Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 17 Lie 2024
Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 17 Lie 2024

Pensininkų balsai - jaunų šeimų sąskaita

2014/02/18


Daiva SKIRKEVIČIENĖ „ŪP“ korespondentė 

Šią savaitę visos šalies valdančiosios koalicijos partijos aptars galimybę visuotinai apmokestinti lengvuosius automobilius. Įvesti šį naują mokestį pasiūlė finansų ministras Rimantas Šadžius po pasitarimo Pensijų kompensavimo darbo grupėje. Apmokestinę automobilius, taip pat pakėlę alkoholio akcizo mokestį, valdantieji tikisi surinkti trūkstamų lėšų išpildyti populistinį rinkimų pažadą, duotą vienai socialinei grupei, – kompensuoti per krizę sumažintas pensijas.  Automobiliai būtų apmokestinti vadovaujantis vienu kriterijumi – pagal jų variklio galingumą: kuo galingesnis automobilis, tuo didesnis mokestis jo savininkui.  „Ūkininko patarėjas“ pasidomėjo, ką apie galimą naujo mokesčio atsiradimą mano paprasti Lietuvos ūkininkai – kaimo gyventojai.

pensininkaiTomas Davainis: „Automobilio mokestį sieti su variklio galia - neteisinga“  34 metų rokiškėnas augina 70 mėsinių galvijų galovėjų bandą ir turi 700 ha augalininkystės ūkį. Mano žiniomis, daugelyje Europos šalių automobiliai yra apmokestinti. Tai kuo mes išskirtiniai? Tik mūsų projekto autoriai labai keistai mokesčio dydį sieja su variklio galia. Tai tikrai neteisinga. Kodėl už didesnę mašiną bus imamas ir didesnis mokestis? Imtų už vienetą, ir viskas. Gyvenant kaime, turint ūkį galingas automobilis – ne prabanga, o būtinybė. Mums nuo namų važiuoti iki asfaltuoto kelio – tik kilometras. Bet jis nėra geras, ypač per polaidį. Kaime tikrai reikia visureigio. Be to, vieno automobilio šeimai neužtenka. Aš išvažiuoju ūkio reikalais. Sūnų reikia nuvežti ir parvežti iš mokyklos. Žmona ūkio buhalteriją tvarko, jai reikia išvykti dokumentų tvarkyti ir panašiai. Privalome turėti mažiausiai du automobilius. O dar trečias reikalingas darbuotojams. Jiems tenka vežti detales, kurą.

Milda Mikelionienė: „Per sunkmetį visi nukentėjome“  Panevėžio rajono ūkininkė, 70 ha žemės auginanti daržoves. Pirmiausia manau, kad sunkmečiu visi veržėmės diržus. Tai jau praeitas etapas ir turi būti pamirštas. O kad kažkam reikia kompensuoti, grąžinti, tai, sakyčiau, rėkavimas prieš rinkimus. Kad jau taip, kas mums, ūkininkams, kompensuos už sunkmečiu neparduotą produkciją, nepasiteisinusius lūkesčius? Kelerius metus produkcijos pirkimas oi oi oi kaip smuko. Jei jau reikia ką kompensuoti, tada – visiems, nes visi kai ką praradome! Aš vairuoju visureigį. Galingas automobilis kaime, ūkyje, be abejo, – būtinybė. Žema mašina laukais nepavažinėčiau – „sėdėčiau“ pirmoje pasitaikiusioje duobėje. Prabanga yra jachta, deimantų vėrinys už pusę šalies biudžeto. O automobilis – priemonė nuvykti iš taško A į tašką B. Kiekvienas šeimos narys turi turėti asmeninį automobilį, kaip ir dantų šepetuką. Šiais laikais pėsčiomis neprivaikščiosi, kai tokie greiti gyvenimo tempai. Jeigu vienas kur nors iš namų išvažiuoja, tai kuo kitam važiuoti ką nors nuvežti, parvežti – gal dviračiu minti 15 kilometrų iki miesto? Autobusai kaime nevažinėja kaip mieste kas 15 minučių. Manau, kiekvienam atskiras automobilis ir galbūt dar vienas šeimos automobilis tolimesnėms išvykoms – labai normalu.

Saulius Jasinevičius: „Važinėjant prastais kaimo keliais visureigis - būtinybė“  40 metų ūkininkas turi apie 200 holšteinų ir Lietuvos juodmargių veislės melžiamų karvių.  Su minėto įstatymo projektu nesu susipažinęs. Bet galiu pasakyti, jog gyvenant kaime ir turint ūkį visureigis yra būtinas, nes kaimuose nėra gerų kelių, geri tik regioniniai. Į pievas žvyrkeliais ir lauko keliukais negalingu automobiliu nenuvažiuosi. Ir vieno automobilio šeimai neužtenka. Vienas reikalingas ūkiui apvažiuoti, o šeimai į miestą nuvykti, vaikus nuvežti į mokyklą reikia kito. Jeigu bus apmokestinti tik automobiliai, ne traktoriai, ūkininkams, manau, kelių šimtų litų mokestis per metus nesukels problemų, nes žemdirbiai neturi didelio automobilių parko.

Kęstutis Opulskis: „Valdantieji sugalvojo įsiteikti pensininkams“  34 metų ūkininkas Anykščių rajone kasmet augina 3  ha ritininės vejos, o 150 ha apsėja javais ir rapsais.  Ką manau apie tokį mokestį? Pabūkime geri vieniems ir blogi – kitiems. Ne taip turėtų būti daroma. O kaip reikėtų daryti? Jeigu žinočiau, ne žemę dirbčiau, o tarp politikų sėdėčiau. Šalyje pensininkų turbūt jau yra apie pusę. Mes, dirbantieji, per „Sodrą“ mokame jiems pensijas. Mūsų, darbingo amžiaus žmonių, mažėja. Lietuva – senstanti valstybė. Valdantieji sugalvojo, kaip įsiteikti pensininkams, nes jie yra valdomi: gražų filmuką parodyk, gražiai pašnekėk – ir patikės. Ne ta kryptimi valdantieji dirba, ne ta. Bet žmonės į valdžią „durnesnių“ už save juk nerenka, ar ne? Su šeima gyvename vienkiemyje. Kasdien 15 kilometrų savo vaikus lengvuoju automobiliu patys vežame į mokyklą ir į darželį. Žiemą turime patys valytis kelius ar traktoriumi ištraukti įklimpusį automobilį. Važinėjame labai prastais keliais ir kas kartą keikiamės, kad neturime visureigio, kad ir negalingo. Kadangi turime traktorių, kenčiame dantis sukandę. Nors mes kuriame verslą. Kad apžiūrėtume dirbamus laukus, dažnai tenka toli pasivaikščioti pėstute, nes keliai nepravažiuojami. Visureigiu, žinoma, privažiuočiau, bet kol kas neišgaliu jo įsigyti.

Dalia Lūžienė: „Tą mokestį reikėtų skirti ne pensijoms, o keliams gerinti“  47 metų ekologinio ūkio savininkė Rokiškio rajone kartu su sūnaus šeima dirba 270 ha žemės, laiko 45 melžiamas karves ir 220 Lietuvos juodgalvių avių.  Neprieštaraučiau visuotiniam lengvųjų automobilių apmokestinimui. Manau, jei žmogus turi mašiną, sugebės susimokėti ir mokes- tį. Bet prieštaraučiau, kad tie mokesčiai atitektų kažkada sumažintoms pensijoms kompensuoti. Jeigu bus renkamas automobilių mokestis, surinkti pinigai turėtų būti skiriami keliams gerinti. Kiek žvyrkelių reikia išasfaltuoti! Nesuprantu, kodėl galingesnius automobilius norima labiau apmokestinti. Tik galiu pasakyti, kad turinčiajam gyvulių ūkį visureigis yra būtinas. Be jo nebeįsivaizduojame gyvenimo. Juk karvės kartais nutrūksta, avys pabėga. Bėgte jų nepavysi, o paprastu lengvuoju automobiliu, jei šlapia, – jokių šansų. Bet ir augalininkystės ūkyje be visureigio blogai – sugedus traktoriui ar kombainui, kaip detalę nuvežti į lauką? „Golfu“ nenuvažiuosi. Visureigis ūkininkui – ne prabanga, būtinybė! Mūsų šeima turi kelis automobilius. Visureigį vairuoja sūnus, nes jis rūpinasi technika, gamyba. Pernai žiemą, kai buvo daug sniego, paprastu automobiliu ne visada galėjome išvažiuoti iš namų, o visureigiu visada išvažiuodavome. Mums nuo namų žvyrkeliu iki asfalto – 4 kilometrai.

Arūnas Blažonis: „Naujas mokestis - papildoma našta vaikus auginančiai šeimai“  40 metų Pasvalio krašto ūkininkas dirba 87 ha žemės.  Manau, labai neteisinga būtų apmokestinti automobilius. Na, kodėl dar papildomais mokesčiais apkrauti visus dirbančius žmones, kad pensininkams būtų geriau? Auginame tris vaikus. Žmona niekur nedirba. Vienas išlaikau penkių asmenų šeimą. Kiekvieną litą skaičiuojame, nesitaškome pinigais. Mes turime vienintelį automobilį – mikroautobusą. Juo ir ūkio reikalus tvarkome, ir atostogauti važiuojame. Laukams apvažiuoti praverstų visureigis, bet kol kas negaliu to sau leisti. Antras automobilis būtų reikalingas ir žmonai. Man išvažiavus ji lieka be automobilio. Be to, Renata ketina registruotis darbo biržoje ir ieškotis darbo. Artimiausias miestas, kur ji galvoja dirbti, yra už 10 kilometrų nuo namų. Ar norintieji užkrauti mums dar vieną mokestį pagalvoja, kiek daug mokesčių žmonės jau moka?

Vanda Žukaitė: „Nesutinku, kad vaikai mokėtų už mūsų prarastas pensijas“  82 metų ekologinio ūkio savininkė Anykščių rajone turi apie 23 ha žemės, 14 limuzinų  veislės galvijų ir 18 sufolkų veislės avių bandas, 15 arų uogyną, 15 arų obelų sodą ir 1 ha riešutyną.  Jei būtų įvestas mokestis už automobilius, nesakyčiau, kad tai – blogai. Bet kad jis būtų skirtas prarastoms pensijoms grąžinti – nesutinku! Sako, kad kitose valstybėse yra mokestis už automobilius. Jei pas mus jis būtų „žmoniškas“, jeigu būtų skiriamas keliams, viadukams taisyti, dėl aplinkos gražumo ar gerumo, būtų labai gerai. Bet kurstyti vaikus prieš senus žmones tikrai netinka! Mes, pensininkai, irgi turime mašinų, bet mažiau nei jaunimas, dirbantieji. Jiems tektų sumokėti mūsų prarastą pensijų dalį. Kai sumažino pensijas, aš praradau apie 104 litus per mėnesį. Nuo liepos mėnesio pensiją atkūrė. Automobilius turiu du. Vienas labai senas, jau nebevažiuojantis. Jį laikau detalėms. Jeigu įvestų automobilių mokestį, tai antrojo, manau, atsisakyčiau, o už vieną tikrai mokėčiau. Jeigu būtų kaina normali – iki 100 litų per metus, aš nieko prieš. Ūkyje man reikia dviejų automobilių, nes pas karves į ganyklą už kelių kilometrų bent vieną dieną nenuvažiuoti negaliu. Vienam automobiliui sugedus turiu prašyti nuvežti kaimyno ir mokėti po 5 litus. Pasvajoju ir apie visureigį, bet svajonės, kaip žinia, ne visos išsipildo.

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA

Dalintis