Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Europos Komisija: užsienio prekyba žemės ūkio ir maisto produktais – stabili

2024/05/27


2024 m. vasarį ES prekybos žemės ūkio ir maisto produktais perteklius pasiekė 6,2 milijardo eurų, t. y. 24 proc. daugiau nei sausio mėn. Dėl gero žinomumo ir didelės gamybos ES tebėra didžiausia pasaulyje žemės ūkio ir maisto produktų eksportuotoja. Dėl didesnių kainų labai padidėjo, be kita ko, alyvuogių ir alyvuogių aliejaus eksporto vertė. ES importas šiek tiek sumažėjo nepaisant padidėjusios kakavos importo vertės. Apskritai tiek importas, tiek eksportas, palyginti su praėjusiais metais, yra stabilūs. Tai pagrindinės Europos Komisijos paskelbtos mėnesinės prekybos žemės ūkio maisto produktais ataskaitos išvados.

Eksportas

ES žemės ūkio maisto produktų eksportas 2024 m. vasario mėn., palyginti su sausio mėn., padidėjo 5 proc. ir sudarė 19,4 mlrd. Eur. Be alyvuogių ir alyvuogių aliejaus, dėl didesnių eksporto apimčių ir kainų augimo padidėjo ir mišrių maisto produktų bei jų sudedamųjų dalių eksporto vertė (+10 proc., palyginti su 2023 m. vasario mėn.). ES vasarį taip pat eksportavo didesnius kiekius grūdų, cukraus ir izogliukozės. Pieno produktų eksportas išlieka didelis, tačiau jo vertė dėl mažesnių kainų sumažėjo 5 proc.

JK vis dar yra pirmoji ES eksporto paskirties vieta, į kurią eksportuojama daugiau alaus, sidro ir kitų gėrimų, kiaulienos ir vaisių bei riešutų pusgaminių. Antroji paskirties vieta yra Jungtinės Valstijos, kur ES eksportas padidėjo 9 proc., palyginti su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu. Tai iš esmės paaiškinama alyvuogių ir alyvuogių aliejaus eksporto apimčių ir kainų augimu. Panašiai ES eksportas išaugo į Japoniją – 11 proc., daugiausia dėl didesnio tabako gaminių eksporto. ES žemės ūkio ir maisto produktų eksporto į Kiniją ir Rusiją lygis išliko aukštas, tačiau sumažėjo.

Importas

ES žemės ūkio ir maisto produktų importo vertė vasarį siekė 13,2 milijardo eurų, t. y. šiek tiek (2 proc.) mažiau nei ankstesnį mėnesį. Taip yra daugiausia dėl sumažėjusių kainų daugelyje produktų kategorijų, tačiau padėtis tebėra prieštaringa. Javų, aliejinių augalų sėklų ir baltymingų augalų kainos sumažėjo, o kakavos produktų, alyvuogių ir alyvuogių aliejaus – pakilo. Labiausiai išaugo kavos, arbatos, kakavos ir prieskonių kategorijos importas (+784 mln. eurų, +23 proc.), tai daugiausia lėmė padidėjusios kakavos produktų kainos. Kalbant apie vaisius ir riešutus, padidėjimą lėmė didesnis importuojamų produktų kiekis.

Importas iš Argentinos, Australijos, Kanados, Indonezijos ir Ukrainos sumažėjo dėl mažesnės tam tikrų prekių importo apimties ir kainų. Kita vertus, importas iš Dramblio Kaulo Kranto, Egipto, Maroko, Tuniso ir Turkijos padidėjo dėl kakavos produktų ir vaisių bei riešutų.

 

EK informacija

Dalintis