Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

Žemdirbiai – žemės pagrindinės misijos garantas

2022/07/12


Penktadienį Plungėje nuvilnijo svarbiausias žemdirbių visuomenės metų renginys – „Metų ūkio 2021“ finalas. Kaip labai taikliai pastebėjo vienas renginio dalyvių, žemdirbiai yra pagrindinės žemės misijos – duoti vaisių – garantas. Nuolatiniu darbu jie užtikrina, kad žemė užaugintų vaisius, savo rankomis juos paima ir dalijasi su kitais žmonėmis. Ši tvarka egzistuoja tūkstančius metų, bet tik dabartiniais laikais nedidelis žemdirbių būrys turi išmaitinti visą planetą. Konkursas realiai ir skirtas tam,kad išsiaiškintume, kam geriausiai sekasi tą užduotį vykdyti.

Garbūs svečiai pasitikti su duona.

Pasitiko su duona

Šventę pradėjęs Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius sakė turėjęs įvardinti svarbiausius praėjusių metų konkurso ypatumus, tačiau taupydamas laiką nusprendė tą informaciją patikėti „Ūkininko patarėjui“, o pats apsiribojo keliais esminiais pastebėjimais.

LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius sveikina geriausio Plungės r. ūkio šeimininkus Dainą ir Julių Martišius.

„LŪS skyrių, kurie net tais sunkiais laikais, kai turėjome kovidą, sugebėjo surengti rajoninius konkursus, yra 28. Sausa statistika: pusė dalyvaujančių ūkių yra augalininkystės, kita pusė – gyvulininkystės. Tarp tų, kurie esate šioje salėje, galime rasti ūkį, turintį vos 3 ha žemės ir ją paverčiantį labai rimta verslo šaka. O didžiausias apdovanojamas ūkis turi 750 ha. Tačiau kaip į tai pažiūrėsime? Tai šeimos ūkis, jame dirba ir tėvai, kurie dabar jau seneliai, ir vaikai, ir anūkai. Tad vienai galvai tenkančių hektarų skaičius nėra toks įspūdingas. Smagu, kad ūkiai turi savo tąsą, kad tradicijos perduodamos iš kartos į kartą“, – džiaugėsi LŪS lyderis.

Jis pasidžiaugė garbių svečių gausa – pradedant europarlamentarais ir Seimo nariais, baigiant rajonų vadovais bei žemdirbiškų organizacijų rajonų padalinių atstovais. Įteikęs simbolinius duonos kepaliukus europarlamentarui Juozui Olekui, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkui Viktorui Pranckiečiui bei žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui, R. Juknevičius paskelbė šventę atidarytą.

LŪS lyderis Raimundas Juknevičius ragino ūkininkus prenumeruoti savo spaudą. Kairėje – „Ūkininko patarėjo“ vyriausiasis redaktorius Vytenis Neverdauskas.

Netrūko nei kalbų, nei dovanų

Plungės r. meras Audrius Klišonis susirinkusiuosius nukėlė į Plungės praeitį. „Mūsų kraštas didžiuojasi ir savo istorija, ir dabartimi. Kadaise čia rezidavo kunigaikščiai broliai Oginskiai, savo veikla stengęsi siekti našesnio ir produktyvesnio žemės ūkio. Jų pastangomis atgaivinta žemaitukų arklių veislė. Tai buvo indėlis į žmogaus mąstymą, kad jis gyventų ne vien šia diena, bet galvotų į priekį. O tokių renginių kaip šiandieninis reikia, nes greitai bėgdami į priekį pamirštame padėkoti esančiam šalia, tam, kurio dėka visi valgome skanią duoną, mėsą, vaisius ir daržoves“, – teigė A. Klišonis.

Europos Parlamento (EP) narys J. Olekas atkreipė dėmesį, kad beveik trečdalis ES paramos skiriama žemės ūkiui, ji atkeliauja ir į Lietuvos ūkius.

Vyriausiajam konkurso nugalėtojui Edmundui Henrikui Jastramskui – Žemės ūkio ministerijos padėkos raštas.

„Būna, kad tarp ūkininkų ir aplinkosaugininkų vyksta tam tikri ginčai. Išskirčiau sritį, kuri ūkininkavimą ir gamtosaugą suvienija. Kartais mėgstu ne automobiliu, o dviračiu pasivažinėti. Važiuodamas panemune suradau labai gražią sodybą Pagėgių savivaldybėje – Rasos ir Sigito Stonių. Jų ūkyje daugybė bitelių, noriu padėkoti šeimai, kuri ūkininkaudama sugeba ir gamtą saugoti“, – įteikdamas padėką sakė EP narys J. Olekas.

V. Pranckietis į ūkininkavimą pasižiūrėjo iš labai netikėtos pusės. „Jūs, ūkininkai, nuolatiniu savo darbu užtikrinate pagrindinę žemės misiją. Žemė turi duoti savo vaisių, ir jūs juos paimate savo auksinėmis rankomis“, – pažymėjo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas.

