Ashburn +30,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +30,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Alaus gamybos milžinas „Heineken“ iškirto 140 futbolo aikščių dydžio sodą – britai įniršę

2024/05/19


Šį pavasarį antra pagal dydį pasaulyje alaus darykla ir didžiausia Jungtinėje Karalystėje (JK) sidro „Bulmers“ gamintoja „Heineken“ su žeme sulygino 2 tūkst. akrų (beveik 80 tūkst. arų arba 800 ha) dydžio sodą. Salos gyventojai lieja apmaudą dėl tokio žingsnio, tuo tarpu gamintojas teisinasi, kad įstatymų nepažeidė, o žemės sklypą jau pernai planavo parduoti.

Visą pyktį britai nevaržomai lieja socialiniuose tinkluose, didžiulio sodo Velse sunaikinimą vadindami „smurtu“ ir „vandalizmu“. Dar kiti ragina imtis veiksmų ir boikotuoti „Heineken“ gaminius, peržiūrėti Laukinės gamtos ir kaimo įstatymą, jeigu jis nepasaugo nuo tokių veiksmų.

Tuo tarpu „Heineken“ atstovai atkerta, kad sprendimą parduoti buvusio sodo žemės sklypą padiktavo sumažėję sidro pardavimai ir padidėjusios obuolių auginimo išlaidos.

Apie prastėjančią situaciją sidro rinkoje netruko paliudyti ir nacionalinė JK obuolių pramonės prekybos asociacija „British Apples and Pears“ savo naujausioje ataskaitoje. Pasak jos, net 70 proc. Didžiosios Britanijos obuolių augintojų nusivylę nusistovėjusiomis tendencijomis ir 45 proc. apklaustųjų teigė sumažinę ateities investicijų planus. Tik 3 proc. sakė, kad palaiko „tikrą partnerystę“ su prekybos centrais, o 45 proc. tvirtino, kad mažmenininkams rūpi tik kaina.

Skaičiuojama, kad 2021–2022 m. JK obuolių augintojų gamybos sąnaudos padidėjo 30 proc., o prekybos centrų grąža ūgtelėjo tik 8 proc. 2023 m. gamybos sąnaudos išaugo dar 6–9 proc., o grąža vidutiniškai padidėjo 7 proc.

Asociacijos teigimu, per pastaruosius kelerius metus buvo prarasta apie 2 tūkst. akrų (800 ha) sodų, kuriuose augo būtent sidrui skirti obuoliai. Šiam gėrimui gaminti jie auginami dėl didelio tanino kiekio. Tuo tarpu per pastaruosius 10 metų JK išgeriamo sidro kiekis sumažėjo trečdaliu.

Padaryta žala gamtai

Apmaudo dėl šį pavasarį iškirsto didžiulio sodo neslepia ir aplinkosaugininkai, mat Velse nuo 1997 m. žaliavęs sodas buvo tapęs paukščių buveine. Pasak ekologo Chriso Formaggia, didžiausią poveikį patirs žiemojančių strazdų rūšys. Jie lesa rudenines uogas, o vėliau maisto randa sode.

Gyventojai skundžiasi, jog smulkiems ūkininkams ir sodininkams taikoma daug taisyklių ir apribojimų, kurių jie negali pažeisti, tačiau didelės įmonės gali daryti tai, kas jiems patinka.

Nepaisant iššūkių, su kuriais susiduria JK sidro pramonė, bendruomenės sodai ir mažos sidro alaus daryklos atspindi šiek tiek kitokį vaizdą, rašo portalas „Mirror“. Mažesni sodų ūkiai ne tik sėkmingai augina vaismedžius, gamina gėrimus, bet ir teikia viešąsias paslaugas, kurdami stovyklavietes poilsiautojams.

Alaus pardavimai gerokai šoktelėjo

Nepaisant nesėkmių sidro rinkoje, daug kritikos sulaukęs „Heineken“ neslepia džiaugsmo dėl didesnių nei planuota alaus pardavimų per pirmąjį šių metų ketvirtį. Alaus apimtys sausį–kovą išaugo 4,7 proc., o tai viršijo 2,5 proc. augimą, kurio tikėjosi analitikai per bendrovės pateiktą apklausą.

Šiais metais bendrovė planuoja sutelkti dėmesį į alaus pardavimų didinimą, nes pernai jie iš dalies buvo sumenkę padidinus produkto kainą. Tokios rinkodaros buvo imtasi dėl to poreikio kompensuoti didėjančias energijos iki miežių kainas.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis