Ashburn +11,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 13 Bal 2024
Ashburn +11,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 13 Bal 2024

FAO maisto kainų indeksas: pienas pinga, grūdai brangsta

2022/06/17


Pasaulinės žemės ūkio ir maisto organizacijos (FAO) maisto kainų indeksas (FFPI) 2022 m. gegužę vidutiniškai siekė 157,4 punkto, t. y. 0,9 punkto (0,6 proc.) mažiau nei balandžio mėn. ir antrą kartą iš eilės kas mėnesį, nors vis dar 29,2 punkto (22,8 proc.) viršijo 2021 metų gegužės mėn. vertę.

Gegužės mėn. kritimą lėmė smukę augalinio aliejaus ir pieno produktų kainų indeksai, o cukraus kainų indeksas mažėjo kukliau. Kita vertus, grūdų ir mėsos kainų indeksai kilo.

kviečių kainos, grūdų kainų indeksas, pieno produktų kainos

Kviečių kainos kilo ketvirtą mėnesį iš eilės

FAO grūdų kainų indeksas gegužę vidutiniškai siekė 173,4 punkto, 3,7 punkto (2,2 proc.) daugiau nei balandį ir net 39,7 punkto (29,7 proc.) daugiau nei 2021 m. gegužės mėn. Tarptautinės kviečių kainos kilo ketvirtą mėnesį iš eilės: gegužę – 5,6 proc., vidutiniškai 56,2 proc. viršijančios praėjusių metų vertę ir tik 11 proc. mažiau nei 2008 m. kovo mėnesio rekordas. Kviečių kainų šuolis buvo atsakas į Indijos paskelbtą eksporto draudimą, nerimaujant dėl auginimo sąlygų keliose pirmaujančiose eksportuojančiose šalyse, taip pat dėl ribotų gamybos perspektyvų kariaujančioje Ukrainoje. Tarptautinės pašarinių grūdų kainos gegužę sumažėjo 2,1 proc., tačiau išliko 18,1 proc. didesnės nei prieš metus. Nežymiai pagerėjo augimo sąlygos JAV, sezoniniai pristatymai Argentinoje ir netrukus prasidėjęs didelis kukurūzų derlius Brazilijoje sumažino kukurūzų kainas 3 proc. Gegužės mėn. taip pat sumažėjo tarptautinės sorgų kainos – 3,1 proc. Tarptautinės ryžių kainos gegužės mėnesį kilo penktą mėnesį iš eilės.

Visų augalinių aliejų kainų kritimas

FAO augalinio aliejaus kainų indekso vidurkis gegužę siekė 229,3 punkto, t. y. 8,3 punkto (3,5 proc.) mažiau nei prieš mėnesį, tačiau išliko gerokai didesnis nei ankstesniais metais. Mėnesinis mažėjimas daugiausia atspindi sumažėjusias palmių, saulėgrąžų, sojų pupelių ir rapsų aliejaus kainas. Tarptautinės palmių aliejaus kainos gegužės mėn. šiek tiek sumažėjo. Be paklausos normavimo, Indonezijos trumpalaikio palmių aliejaus eksporto draudimo panaikinimas padarė papildomą spaudimą kainoms, nors tolimesnį kainų mažėjimą ribojo ir besitęsiantis netikrumas dėl šalies eksporto perspektyvų. Pasaulinė saulėgrąžų aliejaus kaina nukrito nuo pastarųjų visų laikų aukštumų, o tiekimas Ukrainoje ir toliau kaupiasi dėl logistikos kliūčių.

Pagrindinių pieno produktų kainų kritimas

FAO pieno produktų kainų indeksas gegužę vidutiniškai siekė 141,6 punkto, t. y. 5,1 punkto (3,5 proc.) mažiau nei balandį. Tai pirmas nuosmukis po aštuonių iš eilės mėnesinių prieaugių, bet vis tiek 20,5 punkto (16,9 proc.) didesnis nei pernai gegužės mėn. Pasaulinės visų pieno produktų kainos krito, o pieno milteliai atpigo labiausiai, tai lėmė sumažėjęs susidomėjimas supirkimu dėl rinkos neapibrėžtumo ir besitęsianti blokada Kinijoje, nepaisant nuolatinio riboto pasaulinio tiekimo. Sviesto kainos taip pat stipriai krito dėl sumažėjusios importo paklausos, šiek tiek pagerėjusio tiekimo iš Okeanijos ir riboto vidaus pardavimo Europoje.

Paukštiena brango, kiauliena pigo

FAO mėsos kainų indeksas gegužę vidutiniškai siekė 122 punkto, t. y. 0,6 punkto (0,5 proc.) daugiau nei balandį. Tai yra naujas visų laikų rekordas, kurį paskatino sparčiai augančios pasaulinės paukštienos kainos, kurios daugiau nei kompensavo kiaulienos ir avienos kainų kritimą. Paukštienos kainos gegužę išaugo, o tai atspindi nuolatinius tiekimo grandinės sutrikimus Ukrainoje ir naujausius paukščių gripo atvejus, taip pat išaugusią paklausą Europoje ir Artimuosiuose Rytuose. Tarptautinės jautienos kainos išliko stabilios, nes padidėjusio tiekimo iš Brazilijos ir Okeanijos pakako didelei pasaulinei paklausai patenkinti. Tačiau pasaulinės kiaulienos kainos sumažėjo dėl didelio eksportuojamos kiaulienos prieinamumo, ypač Vakarų Europoje su silpna vidaus paklausa ir lūkesčiais, kad kiauliena bus atleista iš Europos Komisijos privataus sandėliavimo programos. Tarptautinės avienos kainos taip pat sumažėjo, o tai atspindėjo valiutų svyravimų poveikį.

Cukraus kainos – kritimas po staigių pakilimų

FAO cukraus kainų indeksas gegužę vidutiniškai siekė 120,3 punkto, t. y. 1,3 punkto (1,1 proc.) mažiau nei balandžio mėn. Tai pirmasis nuosmukis po staigių prieaugių per pastaruosius du mėnesius. Tarptautinių cukraus kainų mažėjimą lėmė suvaržyta pasaulinė importo paklausa ir geros pasaulinės prieinamumo perspektyvos, daugiausia dėl rekordinio derliaus Indijoje. Silpnėjantis Brazilijos realas JAV dolerio atžvilgiu ir mažesnės etanolio kainos dar labiau spaudė pasaulines cukraus kainas. Tačiau neapibrėžtumas dėl šio sezono Brazilijoje, didžiausioje pasaulyje cukraus eksportuotojoje, užkirto kelią dideliam kainų kritimui.

  Redakcijos nuotrauka

Parengė ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS

2022.06.17

Susijusios temos - skaitykite: kviečių kainos, grūdų kainų indeksas, pieno produktų kainos
Dalintis
2024/04/13

Vizijas ir realybę skiria praraja

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), užsakiusi veislininkystės vystymosi ir skatinimo priemonių iki 2050 m. studiją, tikina siekianti proveržio šioje srityje, o veisimo organizacijos šaukia SOS dėl gyvulininkystės sektoriaus nykimo ir akcen...
2024/04/13

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Šiuo metu prisijungę prie IKMIS sistemos galite stebėti kas valandą atsinaujinančių augalų ligų ir kenkėjų plitimo rizikos prognozavimo modulių informaciją iš 74 meteorologinių stočių, kurių tinklas išdėstytas visoje Lietuvos ...
2024/04/13

Baltažiedžių plukių kilimai ir padangos

Pavasarį miškai pasipuošia ne tik žibučių ir plukių kilimais. Kai kur akis bado ir piktybiškai paliktos šiukšlės. Tai – ne vienerius metus besitęsianti problema.
2024/04/13

„Rokiškio sūris“ dividendams vėl siūlo skirti 5,25 mln. eurų

Viena didžiausių pieno perdirbimo bendrovių Lietuvoje „Rokiškio sūris“ dividendams šiemet kaip ir praėjusiais metais ketina skirti 5,25 mln. eurų – 15 centų akcijai.
2024/04/13

Apklausa paneigė stereotipus apie skirtingų kartų darbuotojus

Jauni darbuotojai drąsiau išsako lūkesčius dėl darbo sąlygų, jie labiau suinteresuoti karjera ir dažniau domisi darbo sąlygomis. Vyresni – lojalesni darbdaviui, labiau paiso vidaus tvarkos taisyklių, atidesni, lengviau susidoroja su s...
2024/04/13

NMA konferencijoje – su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijos

Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) įvyko tradicinė konferencija „Tiesioginių išmokų bei Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijos“.
2024/04/13

VMVT griežčiau tikrins, ar neprekiaujama baltarusiškomis ir rusiškomis daržovėmis

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) žada stiprinti vaisių ir daržovių prekybos kontrolę reaguodama į pranešimus dėl nelegalios prekybos rusiška ir baltarusiška produkcija.
2024/04/13

Atraskime kitokį vištienos skonį

Prekybininkai sako, kad pastaraisiais metais dažniausias pirkėjų mėsos pasirinkimas – vištiena, mat ji pigesnė. Mes sakome – vištieną verta rinktis dėl to, kad ji puikiai tinka ir įmantriems patiekalams. Vienas kitas įdom...
2024/04/13

Žemės ūkio technikai neįveikiamos pėsčiųjų saugumo salelės jau nebus įrenginėjamos

Penktadienį Kelmės rajono savivaldybėje „Via Lietuva“ atstovai ūkininkams pristatė naujus inžinerinius sprendimus, leisiančius išvengti pėsčiųjų eismo saugumo salelių, kurios neįveikiamos platesnei žemės ūkio technikai.