Ashburn +22,7 °C Nedidelis lietus
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +22,7 °C Nedidelis lietus
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Mažiau ekologijos – ne klaida, o sąmoninga valdžios nuostata

2020/05/27

Nuo 2017 m., pritrūkus lėšų, „žaliai“ žemę dirbti ir gyvulius auginti nusprendę ūkininkai negalėjo tikėtis paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros programos (KPP) priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“. Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) naujų paraiškų nepriėmė ir nenagrinėjo. Dabar Europos Komisija (EK) leido Lietuvai perskirstyti KPP lėšas. Seniai ekologiškai ūkininkaujantieji šiemet papildomai sulauks 38 mln. Eur. Tik nauji ekologiniai ūkiai liko it musę kandę. Jiems pasakyta laukti kito ES finansinio programavimo laikotarpio.

Net veteranai neišgyventų

Kodėl tokie dvigubi standartai, diskriminuojantys naujokus? Net stipriai įsitvirtinusių ekologinių ūkių savininkai prisipažįsta, kad be europinių lėšų neišgyventų. Naujokams turėtų būti dvigubai, trigubai sunkiau. Veiklos pradžios sunkumai gali užgesinti jų entuziazmą ir pasiryžimą ekologiškai ūkininkauti. Tokia politika tikrai nepadidins ekologinės gamybos plotų. Nepadaugės ir ekologiškų produktų. O juk sveiko maisto poreikis didžiulis. Ateityje visas ES žemės ūkis turi būti ekologiškas.

Geriausias sprendimas

„Ministerija susitarė su ekologininkų bendruomene, kaip padalyti perskirstomas lėšas. Nepagalvokite, kad tie 38 mln. – nauja Briuselio dotacija Lietuvos ekologiniams ūkiams. Tai 2014–2020 metų KPP fondų likučiai. Jei turėtume daugiau pinigų, būtų ir naujų NMA siūlymų ūkininkams siekti ES paramos, ir daugiau paraiškų. Dabar pasirinktas geriausias sprendimas, kai negalime labai laisvai manevruoti. Iš visų blogybių tai mažiausia“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė Žemės ūkio ministerijos Tvarios žemės ūkio gamybos politikos grupės vyresnysis patarėjas Saulius Jasius.

Netiesioginė parama

Tačiau, anot S. Jasiaus, pirmuosius žingsnius žengiantys natūralios žemdirbystės entuziastai nepaliekami likimo valiai.

„Jie gali pretenduoti į kitokio pobūdžio paramą. Netiesioginę. Pagal programas, skatinančias gaminti daugiau ekologiškų produktų, pereiti ekologiškai ūkininkauti. Galima pasinaudoti KPP paramos priemone „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“. Sušvelnėjus dėl koronaviruso pandemijos Lietuvoje paskelbtam karantinui, atnaujinamos programos „Pieno produktai, daržovės, vaisiai vaikų ugdymo įstaigoms“. Ekologiškos produkcijos vaikų darželiai laukia pirmiausiai“, – tikino ilgametis ministerijos pareigūnas.

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos valdybos narys Valentinas Genys įtaria, kad Lietuvos derybininkai sąmoningai neprašė iš Europos Komisijos daugiau lėšų mūsų šalies ekologiniam sektoriui.

Uždara išrinktųjų kasta

Pasak V. Genio, ekologinį ūkininkavimą oficialiai remia visos ES šalys ir aukščiausios ES valdymo struktūros – ES Vadovų Taryba, Europos Komisija, Europarlamentas. Bet Lietuvos valdžia – dažniausiai tik žodžiais. „Valstiečių“ Seimui, šiai Vyriausybei ūkininko idealas – stambus žemvaldys, labai chemizuoto ūkio savininkas, skersakiuojantis į „uždarą kastą“ – ekologininkus. Neva ES paramą jie gauna už vaikų žaidimus: ekologiškas dilgėles ir kitas normalių žmonų nevalgomas žoles, XIX a. baudžiauninkų maistą – griežčius, ropes, ir atima skalsesnės europinės duonos kąsnį iš tikrųjų ūkininkų, kurie nuolat gerina grūdų derlių ir primilžių rekordus. „Nesvarbu, kad dėl to kenčia gamta, aplinka, laukinė augmenija ir gyvūnija, žmonių sveikata“, – „Ūkininko patarėjui“ ironiškai kalbėjo V. Genys, auginantis javus (rugius, kelių veislių kviečius, tai pat ir speltų), kmynus, motiejukus ir dobiliukus.

Ne klaida, o nuostata

Ukmergės r. ūkininkas kelis kartus pabrėžė, kad ne ekologininkai derėjosi su Briuseliu dėl Lietuvos 2014–2020 metų KPP, o Žemės ūkio ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų pareigūnai.

„Lietuva gavo gerokai mažiau lėšų, negu reikia ekologinio ūkininkavimo plėtrai, mūsų derybininkai iškovojo mažiau remiamų ekologinių plotų, negu turėjome anksčiau. Galbūt nė neprašė daugiau lėšų, neplanavo naujos ekologinių ūkių plėtros. Įtariu, kad tai nebuvo klaida, o sąmoninga Lietuvos derybų pozicija. Gal taip derybininkams patarė, į ausį pakuždėjo pesticidų ir mineralinių trąšų pardavėjai. Labai padaugėjus be chemijos ūkininkaujančių žmonių, „chemikai“ būtų patyrę dešimtis milijonų eurų nuostolių“, – svarstė V. Genys.

Aukštasis pilotažas

Agronomas V. Genys naujiesiems ekologininkams pataria vis tiek toliau ūkininkauti, nors iš pradžių ir be paramos.

„Argi vien išmokos lemia? Jeigu tik dėl pinigų pradedama – nieko neišeis. Ekologinis ūkininkavimas – tai gyvenimo būdas, savita žemdirbystės sistema. Aukštasis pilotažas. Net patyrusiam agronomui – kietas riešutėlis. Visa Lietuva galėtų būti ekologiška. Briuselis mielai pritartų. Bet kažkieno interesams Lietuvoje kenktų, jeigu mūsų šalis taptų ištisine gamtos turtus tausojančio, aplinkos neteršiančio ekologinio ūkininkavimo zona“, – aiškino ūkininkas V. Genys.

Naujokus galima ant pirštų suskaičiuoti

Tomas DEMIKIS

VšĮ „Ekoagros“ kokybės vadovas

Dalydama perskirstytą paramą, ministerija stengėsi išsaugoti visus dabar Lietuvoje esančius ekologinės gamybos plotus ir penkerių metų investicijas į šį sektorių.

Niekas nesuprastų, jeigu ministerija paramos antklodę temptų į naujų ekologinių ūkių pusę, o senuosius paliktų be lėšų. Valstybė į paramą jiems sukišo daug pinigų. Būtų keista, jeigu Vyriausybė, turėdama dar šiek tiek ekologijai skirtų ES lėšų, jas suteiktų visiems tik svarstantiems apie ekologinį ūkininkavimą, bet neįrodžiusiems savo ekonominio gyvybingumo, ir pasmerktų žlugti jau esančius ekologinius ūkius, kurie ne dėl savo kaltės negalėtų tęsti veiklos.

Pastaraisiais metais sektoriaus naujokus galima ant pirštų suskaičiuoti. 2015 m. Lietuvoje iš viso buvo 2 672 ekologiniai ūkiai, 2018 m. – 2448, o 2019 m. – jau tik 2429.

Sertifikuotų ekologinės gamybos plotų dydis stabilizavosi. Ekologinės teritorijos dar nesitraukia, bet ir nedidėja. 2015 m. buvo sertifikuota 220 163 ha, 2017 m. – daugiau nei 239 tūkst., 2018-aisiais – 244 354 ha. Lietuva neišnaudoja viso ekologinio potencialo palyginti su kitomis valstybėmis. Jei bus paramos, daugės ir ekologiškumo Lietuvoje.

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS

ŪP korespondentas

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

„Elektrum“ ir „Enefit“ gaminantiems vartotojams kompensuos 2,5 mln. eurų

Didžiausiai Lietuvos elektros tiekėjai „Ignitis“ paskelbus apie 5 mln. eurų kompensacijas gaminantiems vartotojams už jų nesuvartotą elektrą, kiti du rinkos dalyviai pranešė klientams skyrę iš viso 2,5 mln. eurų.
2024/05/23

Aplinkos ministerija nori paskatinti jaunimą rinktis karjerą miškininkystės sektoriuje: skyrė 21 stipendiją

Nuo rudens 21 miškininkystės studijas Vytauto Didžiojo universitete ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje pasirinkęs pirmakursis gaus skatinamąsias stipendijas – 250 eurų per mėnesį. Stipendijas, skatindama jaunimą ...
2024/05/23

Siuntimai pas gydytojus specialistus: ką reikia žinoti?

Ligonių kasos gyventojams primena šiais metais įsigaliojusias siuntimų pas gydytojus specialistus išdavimo naujoves: prasiplėtė siuntimus išduodančių gydytojų ir kitų specialistų ratas, daugėja išimčių, kai siuntimo kon...
2024/05/23

Europos ūkininkai augina sveiką maistą: ekspertai ragina jiems netrukdyti

Europos Sąjungoje auginamas maistas yra vienas saugiausių pasaulyje, patvirtino Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) metinė ataskaita. 2022 m. ištyrus rekordinį maisto mėginių, nustatyta, kad didžioji dalis jų neviršijo nustatytų pe...
2024/05/23

LSA patvirtino siūlymus rinkimams besiruošiančioms šalies politinėms partijoms

Gegužės 23 dieną, ketvirtadienį, Raudondvaryje vykusiame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) suvažiavime šalies savivaldybėms atstovaujantys vietos savivaldos politikai patvirtino strateginius savivaldos siūlymus šalies politinėm...
2024/05/23

Prekyba dujomis mažeikiškius atvedė į teisiamųjų suolą

Teismą įtikino Šiaulių apygardos prokuratūros argumentai – trys mažeikiškiai ir du juridiniai asmenys pripažinti kaltais dėl finansinių nusikaltimų padarymo ir privalės į valstybės biudžetą bendrai sumokėti 100 tūkst. eurų baudų.
2024/05/23

Biotechnologijos – vienas iš pasaulio ekonomikos augimo variklių

„Šiandien biotechnologijos yra vienas iš Europos ir pasaulio ekonomikos augimo variklių: 2023 metais pasaulinės biotechnologijų rinkos dydis siekė net 1,55 trilijonų JAV dolerių. Jų pritaikymas itin platus – nuo naujų, sv...
2024/05/23

V. Janulevičius. Kelios pastabos dėl MMA: prisižaisime

Lietuvos bankas teigia, kad 2025 metais minimalioji mėnesinė alga (MMA) galėtų augti iki 1070 eurų. Išgirdus tokius siūlymus, peršasi keistos analogijos. Nes 2023 metais ekonomika traukėsi 0,3 proc., tačiau MMA augo 10 proc., o &scar...