Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Žiemą žydėjusios svogūninės gėlės pražys ir kitais metais: kaip tai padaryti?

2024/02/27


Žiemą aplink mus žiedų negausu, todėl smagu anksčiau laiko pražydinti tulpių, hiacintų ar narcizų. Bet jiems nužydėjus, gaila išmesti dar gyvybingus svogūnėlius. Pasilikime juos ir, jeigu viską teisingai padarysime, žiemą jie vėl padovanos žiedų.    

Kambaryje ar įstiklintoje terasoje žiemą žydėjusių tulpių, narcizų, hiacintų svogūnėlius iki rudens teks palaikyti sandėlyje, pasodinti lauke rekomenduojama rudenį. Ten paauginę metus ar dvejus, vėl galėsite sodinti į indus ir pražydinti žiemą, sako specialistai.

Jei neturite laiko, vietos ar galimybių svogūnėlius paauginti lauke, geriau išmeskite, kitais metais įsigykite naujų. Bet jei sąlygos palankios ir kantrybės netrūksta, pasinaudokite gėlininkų rekomendacijomis.

Žiemą pražydintus gėlių svogūnus teks ilgiau nei pusmetį laikyti sandėlyje. Jų dengiamasis lukštas plonas, nepatvarus, tad ropelės gali greitai perdžiūti. Gavę ankstesnio vystymosi impulsų, jie linkę anksčiau šaknytis ir dygti, ypač jeigu patalpa vėsi ir drėgna. Svarbu pasirūpinti, kad sandėlyje visą laiką laikytųsi apie +20 °C temperatūra, santykinė oro drėgmė siektų 60–80 proc. Specialistai perspėja, kad rudenėjant būtina atkreipkite dėmesį, ar patalpoje oro temperatūra nekrenta.

Žiemą pražydintų gėlių svogūnus lauke geriausiai sodinti spalio pabaigoje. Iki rudens jų iš indų galima ir neišimti, bet tai ne itin patogu: jie užima daug vietos ir svogūnai, jei žemė gerai neišdžiūsta, gali supūti.

Lengviausia išlukštenti tik ką nukastus svogūnus. Vėlesniam auginimui paliekamos 1–1,5 cm skersmens ropelės, o smulkesnės išmetamos. Paliktosios supilamos į dėžutes ir užžeriamos sausomis durpėmis, pjuvenomis ar smėliu, kad neperdžiūtų.

Jeigu svogūnus iki rudens paliksite nelukštentus, nieko bloga nenutiks, jie gerai išsilaikys, neišdžius, nes lukštas juos saugos. Vis tik gėlininkai pastebi vieną trūkumą – ilgainiui lukštas smarkiai sukietėja ir, prieš sodinant svogūnus, sunkiau išlukštenti.

 

„Rasų“ informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

Pirmąją balsavimo iš anksto dieną balsuoti atvyko 41,5 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia pirmosios išankstinio balsavimo dienos antrajame Respublikos Prezidento rinkimų ture aktyvumą.
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...