Ashburn +34,4 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 22 Bir 2024
Ashburn +34,4 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 22 Bir 2024

Medžioklė Lietuvoje – kaip akmens amžiuje?

2021/10/14


„Ūkininko patarėjuje“ buvo rašyta apie kaimynų latvių praktiką naudojant naktinius medžioklės prietaisus – naktinius taikiklius, duslintuvus. Kol buvo priimtos juos įteisinančios medžioklės taisyklės ir įstatymas, dvejus metus vyko diskusijos tarp modernios medžioklės šalininkų ir priešininkų. Vis dėlto Latvijos medžiotojai jau nuo 2014 m. gali naudotis tuo, kas daugelyje Europos šalių legalu ir teisėta. Tačiau Lietuvoje nei naktiniai taikikliai, nei duslintuvai neleidžiami. Norėdami geriau įsigilinti į tai, kokios mintys šiuo klausimu sklando Lietuvoje, pirmiausia pakalbinome patyrusius medžiotojus, jų bendruomenių vadovus.

Sovietinės nuostatos

Dvidešimties metų medžiotojo stažą turintis Sūduvos medžiotojų sąjungos (SMS) vadovas Ramūnas Mažėtis šią valdininkų poziciją ir užsispyrimą laiko sovietinio mąstymo palikimu.

„Pasaulis eina technologinio tobulėjimo keliu, o Lietuvoje, daugelio dalykų nepriimant ar draudžiant, tiesiai šviesiai pasakysiu, jaučiasi sovietinio mąstymo, naujovių vengimo, baimės kvapas. Visas pasaulis pažanga neabejotinai naudojasi, vieni daugiau, kiti mažiau, bet naudojasi. Mes atrodome kaip paskutiniai pagonys. Tos technologijos nėra blogis. Kai atsirado kompiuteriai, mobilieji telefonai, daug žmonių buvo nusistatę prieš, bet dabar be šių prietaisų gyvenimo neįmanoma įsivaizduoti, tai tapo norma, nes žmonėms suteikia daug patogumų“, – savo požiūrį į situaciją „Ūkininko patarėjui“ išdėstė R. Mažėtis.

Sūduvos medžiotojų vadovas pastebi, kad neretai, matydami žvirblį, nepastebime dramblio. „Kažkodėl tie, kuriems nepatinka viskas ir kurie labai mėgsta apie tai savo nuomonę rėkte išrėkti, nepastebi, kad gyvūnai žūsta valstybės tvoroje. Tai rūpi tik kai kurioms medžiotojų organizacijoms. Gal būtų galimybė kažkokiomis priemonėmis to išvengti, tačiau visi tyli, jiems viskas gerai. Suprantu, valstybės interesai pirmoje eilėje“, – sakė R. Mažėtis.

Brakonieriai įstatymų nepaiso

Tie, kurie priešinasi naujovėms, kaip argumentą neretai pateikia menamą pavojų, kad šiais prietaisais ims nekontroliuojamai naudotis brakonieriai. Ar tokie pavojai pagrįsti? O gal brakonieriai jau seniai jais naudojasi, tik sąžiningi medžiotojai negali?

Lietuvos medžiotojų draugijos (LMD) valdybos pirmininkas Gediminas Vaitiekūnas neabejoja, kad įsigyti draudžiamų prietaisų nėra sunku.

„Yra žinoma, kad kai kas tuos naktinius prietaisus naudoja nelegaliai. Norinčiajam nusipirkti nėra jokios problemos. Aišku, legaliai jie nepardavinėjami, tačiau galima nusipirkti Latvijoje, Vokietijoje, kitose šalyse, kur tokia medžioklė leidžiama. Prieš keletą metų buvau vienoje medžioklės reikmenų paro­doje, kur austrai, čekai demonstravo, kaip tais taikikliais naudotis. Klausiu, ar pas juos leidžiama? Ne, sako, medžioti neleidžiama, tačiau turėti galima. O pas mus net turėti draudžiama. Taip ir su garso slopintuvais. Daugelyje šalių jie leidžiami, kai kuriose net privalomi. Anglijoje be garso slopintuvo apskritai neleidžiama medžioti. Seniai priimta Europos direktyva dėl žmogaus apsaugos nuo triukšmo. Duslintuvų gamintojai tuo ir vadovaujasi, kad žmonės, kurie kažkokiais reikalais dažnai naudojasi triukšmingomis priemonėmis, turi turėti atitinkamą apsaugą“, – ŪP pasakojo G. Vaitiekūnas, per savo medžioklės karjerą yra medžiojęs 20 Europos valstybių, 10 Afrikos šalių, lankęsis kituose kraštuose – prie Beringo sąsiaurio, Kanadoje ir kitur.

Latvijos medžiotojai taikikliais gali naudotis jau nuo 2014 metų

Kadangi prekės ES gali cirkuliuoti netrukdomai, Lietuvoje draudžiami prietaisai neabejotinai patenka į brakonierių rankas ir šie jais naudojasi.

„Iš spaudos pranešimų, Aplinkos apsaugos departamento veiksmų matome, kad brakonieriai tokių prietaisų senų seniausiai turi ir juos naudoja. Neturi ir nenaudoja tik tie, kurie medžioja legaliai ir tinkamai. Kodėl tada drausti tiems žmonėms, kurie viską daro sąžiningai? Argumentai, kad moderni technika suaktyvins brakonieriavimą, dirbtiniai. Aplinkos apsaugos departamentas gal ir suinteresuotas, kad, išgirdęšūvį, pareigūnai gali operatyviai nuvažiuoti ir patikrinti, kas medžioja. Tačiau tie žmonės, kurie medžioja nelegaliai, nesąžiningai, tokius prietaisus naudoja. Manau, tarnybos turi dirbti savo darbą, o ne drausti medžioti sąžiningai“, – įsitikinęs R. Mažėtis.

Gera orientacija – saugi medžioklė

„Ūkininko patarėjo“ kalbinti pašnekovai įvardija privalumus, kuriuos suteikia šiuolaikiški naktinės medžioklės prietaisai. Ir tie privalumai nebūtinai skirti tam, kad būtų sumedžiotas didesnis žvėrių skaičius.

„Naudodamasis naktiniais taikikliais gali gana ramiai apžiūrėti žvėrį. Žinoma, naktinei medžioklei galima naudoti ir prožektorius – žvėrys į jų šviesą kartais mažai reaguoja, tačiau kartais ir pasibaido. Sunerimę pradeda judėti, bėgioti, tada taiklumas mažėja. Kad nukautum pirmu šūviu, reikia labai tiksliai nusitaikyti. Atrodo, kad tai labai lengva, bet iš tikrųjų reikia gerai pataikyti, naktinis taikiklis tai labai palengvintų“, – mano G. Vaitiekūnas.

SMS vadovas R. Mažėtis dar prideda apie medžioklėje susidarančias situacijas, kai į žvėrį pataikoma netiksliai. „Būna, kad žvėrį tik sužeidžia, o paskui eina, ieško, kad galėtų nutraukti to žvėries kančias. Todėl naktinis taikiklis pažangesnis ir humaniškumo, ir saugumo prasme. O kalbant apie garso slopintuvą, tai jis apsaugo ir paties medžiotojo klausą, netrikdo aplinkinių žmonių, galų gale negąsdina žvėrių“, – teigia R. Mažėtis.

Griškabūdžio žemės ūkio bendrovės vadovas Petras Puskunigis, vadovaujantis vietos medžiotojų būreliui, pripažįsta, kad situacija su minimais prietaisais sudėtinga.

„Gali būti, kad ši diskusija padės išgryninti problemą, parodys, kaip padaryti geriausia. Gyvosios gamtos, aplinkos apsaugos pareigūnams irgi sudėtinga, nors pastaraisiais metais jie dirba efektyviau. Ir medžiotojai jiems padeda išaiškinti nelegalios medžioklės atvejus. O tie prietaisai būtų naudingi jau vien todėl, kad, tęsiantis afrikiniam kiaulių marui, padėtų veiksmingai mažinti šernų populiaciją“, – sako P. Puskunigis.

Vis dėlto jis turi savo nuomonę dėl naktinių medžioklės prietaisų įteisinimo.

Pirmiausia – visuomenės sąmoningumas

„Visi tie prietaisai labai palengvintų medžioklę, pagerintų žvėrių populiacijos kontrolę. Su žibintais, vadovaujantis dabartinėmis taisyklėmis, naktį medžioti gana sudėtinga. Tačiau yra didelis „bet“. Aš, kaip senas medžiotojas, apie 30 metų vadovaujantis savo būreliui, manau, kad tokiam žingsniui reikalinga labai sąmoninga medžiotojų visuomenė, ji tam turi subręsti. Jei manęs to būtų paklausę prieš 10–15 metų, būčiau sakęs, kad tokiam žingsniui metas netinkamas. Brakonieriai ir į juos panašūs asmenys būtinai nori apeiti reikalavimus, būti gudresni už kitus. Ir tarp medžiotojų visokių yra. Tikrieji medžiotojai, kurie yra dirbantys žmonės, medžioklę laiko poilsio forma, pomėgiu, sportu, o ne pragyvenimo šaltiniu. Deja, vis dar yra brakonierių, kurie kartais būna įsirašę ir į būrelius, tačiau juos reikia kontroliuoti, nes stengiasi apgauti medžiojančius sąžiningai“, – savo požiūrį dėstė P. Puskunigis.

„Ūkininko patarėjo“ pašnekovas sako, kad tam tikra prasme pritaria ir aplinkos apsaugos pareigūnų pozicijai.

Medžiotojai tikina, kad nukautum pirmu šūviu, reikia labai tiksliai nusitaikyti. Naktinis taikiklis tai labai palengvintų

„Spaudoje skaitome, kad aplinkos apsaugos, gyvosios gamtos inspektoriai dirba daug efektyviau nei anksčiau, nelegalių veiksmų išaiškinamumas yra didesnis, jaučiasi pažanga. Taip pat nemanau, kad Lietuva yra kažkuo kitokia nei aplinkinės šalys, todėl ši diskusija pačiu laiku. Bet mano, kaip medžiotojo, vertinimas yra labai atsargus. Dabar medžioklėje girdisi šūviai, aišku, tai nėra patogu, baido žvėris. Bet šūvius girdi ir aplinkos saugotojai. Kai, pasišviesdami prožektoriumi, brakonieriai medžioja žvėris iš mašinos, matosi prožektoriaus šviesa. Medžiojant su naktiniu prietaisu jos nematyti. Tad kova su brakonieriais būtų sunkesnė“, – teigia Griškabūdžio medžiotojų būrelio vadovas.

Jis atkreipė dėmesį ir į laukinės faunos žemės ūkiui daromą žalą.

„Be galo daug nuostolių žvėrys pridaro žemės ūkio kultūroms prie didelių miškų masyvų. Suniokoja ir kukurūzų, ir kviečių laukus. Kai užeina didelės bandos, gaila žiūrėti, kokios pasekmės lieka. Ir į paukščių medžioklę reikėtų kažkaip pasigilinti, rasti vidurį, kad ir gamtai būtų gerai, ir žmogus galėtų išgyventi. Šernų keletą metų nepasitaikydavo, o praėjusį savaitgalį sumedžiojome“, – žvėrių populiaciją ir jos daromą žalą įvertino P. Puskunigis.

Kalbintų pašnekovų manymu, ir Lietuvoje bus prieita prie naktinių medžioklės prietaisų legalizavimo. Tik reikia šviesti visuomenę, kad tai nėra brakonieriavimo, nusikalstamos veiklos įrankis.

„Bet kokį daiktą galima naudoti ir teisėtam, ir nelegaliam tikslui. Visuomenei išaiškinus, kad tai nėra nusikalstami įrankiai, būtų galima šiuos prietaisus įteisinti ir Lietuvoje. Daugelyje Europos šalių, su viena kita išimtimi, tokie prietaisai leidžiami. Mes esame viena tų išimčių“, – šio rašinio pabaigai tinkamą mintį išsakė SMS vadovas R. Mažėtis.

2021-10-14 ŪP korespondentas Juozas SKRIPKAUSKAS

Katarynos ŠTERNOS nuotraukos

Naktiniai taikikliai, Gediminas Vaitiekūnas, Ramūnas Mažėtis
Dalintis
Politika
Verslas