Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Baigėsi pajamų deklaravimas — GPM permokos jau grąžintos rekordiškai dideliam gyventojų skaičiui

2024/05/03


Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad šiemet iš 836 tūkst. pajamų mokesčio deklaracijas privalančių pateikti gyventojų šią pareigą laiku atliko 85 proc. Iš viso metines pajamų mokesčio deklaracijas pateikė 1,51 mln. gyventojų — apie 70 tūkst. daugiau nei pernai. Didžioji dalis asmenų deklaracijas pateikė norėdami susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoką.

„Jau ne pirmus metus iš eilės galime vadinti išskirtiniais, nes pajamų mokesčio permokos vėl grąžintos rekordiškam gyventojų skaičiui – pernai tuo pačiu metu permokos buvo grąžintos 613 tūkst. gyventojų, o šiemet jas gavo jau net 695 tūkst. gyventojų. Visos GPM permokos laiku ir teisingai deklaravusiems pajamas bus pervestos iki liepos 31 d.“, – teigia VMI viršininkės pavaduotojas Martynas Endrijaitis, informuodamas, kad pajamų mokesčio permoką (358 mln. eurų) šiemet iš viso deklaravo 864 tūkst. gyventojų, o 464 tūkst. gyventojų deklaravo mokėtiną GPM sumą (350 mln. eurų).

Tradiciškai daliai gyventojų permokos susidarė pasinaudojus taikomomis GPM lengvatomis. Didžioji dalis gyventojų deklaravo grąžintiną sumą už gyvybės draudimo įmokas – 283 tūkst. gyventojų 48,9 mln. eurų, už studijas – beveik 36 tūkst. gyventojų 12 mln. eurų, už pensijų fondus – 60 tūkst. gyventojų 6,3 mln. eurų.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad apie 55 tūkst. pernai individualią veiklą vykdžiusių gyventojų (su pažyma ar verslo liudijimu) dar turėtų suskubti pateikti pajamų mokesčio deklaracijas net ir tuo atveju, jeigu negavo jokių pajamų. 84 proc. pernai individualią veiklą vykdžiusių gyventojų pajamų deklaracijas pateikė laiku.  

Metines gyventojo (šeimos) turto deklaracijas dėl užimamų pareigų (viešojo sektoriaus darbuotojai, politikai ir kt. bei jų šeimos nariai) laiku pateikė apie 85 proc. tai padaryti turėjusių asmenų.

Prašymus dalį sumokėto GPM skirti paramai pateikė 491 tūkst. gyventojų. Primename, kad jau ne pirmus metus, VMI inicijavus pokyčius, gyventojų skirta parama pirmuosius gavėjus pasieks nuo liepos mėnesio, o visus paramos gavėjus gyventojų skirtos sumos pasieks iki šių metų lapkričio 15 d. Esant poreikiui prašymus patikslinti, tai padaryti galima iki birželio 30 d.

Ką svarbu žinoti deklaracijas pateikti ir GPM sumokėti vėluojantiems gyventojams?

Jei gyventojas turi pareigą deklaruoti pajamas, tačiau to nepadaro laiku — VMI pirmiausia išsiunčia priminimus. Prieš vykdant išieškojimo veiksmus, VMI visada informuoja apie susidariusią nepriemoką per Mano VMI, o nesinaudojantiems e. paslaugomis pranešimai išsiunčiami klasikiniu paštu. Primename, kad gyventojai išsamią savo permokų ir nepriemokų informaciją visada gali pasitikrinti prisijungę prie Mano VMI.

Gyventojui susidūrus su finansiniais sunkumais ir neturint galimybės sumokėti visą nepriemokos sumą, galima kreiptis į VMI ir išdėstyti mokėtiną sumą dalimis, sudarant mokestinės paskolos sutartį (MPS). Atkreipiamas dėmesys, kad sudariusiems MPS yra taikomos 0,01 proc. palūkanos. Nesudarius MPS ar nesumokėjus GPM, teisės aktų nustatyta tvarka nesumokėta suma gali būti nuskaičiuota nuo banko sąskaitos. Už kiekvieną pradelstą sumokėti dieną skaičiuojami 0,029 proc. delspinigiai.

Už deklaracijų ar kitų dokumentų pavėluotą pateikimą ar nepateikimą, pagal teisės aktų nuostatas, gali būti pritaikyta ir administracinė atsakomybė.

 

VMI informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis