Ashburn +17,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024
Ashburn +17,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024


BNS
 

Analitikai: palyginti nedidelė vasario infliacija užgesino metinės defliacijos viltis

2024/02/28


SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas sako, kad didesnę vasario infliaciją lėmė išaugusios elektros, degalų kainos, pabrangusios restoranų paslaugos. Jo teigimu, tai nestebina, tačiau užgesino šių metų metinės defliacijos viltis. Tuo metu „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas teigiamai vertina faktą, jog nepaisant infliaciją auginančių veiksnių ji liko nedidelė. Anot jo, pirmųjų metų mėnesių infliacija yra labai pozityvi gyventojų perkamosios galios atžvilgiu.

„Mačiau, kaip prieš mėnesį buvo komentuojančių, kad vasarį turėsime mažą (infliaciją – BNS), bet atsiminkime tai, kad elektros kainos ateina su mėnesio l agu (vėlavimu – BNS) – į infliacijos rodiklį ir į vasarį atėjo sausio mėnesio elektros kainos. O jos padidėjo, palyginti su gruodžio mėnesiu dėl persiuntimo tarifo“, – BNS trečiadienį sakė T. Povilauskas.

„Matėme, kad degalai yra pabrangę, jie brango sausį ir vasarį. Dabar vėlgi brangimas yra šiek tiek galbūt apsiraminęs, bet per mėnesį degalai pabrango apie 5 proc.“, – pridūrė ekonomistas.

Jo teigimu, kainų augimą taip pat skatina metų pradžioje panaikinta 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata restoranams ir kitoms maitinimo įmonėms.

„Nieko labai stebinančio, bet visa tai šiek tiek nugesino viltis, kad išvysime metinę defliaciją“, – teigė T. Povilauskas.

Tuo metu „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas teigiamai vertina faktą, jog nepaisant infliaciją auginančių veiksnių ši liko nedidelė.

„Tai, kad sausį-vasarį metinė infliacija buvo nedidelė, siekė 1,1 proc., iš esmės rodo, kad infliacijos lėtėjimas tęsiasi, nepaisant kitokių dirbtinų infliacijos didinimo aspektų ir aš manau, kad tas atsispindi ir vartotojų lūkesčiuose“, – BNS sakė A. Izgorodinas.

„Tarkim, sausio mėnesį, Lietuvos gyventojų nuomonė apie pirkimą buvo geriausia per beveik 200 mėnesių, nuo 2007 metų vasaros. Tai faktas, kad infliacija dabar pasiekė tokį lygį, sulėtėjo iki tokio lygio, kuris nekelia kažkokių grėsmių vartotojams“, – pridūrė jis.

Anot ekonomisto, šiuo metu infliacija yra gerokai mažesnė nei atlyginimų augimas, todėl auga gyventojų perkamoji galia.

„Šiais metais matome 7 proc. atlyginimų augimą, infliaciją mes matome 1,1 proc., bet turint omeny sausio ir vasario mėnesį, gali būti, kad infliacija bus dar mažesnė. Aš manau, kad sausio ir vasario mėnesiai yra labai pozityvūs gyventojų perkamosios galios atžvilgiu“, – teigė A. Izgorodinas.

Vis dėl to, ekonomistas neprognozuoja, kad paslaugų kainos kris ar jų augimas lėtės.

„Tas faktas, kad infliacija toliau lieka ties 1,1 proc. ir nespartėja, nepaisant atlyginimų padidinimo, rodo, kad prekių segmente mes turime šiokią tokią nedidelę kainų korekciją, bet paslaugų segmente mes turime tolesnį kainų augimą“, – sakė jis.

A. Izgorodino teigimu, ateityje galima tikėtis panašių tendencijų – prekių kainos normalizuosis, o paslaugos toliau šiek tiek brangs.

„Labai realu, kad mes matysime nedidelį prekių kainų kritimą, kadangi dėl kritusio vartojimo verslas dabar kainas normalizuoja. Energetikos kainų kritimas taip pat veiks prekių kainų kritimą žemyn, bet paslaugų segmente aš nematyčiau kainų augimo sulėtėjimo“, – teigė jis.

T. Povilauskas artimiausiu metu nei mėnesio, nei metinės defliacijos kol kas neprognozuoja. Anot ekonomisto, iki metų vidurio metinė infliacija sieks apie 1 procentą.

„Vasario mėnesio rodikliai uždarė duris kovą pamatyti metinę defliaciją. Kad būtų toks rodiklis, kovą turėtų labai atpigti degalai“, – teigė T. Povilauskas.

Išankstinė mėnesio infliacija vasarį siekė 0,7 proc., o metinė – 1,1 proc., skelbia Valstybės duomenų agentūra. Mėnesio infliacija fiksuota antrą mėnesį iš eilės.

 

Autoriai: Giedrius Gaidamavičius, Goda Vileikytė / BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis