Didžiausia JK kaimo vietovių draudimo bendrovė „NFU Mutual“, inicijavusi šį projektą, finansavo naujos pareigybės policijoje įsteigimą. Šią žiemą paskirtas pareigūnas prisijungs prie Nacionalinio kaimo nusikaltimų skyriaus (NRCU), rinks su tokio pobūdžio vagystėmis susijusią žvalgybinę informaciją visoje šalyje, dalysis pastebėjimais ir tendencijomis, bendradarbiaus su vietinėmis policijos pajėgomis.
Daugelis policijos pareigūnų tokių vagysčių tyrimo patirties neturi, tad pasirinkti žmogų šiam darbui nebuvo lengva. Pirmuoju JK gyvulių vagysčių prevencijos pareigūnu tapo 30-ies metų darbo patirties kaimo vietovėse turintis buvęs Devono ir Kornvalio kaimo policijos policininkas Martinas Beckas.
Paskyrimą portalui „Dartmouth-today“ komentuodamas pats M. Beckas akcentavo, kad dirbdamas su policijos pajėgomis galės padėti joms suprasti šių nusikaltimų ypatumus.
Dėl naminių gyvulių vagysčių nuostolių patiria ne tik jų augintojai. Nusikaltėliai kančių sukelia patiems gyvūnams, su jais dažnai elgiasi žiauriai, kartais juos skerdžia tiesiog laukuose. Šie nusikaltimai kelia pavojų ir visuomenės sveikatai, nes neįmanoma užtikrinti vogtos mėsos produktų kokybės ir saugos.
Nacionaliniam nusikaltimų kaimo skyriui vadovaujantis superintendentas Andrew Huddlestonas pabrėžė, kad tokios vagystės yra daugiau nei vien prekės vagystė: „Gyvuliai yra daugelio ūkininkų pragyvenimo šaltinis ir dažnai gyvulininkystei pasišventusių kelių šeimos kartų darbo rezultatas.“
Draudimo bendrovė „NFU Mutual“ įsipareigojo naujai sukurtą pareigybę finansuoti trejus metus. Naminių gyvulių vagystės yra vienas iš daugiausiai nuostolių atnešančių nusikaltimų žemės ūkyje. Tokiomis bylomis užsiimantis draudikų atstovas Matthew Screechas pastebi, kad tai nebėra pavienių gyvūnų vagystė, pastaruoju metu jos peraugo į kruopščiai organizuotus nusikaltimus, kai per vieną reidą paimama 50 ar daugiau avių.
Organizuotos nusikalstamos grupuotės pasinaudoja tuo, kad ūkiai įsikūrę atokiau nuo didesnių gyvenamųjų centrų ir gyvulius nesunku pergabenti per sienas. Jos taiko įvairią taktiką, įskaitant naktinius reidus, klastoja identifikavimo ženklus ir pasitelkia dideles transporto priemones, kad kuo greičiau pergabentų pavogtus gyvūnus.
Draudikų rekomendacijos pravers ir Lietuvos ūkininkams
Apsisaugoti nuo tokių vagysčių nėra paprasta, todėl draudimo specialistai JK ūkininkams siūlo kelias priemones, galinčias atgrasyti nusikaltėlius, nors, suprantama, jos negali visiškai garantuoti saugumo. Galbūt kai kurios rekomendacijos bus naudingos ir mūsų šalies augintojams.
Vienas iš būdų, galinčių sumažinti vagystės riziką, yra patikimos technologijos, pavyzdžiui, gyvulių elektroninis žymėjimas ir DNR žymėjimas. Tokio žymėjimo pagalba nesunku atsekti pavogtus gyvulius.
Pasak draudikų, veiksmingos ir kitos gyvūnų sekimo technologijos – GPS ir RFID sekimo prietaisai gyvuliams leidžia stebėti bandą realiuoju laiku. Vagis atgrasyti turėtų mažiausiai apsaugotose vietose įrengtos apsaugos kameros.
Rekomendacijų sąraše minimos ir tvirtos tvoros bei vartai, saugantys ūkio perimetrą. Tai gali būti natūralios kliūtys: gyvatvorės ar grioviai.
Ūkininkams taip pat siūloma vesti tikslią auginamų gyvulių apskaitą ir laiku atnaujinti įrašus. Jeigu yra galimybė, ganyti juos atokiau nuo kelių esančiose pievose arba laikyti pastatuose. Reguliariai aplankyti gyvulius, keisti jų šėrimo ir tikrinimo laiką.
ŪP portalo informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.