Ashburn +22,2 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 21 Lie 2024
Ashburn +22,2 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 21 Lie 2024

Rita KRUŠINSKAITĖ
ŪP korespondentė
 

Verslo pradžia – dovanotas kibiras sliekų

2024/05/03


Kiekvienas žmogus savąjį pašaukimą, teikiantį gyvenimo džiaugsmą, atranda savaip. „Sliekynės“ ūkio šeimininkei Dovilei Padūmienei tai buvo dovanotas kibiras sliekų, paskatinęs įsteigti sliekų fermą ir turėti galimybę pačiai dėlioti savo gyvenimo ritmą.

Netikėtas rezultatas

„Nusipirkome namą, aplink kurį buvo labai nederlinga žemė. Kadangi esu miškininko dukra ir man ekologija visada buvo artima, pradėjome dirvonus gerinti pačių pasiruoštu kompostu. Viskas pasikeitė, kai dėdė pasiūlė komposto ruošimą pavesti sliekams, kurie, esą, tai padarys labai greitai bei kokybiškai, ir padovanojo pilną kibirą Kalifornijos sliekų“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo verslininkė.

Nors tokį biohumuso gamybos būdą D. Padūmienė vertino gana skeptiškai, rudenį sliekus į komposto dėžę supylė, o pavasarį buvo maloniai nustebinta ten radusi gražią, purią žemę. Ja patręšė braškes ir visa šeima mėgavosi gausiu uogų derliumi. Tada D. Padūmienei ir kilo idėja imtis sliekų verslo – gaminti biohumusą, kuris yra daugybę kartų efektyvesnis nei bet kokios kitos organinės trąšos. Jis gerina dirvožemio savybes, neleidžia kauptis nitratams, jame nėra piktžolių sėklų.

„Įsitikinau, kad biohumusas – tikrai geras produktas, o parduotuvėse daugiau nei prieš dešimtmetį ekologiškų, organinių trąšų didelio pasirinkimo nebuvo. Be to, reikėjo apsispręsti, po vaikų gimimo grįžti į ankstesnį darbą ar ieškoti kitos veiklos, kurioje galėčiau laisviau planuoti savo laiką ir daugiau dėmesio skirti augantiems vaikams. Sudėliojusi visus už ir prieš, pasirinkau vaikų priežiūrą ir sliekų auginimą“, – prisipažino D. Padūmienė.

Įkūrė „Sliekynę“

2012 m. Kauno r. Stankūnų kaime D. Padūmienė įkurdino 250 kg sliekų bandą ir pradėjo verslą. Augintinius diplomuota chemikė apgyvendino 1 tūkst. kv. m fermoje, pavadintoje „Sliekyne“. Iš pradžių sliekams buvo skirtas 50 kv. m plotas, o per 12 metų jų „gyvenamosios“ patalpos išsiplėtė iki 200 kv. m. Likusi patalpų dalis skirta biohumuso brandinimui, sandėliavimui ir kitoms reikmėms. Pašarai sliekams ruošiami lauke.

Minimali ūkio sliekų banda – 2 t, periodiškai išauganti iki 4 t. 1 kg yra apie 3 tūkst. sliekų. Vadinasi, 1 t yra apie 3 mln., o visoje fermoje vienu metu gyvena apie 12 mln. sliekų.

Per metus „Sliekynėje“ paruošiama apie 100–150 kub. m sertifikuoto ir ekologinei žemdirbystei tinkamo biohumuso. Jį vertina ir noriai perka ekologinių ūkių šeimininkai, sodininkai, daržininkai, daigų augintojai. „Perka visi, norintys užsiauginti sveiko ir gausaus derliaus“, – tvirtino ŪP pašnekovė. D. Padūmienės teigimu, Lietuvoje Kalifornijos sliekai atsirado palyginti neseniai, XX a. paskutiniais dešimtmečiais. Vystydama savo verslą, moteris domėjosi mūsų šalies mokslininkų patarimais, rinko informaciją internete, pati daug eksperimentavo.

Nors sliekų ūkis išaugo, sliekų augintoja, kaip ir veiklos pradžioje, dažniausiai jame triūsia viena, tik užklupus darbymečiui į talką ateina šeima.

Vertinga trąša

„Biohumusas augalams turi dvejopą poveikį. Pirmasis yra tiesioginis – maitina augalą, nes jame yra daug maistinių medžiagų. Iš 1 t mėšlo gaunama apie 200 l biohumuso, o kitos atliekos gali sumažėti ir iki 10 kartų. Toks mėšlo koncentratas augalams labai priimtinas, nes jame esančios naudingos medžiagos lengvai įsisavinamos. Antrasis poveikis – biohumusas yra tarsi gyva žemė, kurioje gyvena daug mikroorganizmų, prisitvirtinančių prie augalų šaknų, skaidančių organiką ir padedančių pasisavinti kitas maisto medžiagas“, – pabrėžė D. Padūmienė.

Jei dirvožemis tręšiamas biohumusu, augalai auga stipresni, užaugina gausesnį derlių. „Biohumusas turi huminių ir fulvo rūgščių, kurias natūraliai išskiria sliekai. Jų biohumuse yra pakankamai daug ir būtent šios medžiagos veikia augalus kaip antioksidantai ir vitaminai. Fulvo rūgštys keičia dirvožemio struktūrą – jis jaurėja, todėl augalas aprūpinamas vitaminais, tampa stipresnis ir atsparesnis ligoms. Biohumusu tręšiami augalai yra daug geresnio skonio“, – apie biohumuso privalumus kalbėjo ūkininkė.

Reikia sukurti sąlygas

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Viršelyje: Biohumusas – vertinga dirvožemio trąša.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis