Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Apie Vilniaus krašto verbų rišimo tradicijas

2024/03/24


Vilniaus krašto verba yra unikalus ir neatsiejamas Verbų sekmadienio apeiginis bei tradicinis simbolis. Tradicinės verbos grožis ir svarba, Vilniaus krašto verbų rišimo tradicija atskleidžiama video reportaže (lenkų kalba su lietuviškais ir angliškais subtitrais).

Verbų rišėjos dalijasi savo patirtimi, pristato ne tik pačią rišimo techniką, bet ir pasakoja apie verbų simbolinę, religinę reikšmę bei kaip ši tradicija yra perduodama iš kartos į kartą.

„Verbų rišimo procesas trunka visus metus, pavasarį pasėti, vasarą – laiku surinkti ir išdžiovinti, rudenį – nudažyti ir tik po to jau rišti. Tai darbas, reikalaujantis nepaprasto tikslumo ir kantrybės, taip pat didžiulio kūrybiškumo bei meninės pajautos. Rišti verbas reikia laiko ir noro, daugiausia noro, nes be jo ir meilės šiam amatui, tai nieko nebus. Mūsų šeimoje verbų rišimo tradicijos perduodamos iš karto į kartą, ir taip jau 7 kartas. Laikai keičiasi, žmonės keičiasi, tik verba visada amžina“, – apie verbų rišimo tradicijas ir visus metus trunkantį darbą pasakoja verbų rišėja Agata Granicka.

Vilniaus krašto verbų rišimo tradicija yra kultūrinis paveldas, puoselėjamas kelis dešimtmečius. Ši tradicija susiformavo šiaurės vakarų kryptimi nuo Vilniaus išsidėsčiusiuose kaimuose, vėliau paplito visame Vilniaus krašte, kur iki šiol ją puoselėja ir iš kartos į kartą perduoda čia gyvenantys Lietuvos lenkai.

Vilniaus krašto verba – tai meninė sausų gėlių ir žolynų kompozicija, kuri turi sakralinę ir meninę paskirtį. Verbos gyvavimą šiandien palaiko jos įvairios funkcijos.

Velykinė verba yra svarbi Verbų sekmadienio dalis, kuomet Verbų sekmadienį šventinama bažnyčiose ir siejama su Jėzaus Kristaus pergalingu įžengimu į Jeruzalę, kai žmonės mojavo jam palmių šakomis, mėtė jas jam po kojomis. Verba šiandien taip pat laikoma meno kūriniu, reprezentuojančiu Vilniaus krašto tautinį identitetą.

Nuo 2011 m. Vilniaus krašto verbos yra sertifikuotas tautinio paveldo produktas, o nuo 2019 m. Vilniaus krašto verbų rišimo tradicija papildė Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Nuo 2021 m. verba yra Vilniaus rajono savivaldybės identiteto ženklas. Tais pačiais metais veiklą pradėjo ir Vilniaus krašto verbų rišėjų asociacija.

Šiemet Vilniaus rajono savivaldybė paskelbė, kad sieks Vilniaus krašto verbų rišimo tradiciją įtraukti į UNESCO Nematerialaus Pasaulio paveldo sąrašą.

Kviečiame susipažinti su Vilniaus krašto verbų rišimo unikalia tradicija:

 

Vilniaus r. sav. informacija

ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis