į Rusiją ir jos įtakos zonos šalis. Šį sezoną, EastFruit analitikų duomenimis, tik 14 tūkst. t produkto pateko į vadinamąsias NVS šalis, daugiausia Rusiją, o į Europos Sąjungą (ES) – 54 tūkst. t, t. y. 73 proc. viso derliaus.

Iš ES šalių Rumunija buvo didžiausia moldaviškų slyvų importuotoja – iki šiol ji nupirko 17 tūkst. t., toliau rikiuojasi Lenkija (12 tūkst. t) ir Vokietija (7 tūkst. t). Nemažai vaisių iškeliavo ir į Čekiją bei Kroatiją.

ES pratęsė kvotų sustabdymą

Moldovos vaisių gamintojų ir eksportuotojų asociacija, vienijanti daugiau nei 180 narių, savo svetainėje rašo, kad slyvų sodai užima 22 tūkst. ha plotą, o vidutinė metinė produkcija siekia 100 tūkst. t. Eksportuojamos daugiausia ‘Kabardinka‘, ‘Stanley‘ ir ‘President‘ veislių slyvos.

Be to, Moldova yra viena iš džiovintų slyvų gamybos lyderių.

Pasak valstybinės naujienų agentūros pranešimo, šalies augintojai artimai bendradarbiauja su Jungtinių Amerikos Valstijų tarptautinės plėtros agentūra (USAID), skatinančia šalies žemės ūkio produktų eksportą į vakarų rinkas, spartinančios naujų veislių ir pažangių gamybos ir po derliaus nuėmimo technologijų diegimą bei tarptautinių standartų įgyvendinimą.

„(...) palaikydama Moldovos pastangas atsiskaityti su naujomis eksporto rinkomis, ES pernai liepą vieneriems metams pratęsė mokesčių ir importo kvotų, taikomų valgomosioms vynuogėms, obuoliams, trešnėms, slyvoms, sustabdymo priemonę“, – rašoma pranešime.

Šį sezoną tai labai pravertė, nes šalis viršijo neapmuitinamą slyvų eksporto į ES kvotą, kuri šiuo metu yra nustatyta ties 40 tūkst. t riba.

 

ŪP portalo informacija

ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis