Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Kai nori, veiklos randi ir kaime

2024/05/19


Akmenės r. Dabikinėlės k. ekologinio ūkio savininkė, automobilių sporto klubo „Extempas“ vadovė, septynių kaimų seniūnaitė, trijų suaugusių sūnų mama Margarita Skabeikienė „Ūkininko patarėjui“ išdidžiai pripažino, kad jos genuose užkoduota vokiečių, rusų, latvių, lietuvių ir žemaičių stiprioji energija, todėl jai nuolat reikia aktyvios veiklos ir naujų įspūdžių. Nedidelio kaimo aktyvi moteris savo darbais įrodė, kad Lietuvoje nėra provincijos – jų kaime daug įdomios veiklos, tik reikia mažiau dejuoti, nesustoti eiti pirmyn ir džiaugtis gyvenimu.

Sporto ir pramogų erdvė

Su optimistiškai nusiteikusia aktyviąja seniūnaite M. Skabeikiene vaikščiojome po traukos vieta tapusį labirintą, kuriam ji su bendraminčiais Dabikinėlės k. išrinko išskirtinę vietą, išdėliojo ledynmečio atstumtus įspūdingų formų riedulius. Pasak Margaritos, labirintui buvo parinkta energetiškai svarbi vieta netoli miškelio, kur po kojomis, žemės gelmėse, skaidrų vandenį neša net trys šaltiniai. Labirintas vadinamas širdies vardu, čia ne tik vietiniai žmonės ateina pabūti gamtos prieglobstyje, dėkoja Žemei už jos lobių turtus, už gyvenimo misteriją ir visas likimo dovanas.

Nusileidžiame žemyn nuo kalvelės ir einame į poilsiavietę, kuri įrengta buvusio smėlio ir žvyro karjere. Didžiuliame slėnyje įrengta poilsio ir sporto erdvė. Aktyvūs Dabikinėlės k. žmonės ir kiti geradariai daugiau nei prieš du dešimtmečius rekultivavo apleistą buvusio karjero teritoriją, kuri užima daugiau nei 11 ha. Čia vyksta automobilių kroso varžybos, žmonės ateina pailsėti po dienos darbų, švenčia šventes.

M. Skabeikienė pasakojo, kad jos vyras Vytautas nuo 1982 m. susidomėjo automobilių sportu, jis dalyvauja sportinių bagių ir kartingų varžybose. Ir trys Skabeikių sūnūs domisi sportu. Vyriausiasis sūnus Laimonas dalyvauja dviračių varžybose. Yra įrengta 20 km trasa, kuri vingiuoja per miškelius, pasiekia kelis kaimus. Dabar L. Skabeikis rengia naują trasą dviratininkams: vaikai važiuos 3 km, moksleiviai – 7 km, o suaugusieji turės įveikti 20 km.

Dabikinėlės k. vyrai, rėmėjai ir bendraminčiai apleistame, krūmokšniais apaugusiame smėlio ir žvyro karjere sutvarkė didelę teritoriją ir įrengė automobilių kroso trasą. Sulaukė ir seniūnijos, ir Akmenės r. savivaldybės administracijos paramos. 2003 m. buvo įkurtas automobilių sporto klubas „Extempas“, kuriam priklauso 20 narių. Klubui vadovauja trijų sūnų mama M. Skabeikienė. Buvusiame smėlio karjere įrengtoje automobilių kroso trasoje kasmet rengiamos Lietuvos ir Latvijos automobilių mėgėjų varžybos.

Žemiausioje buvusio karjero vietoje – didelis tvenkinys, į kurį nuo šlaitų suteka vanduo. Ant šlaitų jau užaugo pasodintos pušelės, eglės, dekoratyviniai krūmai. M. Skabeikienė pasakojo, kad į tvenkinį buvo prileista žuvų, vasarą smagu stebėti, kaip čia maudosi atskridusios kregždės, plaukioja žuvys. Žiemą kaimo vyrai ir jaunimas ant tvenkinio žaidžia ledo ritulį. Netoli tvenkinio pastatyta pavėsinė, kurioje yra židinys, atokvėpiui skirta patalpa, įrengta laužavietė.

Kopėme aukštyn, kur driekiasi automobilių kroso trasa. Jos ilgis – 870 m, plotis – 12–14 m. „Extempas“ klubo vadovė paaiškino, jog tai yra uždara trasa, sportininkai važiuoja penkis, po to suka dar septynis ratus. Dalyvauja apie 60 dalyvių. Trasoje yra įrengti tvirti atitvarai, kad būtų saugu ir žiūrovams, ir varžybų dalyviams. Žiūrovai įsitaiso ant aukštų šlaitų ir stebi daug adrenalino sukeliančias varžybas. Anksčiau „Extempas“ rengė varžybas du – tris kartus per metus, šiais metais varžybos vyks vieną kartą – birželio viduryje. Į automobilių kroso trasą sportininkai atvažiuoja treniruotis, ruošiasi varžyboms.

automobiliu trasa
Automobilių kroso trasa.

Su ŪP pašnekove užkopėme ant šlaito viršaus, nuo kurio atsiveria akimis neaprėpiama slėnio panorama. Pati aukščiausia vieta – baigiamas įrengti 10 m aukščio slidinėjimo kalnelis. Nuo kalnelio iki apačioje esančio tvenkinio – 100 m. Iš netoli tvarkomų erdvių privežė žemių, V. Skabeikis traktoriumi baigia išlyginti kalnelį, talkininkai dar turės išrinkti akmenis, kad paviršius būtų lygus. Dabikinėlės k. turės savo slidinėjimo trasą. Ir mažiems, ir dideliems žiemą bus smagu slidinėti.

ledo arena
Tvenkinys žiemą tampa ledo arena.

Paklausi produkcija

M. Skabeikienė prisiminė ūkininkavimo pradžią. Jos vyras Vytautas paveldėjo savo tėvų turėtą žemę. Buvęs melioratorius ūkį įregistravo 1993 m. Beveik dešimtmetį plėtojo tradicinį augalininkystės ūkį, kaip ir visi, bėrė nemažai trąšų, stengėsi užauginti kuo didesnį derlių. Deklaruoja 40 ha.

2003 m. Skabeikių šeima nusprendė ūkininkauti ekologiškai. Ūkininkė atvirai sakė, kad jie su vyru nebematė prasmės ūkininkauti tradiciškai, nenorėjo lenktyniauti, kas iš 1 ha užaugins daugiau grūdų. Skabeikiai nedvejodami pasirinko ekologinį ūkininkavimą, nesvarbu, kad užaugs daug mažesnis derlius, užtat užaugins be chemikalų sveiką ir kokybišką produkciją. Jų planai išsipildė su kaupu.

ŪP pašnekovė parodė iš senovinių rąstų suręstą pastatą. Čia yra ekologiškų grūdų ir miltų sandėlis. Skabeikiai gretimame Padvarėlių k. už pajus įsigijo buvusį generolo Povilo Plechavičiaus svirną, sužymėjo medinius rąstus ir parsigabeno į Dabikinėlės k., surentė didelį pastatą. Istorija dvelkiančiame sandėlyje M. Skabeikienė nuolatiniams klientams parduoda paklausius ekologiškus grūdus, viso grūdo ruginius miltus, viso grūdo kvietinius miltus, pyragams kepti skirtus kvietinius valcuotus miltus, gana paklausios yra ir avižos. Dalį produkcijos pirkėjams išsiunčia paštu. Iš ruginių miltų ūkininkė kepa gardžią duoną, iš kvietinių miltų – pyragus.

Nedidelio ekologinio ūkio šeimininkai dirbamą žemę aria plūgais. Dirvožemis sunkus – priemolis, todėl nesirenka neariamosios žemdirbystės. Taiko keturlaukę sėjomainą, augina rugius, kviečius, avižas ir dobilus. Neperka jokių trąšų. Veikli moteris pasakojo, kad taip ūkininkavo jos seneliai ir proseneliai, turi išsaugojusi prosenelio dienoraštį, kuriame viskas surašyta. Dirvožemiui pagerinti nutarė auginti dobilus. Anksčiau augino ir žirnius, bet jų atsisakė, mat puola kenkėjai ir gana mažas derlius.

Seniūnaitės rūpesčiai

ŪP pašnekovė jau penktą kadenciją yra renkama seniūnaite. Dabikinėlės seniūnaitijai priklauso septyni kaimai: Padvarėlių, Klyšių, Tupikų, Kadagių, Skretiškės, Viliošių ir Dabikinėlės.

Veiklioji seniūnaitė pasakojo, kad visuomeninė veikla – nelengvas įpareigojimas, bet ji nenuleidžia rankų ir stengiasi daryti kuo daugiau gerų darbų. Įsimintinos gyventojų sueigos, kaimų šventės. Bendromis jėgomis atkūrė keturias koplytėles. Skretiškės k. apžiūrėjome įspūdingą koplytėlę, pastatytą senkapių vietoje.

Sodiečiai nori, kad pagerėtų jų gyvenimo kokybė, nori turėti vandentiekį, o svarbiausia, kad būtų sutvarkyti ir išasfaltuoti keliai. ŪP pašnekovė nuotaikingai kalbėjo, kad, jei loterijoje laimėtų milijoną eurų, kaime būtų viskas, ko labiausiai reikia žmonėms – komunaliniai patogumai, siuvyklėlės, kepyklos, amatų centras, kultūros namai, dar būtų gerai, jog gyvenvietėje ūkininkai daugiau nestatytų sandėlių, o įsikurtų savo ūkių teritorijoje. Tačiau svarbiausia, kad žmonės neterštų gamtos, vieni kitiems būtų geranoriški.

M. Skabeikienė džiaugėsi, kad kaimo žmonės yra nuoširdūs, itin vieninga ir aktyvi Dabikinėlės k. bendruomenė: „Mes sutartinai kuriame jaukią aplinką, kad visiems būtų smagiau ir įdomiau gyventi, mes nesinaudojame kitų gerove, niekam nelipame ant galvos, stengiamės visų labui padaryti daug naudingų darbų.“

M. ir V. Skabeikiai jau šešetą metų šoka Akmenės kultūros namų tradicinių šokių kolektyve „Kūpolis“. Jiems patinka po darbų važiuoti į repeticijas, kartu šokti, su kolektyvu švęsti šventes.

 

Margaritos SKABEIKIENĖS ir autorės nuotraukos

Viršelyje: Margarita Skabeikienė pasakojo, kad labirintas tapo lankoma vieta.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis