Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Paramos gavėjai ir nevyriausybinės organizacijos: kiek jų yra ir kaip jas atpažinti

2024/03/25


Lietuvoje veikiančios nevyriausybinės organizacijos (NVO) šiuo metu aktyviai kviečia gyventojus teikti paramą ir tokiu būdu prisidėti prie kilnių tikslų įgyvendinimo. Vertinant paramos gavėjų patikimumą viešai prieinami duomenys ir informacija neretai gali padėti priimti sprendimą dėl paramos teikimo. Dalis tokių viešųjų duomenų, galinčių padidinti visuomenės pasitikėjimą, yra Registrų centre registruojami paramos gavėjų ir nevyriausybinių organizacijų statusai.

„Nevyriausybinių organizacijų patikimumą parodo daug įvairių aspektų, o didžioji dalis tos informacijos yra viešai prieinama – tai būtų pačios organizacijos interneto svetainėje ar socialiniuose tinkluose skelbiama informacija, ar tai valstybinėse institucijose įregistruoti ir viešai prieinami duomenys. Registrų centro indėlis stiprinant tarpusavio pasitikėjimu grįstą visuomenę yra NVO statuso ar paramos gavėjo statuso įregistravimas ir šio fakto paviešinimas, – kalba Registrų centro Juridinių asmenų departamento vadovė Jolanta Kazlauskienė. – Būtent šie faktai ar labiau net jų nebuvimas gali tapti lemiančiu veiksniu priimant sprendimą remti vieną ar kitą organizaciją."

Įvairioms Lietuvoje veikiančioms ne pelno siekiančioms organizacijoms paramos gavėjo statusas yra būtinas norint gauti įvairią paramą iš gyventojų ar verslo, todėl šio statuso netekimas gali paralyžiuoti visos organizacijos veiklą. Palyginti neseniai – nuo 2020 metų – registruojamas NVO statusas leidžia lengviau identifikuoti naudą visuomenei kuriančias asociacijas, labdaros ir paramos fondus, viešąsias įstaigas ar religines bendruomenes.

„Visuotinai pripažįstama, kad vienas iš svarbiausių atviros visuomenės bruožų yra nevyriausybinių organizacijų, kurios aktyviai skleidžia savo idėjas, stengiasi gerinti vietos bendruomenių gyvenimo sąlygas, padeda tiems, kuriems labiausiai reikia pagalbos, gausa bei įvairovė. Nevyriausybinėmis organizacijomis jos vadinamos pabrėžiant, kad jos yra įkurtos ne valdžios iniciatyva, tai yra savanoriškos organizacijos, įsteigtos laisva žmonių valia, piliečiai į šias organizacijas buriasi ir jas remia savanoriškai. Taigi NVO statusas taip pat leidžia turėti tikslesnius duomenis apie šalyje veikiančias nevyriausybines organizacijas ir tokiu būdu užtikrinti efektyvesnį valstybės politikos formavimą, stiprinant nevyriausybines organizacijas", – kalba J. Kazlauskienė.

NVO statuso turėtojų – per 4 tūkstančius

Įregistruoti NVO statusą juridinio asmens vadovas gali vos kelių mygtukų paspaudimu prisijungęs prie Registrų centro savitarnos. Registrų centro atvirieji duomenys rodo, kad žymą „Nevyriausybinė organizacija" šiuo metu turi daugiau kaip 4 tūkst. įvairių juridinių asmenų: asociacijų, labdaros ir paramos fondų, viešųjų įstaigų, religinių bendruomenių bei tradicinių religinių bendruomenių. Vien per praėjusius metus NVO statuso turėtojų padaugėjo 1,3 tūkstančio. Beje, iki šiol NVO statuso dėl vienokių ar kitokių priežasčių neteko 30 juridinių asmenų.

Sužinoti, ar organizacija turi NVO statusą galima Registrų centro viešoje juridinių asmenų paieškoje – įvedus dominančios organizacijos pavadinimą ar juridinio asmens kodą galima matyti prierašą „Nevyriausybinė organizacija", reiškianti, kad organizacija turi NVO statusą.

Juridinių asmenų registre taip pat galima įregistruoti paramos gavėjo statusą. Šį statusą šiuo metu turi beveik 30 tūkst. juridinių asmenų.

„Pastaraisiais metais paramos gavėjo statusą turinčių įmonių ir organizacijų skaičius mažėja. Viena tokio pokyčio priežasčių – Registrų centro iniciatyva išregistruojami paramos gavėjo statusai tiems juridiniams asmenims, kurie vėluoja pateikti savo metines finansines ir veiklos ataskaitas. Vien per praėjusius metus paramos gavėjo statuso neteko apie 1,2 tūkst. juridinių asmenų", – kalba Registrų centro atstovė J. Kazlauskienė.

Patikrinti, ar juridinis asmuo turi paramos gavėjo statusą galima viešoje juridinių asmenų paieškoje arba Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainėje.

 

Registrų centro informacija

123rf nuotr.

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...
2024/05/21

Ūkininkai siekia, kad grūdų derlius liktų Lietuvoje: daug vilčių siejama su atsinaujinančiais degalais

Šiuo metu visi šalies ūkininkai pradeda sukti galvas, kaip geriausia realizuoti grūdų derlių, kuris jau už 2-3 mėnesių nuguls į aruodus. Lietuva jau ne vienerius metus yra viena didžiausių grūdų augintojų regione, tačiau didžiąją dal...