Ashburn +20,4 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +20,4 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė
 

Medus pelną neša ne visiems

2024/04/11


Vieni bitininkai praėjusius ir šiuos metus peikia už tai, kad sunku pelningai parduoti medų, kiti tvirtina su šia problema nesusiduriantys.

Kibiras medaus – pigiau grybų

Interneto platybėse gausu skelbimų apie parduodamą medų. Jo kainos labai skirtingos – 1,9 Eur/kg, 2 Eur/kg, 2,8 Eur/kg, 3 Eur/kg, 3,8 Eur/kg, 5 Eur/kg, iki 6 Eur/kg, bet ne didesnės. Pigiausias yra kibirais parduodamas medus. Brangesnis – supiltas į stiklinius ir plastikinius 0,5–1 l talpos indus. Kodėl kai kurio medaus, siūlomo dalyje socialinių tinklų grupių ir kituose interneto puslapiuose, kaina labai maža – 1,9–2 Eur/kg?

„Nebuvo tokių sunkių metų, kaip praėjusieji ir šie. Šiemet medus ypač pigus. Seniau, iki 2020-ųjų, medų urmu supirkdavo po 3 Eur/kg ir daugiau. Dabar tie, kurie lietuvišką medų statinėmis gabena į užsienį, už jį, girdėjau, duoda tik 1,60 Eur/kg.
Lietuvoje atsirado daug bitininkų, todėl, susidarius medaus pertekliui, jis atpigo. Panevėžio turguje už medų prašo 5 Eur/kg, bet niekas, kiek stebėjau, už tiek neperka. Didmiesčių turguje galbūt perka. Žinau, šiemetėje Kaziuko mugėje Vilniuje buvo medaus, kainuojančio 8 Eur/kg. Ir pirko. Naikinsiu bityną, nes neapsimoka... Pasiliksiu 5 bičių šeimas, kitas parduosiu. Galbūt dvi šeimas sujungsiu, taip padarysiu vieną“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė Panevėžio r. bitininkas Jonas, prašęs neminėti pavardės. Jis bitininkauja 20 metų, turi 17 bičių šeimų.

Gal neverta skubėti atsisakyti bityno, kadaise garantavusio neblogas pajamas? Juk situacija gali keistis – gal artimiausioje ateityje neteks medaus parduoti pernelyg pigiai? „Abejoju, kad situacija pagerės. Dauguma bitininkų dejuoja, kad nėra kur dėti medaus. Aš jau baigiu jį parduoti. Už medų prašau 2 Eur/kg nuo praėjusio sezono – rudens“, – į klausimus atsakė Jonas.

Nemažai bitininkų tvirtina, kad pagrindinė priežastis, kodėl sunku parduoti medų, yra pigus įvežtinis medus, daugiausia – ukrainietiškas ir kiniškas.

Paverčia dovanėlėmis

Renata Vilimienė iš Migonių k., Šimonių sen., Kupiškio r., teigė nesusidurianti su problemomis realizuodama medų. „Norint daryti verslą, reikia išsitirti rinką. Lietuviai perka akimis“, – ŪP užsiminė ji ir paaiškino, kas slypi po šia užuomina. Moteris su vyru laiko 20 bičių šeimų. Ji nemažą dalį medaus paverčia kalėdinėmis arba velykinėmis, kitokiomis dovanėlėmis. Antai prieš šv. Velykas medų, sumaišytą su liofilizuotais (šalčiu šaldytais) čiobreliais arba šaltalankiais, mėtomis, sukrėtė į kiaušinį primenančius stiklinius indus. Tada kiekvieną indą įdėjo į lininį maišelį, ant kurio pavaizduotas šventiškai nusiteikęs kiškis. Štai ir dovanėlės!

