Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Ko dar nežinome apie kiaušinius?

2024/03/24


Nors net 78 proc. lietuvių supranta, kad kiaušiniai yra vienas svarbiausių kasdienės mitybos ingredientų, apie pusė mūsų šalies gyventojų nežino apie didelę dalį naudų, kurias šis produktas teikia mūsų organizmams. Tokius duomenis atskleidė projekto „Kiaušiniai yra jėga!“ rėmuose vykusi apklausa. Ko dar nežinome apie kiaušinius ir kaip gudriai įtraukti kiaušinius į vaikų mitybą, pasakoja tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė.

Pusė gyventojų nėra girdėję, kad kiaušiniuose gausu antioksidantų

Daugumai lietuvių žinoma, kad kiaušiniuose yra žmogaus organizmui svarbių vitaminų ir mineralų, įskaitant vitaminus A, D, E, B2, B5, B12. Vis dėlto juose gausu ir kitų naudingų medžiagų, apie kurias, kaip atskleidė vykdyta apklausa „Kiaušinių vartojimo tendencijos  ir ES kiaušinių žymėjimo supratimas Latvijoje ir Lietuvoje“, lietuviai nežino.

„50 proc. apklaustų gyventojų sakė nežinantys, kad kiaušiniuose gausu galingų antioksidantų, kurie apsaugo žmogaus akis nuo neigiamo ultravioletinių spindulių poveikio, taip pat panašus kiekis žmonių pripažino nežinoję, kad šis maisto produktas turi cinklo, seleno ir smegenų veiklą, nervinę sistemą ir širdį stiprinančio choleno bei vitamino B4. Net 40 proc. lietuvių teigė nežinoję, kad kiaušiniuose gausu nesočiųjų riebalų rūgščių, tokių kaip omega 3 ir omega 6, kurios yra itin naudingos mūsų organizmams.

Gyvenant tokiais įtemptais laikais, kokiais gyvename šiandien, itin svarbu būti susipažinusiems su maisto produktų teikiamomis naudomis tam, kad būtume stipresni ir atsparesni išorės negandoms“, – komentuoja Gytis Kauzonas, Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas.

Pavyzdžiui, vištos kiaušinyje esantis selenas svarbus normaliai imuninės sistemos ir skydliaukės veiklai, plaukų ir nagų sveikatai. Jis taip pat padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. Du kiaušiniai sudaro apie 41 % šio mineralo rekomenduojamos paros normos.

Be to, kiaušiniuose esantis jodas taip pat svarbus normaliai skydliaukės veiklai, padeda palaikyti optimalią smegenų veiklą ir sveiką odą. Dviejų kiaušinių porcija sudaro apie 29 proc. rekomenduojamos paros normos.

Tinklaraštininkės patarimai, kaip pateikti kiaušinius vaikams, kurie jų nemėgsta

Receptų knygų ir tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė pasakoja, kad kurdama receptus ir gamindama valgį savo šeimai, visada daug dėmesio skiria produktų balansavimui tam, kad pateikalai būtų kuo naudingesni sveikatai. Vis dėlto maisto ekspertė atskleidžia, kad sudėtingiausia įtikti patiems mažiausiems, mat ne visi naudingi maisto produktai yra mėgiami vaikų, o kiaušiniai yra vieni jų.

„Kiaušinių nauda yra neabejotina, namie juos stengiamės valgyti kasdien, bet pati turėdama mažą vaiką žinau, kad kiaušinį įprasta forma įsiūlyti vaikui ne visiems yra paprasta. Deja, kiaušiniai nėra toks dėkingas maisto produktas kaip, pavyzdžiui, daržovės, iš kurių vaikui lėkštėje gali dėlioti veidelius ir kitaip patraukliai juos pateikti. Vis dėlto būdų, kaip praturtinti vaiko mitybą kiaušiniais, tikrai yra“, – pasakoja Kristina Pišniukaitė-Šimkienė.

Tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė dalijasi keliais patarimais tėvams, kuriems sudėtinga mažąjį valgytoją įtikinti valgyti kiaušinius: „Kiaušinį galima patiekti daugybe skirtingų formų: jei vaikas nenori įprastai virto arba kepto kiaušinio, visada galima iškepti vaflį, blyną arba varškėtį, gaminti kiaušininius makaronus, galiausiai – kepti pyragą ar sveikuoliškus sausainius. Svarbiausia rasti formą, kaip tą kiaušinį paslėpti, jei vaikas tikrai nemėgsta gryno kiaušinio skonio.  Negana to, juk ir pačių omletų yra įvairiausių: prancūziški, kreminiai plakti, su sūriu, su varške, o visų jų skoniai labai skirtingi, reikia tik eksperimentuoti ir variantų tikrai galima rasti“.

Ką reiškia kiaušinių žymėjimas?

Dar vienas itin svarbus aspektas kalbant apie kiaušinius yra jų žymėjimas. Kiekvienas kiaušinis, parduodamas Europos Sąjungoje, turi skaičių ir raidžių kodą, vis dėlto nė visi žino, ką jis reiškia.

11 simbolių derinyje pirmasis skaitmuo nurodo vištų dedeklių laikymo būdą (0 – biologinėmis sąlygomis laikomų vištų kiaušiniai, 1 – laisvai laikomų vištų kiaušiniai, 2 – tvarte laikomų vištų kiaušiniai, 3 – narvuose laikomų vištų kiaušiniai.), po kurio nurodomas kilmės šalies kodas, o paskutinė skaitmenų eilutė yra paukščių laikymo vietos identifikavimo numeris.

Latvijos paukštininkystės asociacijos užsakymu 2023 m. gruodžio mėn. reprezentatyvią apklausą „Kiaušinių vartojimo tendencijos  ir ES kiaušinių žymėjimo supratimas Latvijoje ir Lietuvoje“ internetu atliko tyrimų bendrovė „Norstat“. Tyrime dalyvavo 15–55 metų amžiaus 1010 respondentų iš Latvijos ir 1010 respondentų iš Lietuvos. Apklausa atlikta projekto „Kiaušiniai yra jėga!“ rėmuose.

 

Partnerio turinys

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...
2024/05/21

Ūkininkai siekia, kad grūdų derlius liktų Lietuvoje: daug vilčių siejama su atsinaujinančiais degalais

Šiuo metu visi šalies ūkininkai pradeda sukti galvas, kaip geriausia realizuoti grūdų derlių, kuris jau už 2-3 mėnesių nuguls į aruodus. Lietuva jau ne vienerius metus yra viena didžiausių grūdų augintojų regione, tačiau didžiąją dal...