Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Skatins nedirbti žemę?

2024/02/23


Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) kreipėsi į Vyriausybę ir Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM), kad nebebūtų plėtojama idėja Lietuvos teisės aktuose atsisakyti apleistų žemės ūkio naudmenų sąvokos, nes tai atvertų kelią į Europos Sąjungos (ES) bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) paramą pretenduoti ir apleistų žemių savininkams, kurie net neužsiima žemės ūkio veikla.

Kaip teigiama LŪS pareiškime, po 1995 m. buvo labai išplėstos didžiųjų miestų ribos, išplėstas plotas skaičiuojamas dešimtimis tūkstančių hektarų. Per 30 metų didelė dalis naujai miestams priskirtų žemės ūkio paskirties žemės plotų nebuvo panaudoti miestų plėtrai ir vargu ar bus panaudoti gal daugiau nei 100 metų. Todėl, LŪS nuomone, nėra pagrindo atskirti apleistą žemės ūkio paskirties žemę kaimo teritorijose nuo miestų teritorijų, nes žemės paskirtis ta pati, todėl ji ir turi būti naudojama pagal paskirtį.

2010 m. už apleistus žemės ūkio paskirties sklypus buvo nutarta nustatyti maksimalų žemės mokestį – iki 4 proc. Tai buvo padaryta, nes investuotojai į nekilnojamąjį turtą, įsigiję žemės ūkio paskirties žemės sklypus, dažnai jų nenaudojo pagal nustatytą paskirtį ir todėl plėtėsi apleistos žemės ūkio paskirties žemės plotai.

„Nepateisinama šiuos siūlymus pridengti ES Biologinės įvairovės strategija, numatančia iki 2030 m. pasiekti, kad bent 10 proc. žemės ūkio paskirties žemės sudarytų biologine įvairove turtingi kraštovaizdžio elementai, nes Europos Komisija, įvertinusi karo Ukrainoje daromą poveikį, ekonominę ir socialinę situaciją Bendrijoje, inicijuoja viso žaliojo kurso, o kartu ir BŽŪP GAAB 8 reikalavimų peržiūrą“, – teigiama LŪS pareiškime.

Jame taip pat akcentuojama, kad ŽŪM siūlymas negamybai atidėti 10 proc. žemės ūkio naudmenų leis apleistos žemės nebelaikyti apleista ir tokiems plotams net sudaryti sąlygas gauti paramą iš BŽŪP fondų. Tai reikš, kad žemės ūkio produkciją gaminantiems ūkininkams bus sumažintos tiesioginės išmokos. Apleistų plotų rėmimas paskatins tokių plotų plėtrą, mažins žemės ūkio produkcijos gamybos apimtis, bus mažiau surenkama lėšų į valstybės biudžetą iš žemės ūkio produkcijos gamybos, mažins užimtumą kaime, didins atskirtį, dėl sumažėjusios gamybos ir maisto pasiūlos didės maisto produktų kainos. Tokie ŽŪM siūlomi teisės aktų pakeitimai nėra naudingi nei visuomenei, nei žemdirbiams, tik investuotojams ir nekilnojamojo turto plėtotojams.

 

ŪP informacija

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

Pirmąją balsavimo iš anksto dieną balsuoti atvyko 41,5 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia pirmosios išankstinio balsavimo dienos antrajame Respublikos Prezidento rinkimų ture aktyvumą.
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...