„Lininių maišelių atsisiunčiu iš Kinijos. Ten jie kainuoja 30 ct, o Lietuvoje – daugiau nei 1 Eur. Įdomių, gražių stiklainių atsivežu iš Nyderlandų. Lietuvoje jie labai brangūs. Jau pardavėme beveik visą medų.  Jo 95 proc. buvo gražiai pateiktas – dailiai supakuotas. Likęs praėjusio sezono mūsų bityno medus, kurį pardavėme, buvo paprastas – įprastuose induose. Mūsų šūkis: „Ne kiekybė, o kokybė!“ Bičių nevežame į dirbamus laukus, jos skraido mūsų sodybą supančiuose miškeliuose ir pievose. Augalų įvairovė suteikia medui gerumo. Kiti bitininkai, norėdami daugiau medaus, bites veža prie žydinčių rapsų. Bitės iš jų prineša 3–4 kartus daugiau nektaro nei iš pievų“, – pasakojo R. Vilimienė.

Ji didžiumą medaus – paversto arba nepaversto dovanėlėmis – parduoda skelbdamasi socialinių tinklų grupėse anaiptol ne pusdykiai. ŪP pašnekovė teigė šiemet susidūrusi su faktu, kad lietuviškas medus buvo urmu superkamas po 1,50 Eur/kg. „Tiek mažai siūlyta ne už rapsų, grikių, o už liepų medų“, – patikslino ji.

Parduoda ūkininkų turgelyje

„Nesuprantu, kodėl bitininkai nevertina savo produkcijos, jei ją siūlo vos ne už dyką. Viskas brangsta, o medus – ne. Prasidėjus karui Ukrainoje, žymiai pabrango rėmeliai, kitas bitininkystės inventorius, taip pat tara. Pavyzdžiui, prieš karą stiklainių dangteliai kainavo 5 ct, pernai – 7 ct, dabar kainuoja 12 ct“, – ŪP atskleidė anonime pageidavusi likti Kauno r. bitininkė, Kauno ūkininkų turgelyje prekiavusi medumi ir kitais bičių produktais. Už 700 g miško medaus, telpančio į 0,5 l talpos stiklainį, prašė 7 Eur, už tiek pat grikių medaus – 6 Eur, o rapsų – 5 Eur.

Moters ir jos vyro bityne – per 100 bičių šeimų. Ji viena arba sutuoktinis, dažniausiai – dviese prekiauja bičių produktais Kauno ūkininkų turgelyje dukart per savaitę. Tai pagrindinė jų bičių ūkio produkcijos pardavimo vieta.

Proga naudojasi gudročiai

„Baigiame parduoti praėjusio sezono medų. Jo kaina – kaip ir prieš karą. Kiti bitininkai 0,5 l tapos stiklainį su rapsų medumi parduoda už 3–4 Eur, bet mažai kas tokį medų perka, nors ir pigus. Nori geresnio, surinkto ne sukultūrintoje, o natūralioje gamtoje – miške, pievose, liepose. Pernai pirmą kartą per 20 metų mūsų bitės iš miško, kur daug liepų, prinešė nemažai tamsaus nektaro. Tai liepų lipčiaus medus. Pernai medžiai itin gausiai skyrė lipčių“, – tikino ŪP pašnekovė, rodydama į du stiklainius su medumi – šviesiu ir tamsiu. Pasirodo, šviesusis medus – pievų, tamsusis – liepų lipčiaus. Medus, kuriame nemažai liepinio, paprastai būna šviesus, o grikių medus – tamsus, bet liepų lipčiaus medus už jį yra šviesesnis.

„Nuo metų pradžios medaus supirkimo kainos padidėjo. Rapsų medus dabar superkamas po 1,6–1,70 Eur/kg, grikių – po 1,90 Eur/kg. Lietuvoje daugiausia yra rapsų medaus. Jį, kaip ir kitą medų, sunku išvežti svetur, nes Ukrainoje vyksta karas. Iki jo nebuvo problemos išvežti. Be to, kitos šalys, prasidėjus šiam karui, įsigyja pigesnio medaus iš Kinijos ir Ukrainos. Ir kai kurie Lietuvos piliečiai jo įsigyja bei parduoda kaip lietuvišką. Vieni tokie gudročiai prašė mūsų, kad parduotume jiems bitininkystės dokumentus, tarp jų – patvirtinančius, kad medus yra išskirtinės kokybės“, – netikėta gaida pokalbį baigė Kauno r. bitininkė.

 

Autorės nuotraukoje šviesus medus – pievų, tamsesnis – liepų lipčiaus.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis