Ashburn +30,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +30,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Nors dalyje Lietuvos taikomos lengvesnės AKM valdymo priemonės – virusas nesitraukia

2024/04/18


Šiuo metu Lietuvoje afrikinio kaulių maro (AKM) virusas jau patvirtintas beveik 400 šernų, kai 2023 m. per visus metus atvejų skaičius siekė 600. Taigi laukinėje gamtoje virusas plinta augančia tendencija, todėl ūkininkai ir medžiotojai privalo būti budrūs ir laikytis visų biosaugos priemonių.

Nors AKM atvejų Lietuvoje daugėja, 16-koje Lietuvos rajonų savivaldybių pastaruosius 12 mėn. jų nebuvo nustatyta, todėl šiuose rajonuose taikomos lengvesnės AKM kontrolės priemonės medžiotojams:

  • kraujo mėginiai imami tik Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) suplanuotam sumedžiotų šernų skaičiui;
  • medžiotojai neprivalo laikyti, saugoti, šernienos skerdenos ar jos mėsos iki bus gauti AKM tyrimų rezultatai;
  • sumedžioję šerną gali pasidalinti ir gavę trichineliozės atsakymus, vartoti savo reikmėms;
  • visiems, be išimties, sumedžiotiems šernams imami diafragmos mėginiai, trichineliozės tyrimui atlikti. Mėginiai pristatomi į VMVT padalinius arba oficialiąją laboratoriją ir jai priklausančius padalinius.
AKM žemėlapis
1 pav. 16 rajonų savivaldybių, kuriose pastaraisiais metais per 12 mėn. nebuvo nustatytas AKM

Likusiuose rajonuose, kuriuose AKM yra plačiai paplitęs, išlieka senoji tvarka – visi sumedžioti šernai 100 proc. tiriami dėl AKM, o sumedžiotas šernas turi būti laikomas su VMVT suderintuose vietose, iki kol bus gauti neigiami AKM tyrimų rezultatai.

Mėsos perdirbimo įmonėms draudžiama priimti sumedžiotų šernų skerdenas, jas laikyti, perdirbti ir iš jų gaminti pusgaminius ir gaminius, kuriems oficialiojoje laboratorijoje nėra atlikti AKM tyrimai polimerazės grandininės reakcijos (PGR) metodu ir nėra gauti neigiami rezultatai. Medžiotojai, norintys į įmonę perdirbimui pristatyti sumedžiotų šernų skerdeną, mėsą, AKM tyrimus privalo atlikti savo lėšomis. Tai netaikoma į valstybės stebėsenos tyrimų planą patenkančių aukščiau nurodytų 16 rajonų medžiotojams.

Iš sumedžiotų šernų imamas tik vienas kraujo mėginys, į violetinės spalvos mėgintuvėlį. Į raudonos spalvos mėgintuvėlius papildomai, Klasikinio kiaulių maro tyrimui, imamas kraujo mėginys tik nurodžius VMVT specialistui. Medžiotojams privaloma saugiai sunaikinti šernų gaišenas, prižiūrint VMVT specialistams ir paėmus mėginius AKM tyrimui.

Apie medžioklės plotuose rastus nugaišusius ar eismo įvykio metu užmuštus šernus, visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, medžioklės plotų naudotojai ir/ar piliečiai privalo nedelsiant pranešti VMVT teritoriniams priežiūros skyriams. Pranešti galima bendrosios pagalbos telefono numeriu 112, VMVT – Nr. +370 5 242 0108 (tinka skambinant ir iš užsienio), 1879 (gali būti taikomi padidinti tarifai), informuoti el. paštu info@vmvt.lt. Jei pranešimas apie rastą šerno (-ų) gaišeną (-as) pasitvirtina, pranešėjui priklauso 30 eurų išmoka už gaišeną.

 

VMVT informacija

Viršelyje 123rf nuotr.

Dalintis