Žemės ūkio ministras K. Navickas ministerijos padėkos raštą įteikė Lazdijų r. ūkininkams Edmundui Henrikui ir Danutei Jastramskams. „Tai padėka už sėkmingą ūkininkavimą ir šeimos tradicijų puoselėjimą. Ūkis įkurtas 1989 m., jame šaltuoju būdu spaudžiamas aliejus. Ūkyje dirba jau trys šeimos kartos, o pats šeimininkas yra sulaukęs 87 metų. Turime kuo pasidžiaugti“, – kalbėjo ministras.

Būrį ūkininkų už novatoriškus sprendimus pasveikino ir apdovanojo pagrindinio šventės rėmėjo – UAB „Žemtiekimas“ – generalinis direktorius Saulius Silickas. „Palinkėsiu Volto Disnėjaus žodžiais: jei tu gali apie tai svajoti, reiškia, tu gali tai įgyvendinti. Jums visiems linkiu sėkmingų sprendimų ir labai noriu būti tų sėkmingų sprendimų dalimi“, – sakė S. Silickas.

Jauniausias metų ūkininkas Edvinas Pakšys iš Kupiškio r. šventėje Plungėje buvo vienintelis šio rajono atstovas.

Gražių žodžių ir apdovanojimų ūkininkams nepagailėjo ir europarlamentaro Bronio Ropės biuras, „Dojaus agro“ žemės ūkio technikos pardavimų padalinio vadovas Rytis Riškus, „Swedbank“ atstovė Rasa Verkauskaitė-Kazanskienė.

Ilga, daugiau kaip tris dešimt­mečius trunkančia žemdirbių ir laikraščio draugyste pasidžiaugė „Ūkininko patarėjo“ vyriausiasis redaktorius Vytenis Neverdauskas. „Laikraštis „Ūkininko patarėjas“ visada buvo žemdirbių atrama, todėl kviečiu visus telktis į žemdirbių tvirtovę, nes nelabai ir liko tos žemdirbiškos žiniasklaidos. Sunkmetis atsiliepė visiems“, – draugystei su šiuo leidiniu pakvietė V. Neverdauskas ir dovanojo LŪS laikraščio prenumeratą 2023 metams.

Jam antrino LŪS pirmininkas R. Juknevičius. „Žiniasklaida svarbi, mūsų bendruomenės nariai laikraštyje gali išsakyti savo ūkių problemas. Svarbu, kad ta informacija būtų kuo objektyvesnė. Geri pavyzdžiai užkrečia, kai „Ūkininko patarėjas“, grįžus Vyteniui, vėl atgavo autoritetą, ėmė drąsiai kelti žemės ūkio problemas, ir kita šalies žiniasklaida pradėjo matyti žemdirbių rūpesčius, ko anksčiau pasigesdavome“, – sakė R. Juknevičius.

Iš 28 savivaldybių atvykę „Metų ūkio 2021“ konkurso pirmųjų vietų laimėtojai buvo apdovanoti Seimo Kaimo reikalų komiteto padėkos raštais, 1–3 vietų laimėtojams įteikti prizai su konkurso simbolika, ūkininkus sveikino savivaldybių atstovai – nešė jiems ir skintų, ir vazoninių gėlių, šakočių, net specialiai pagamintų atminimo lentų ir dar dievai žino ko dėžėse bei maišiukuose. Nugalėtojų sąrašas spausdinamas šios dienos ŪP numeryje.

Ūkininkus ir visus susirinkusiuosius linksmino „Mingės“ kapela bei Klaipėdos muzikinio teatro solistai – Beata Ignatavičiūtė ir Mindaugas Rojus.

Europarlamentaras Juozas Olekas apdovanojo Rasos ir Sigito Stonių ūkį.

Pirmą kartą provincijoje

28-ą kartą vykęs „Metų ūkio“ konkursas bene pirmą kartą surengtas ne Kaune ar jo prieigose, kaip įprastai, o provincijoje – Plungėje. Šio renginio informacinio rėmėjo – „Ūkininko patarėjo“ – kalbintas LŪS pirmininkas R. Juknevičius pateikė paaiškinimų.

„Įprastai šventės buvo rengiamos vėlai rudenį arba žiemą, buvome įpratę tai daryti Lietuvos centre – Kaune. Taip atsitiko, kad dėl pandemijos šventę teko nukelti į vasarą. O vasarą dienos ilgos, žmonės, kurie gyvena kitame Lietuvos krašte, po renginio galės su šviesa grįžti namo. Kitas dalykas, kad, pavyzdžiui, Ignalinos ūkininkai galbūt visą gyvenimą nėra buvę Plungėje, jiems proga čia apsilankyti, ir tai tampa neeiline diena“, – pakomentavo R. Juknevičius.

Ūkininkų sąjungos pirmininkas neatmeta, kad ateityje renginių geografija galėtų plėstis, tad renginys Plungėje taptų tarsi naujos tradicijos pradžia. „Esame pradėję diskusiją, ką daryti, kad išsaugotume „Metų ūkio“ konkursą, kad jis būtų ir kaip tradicinis renginys, bet tuo pačiu suprantant būtinybę jam keistis, kad žmonės norėtų jame dalyvauti, kad tai juos stebintų, maloniai nuteiktų. Apie tai galvosime, o vienas iš variantų – kad jis galėtų vykti vis kitame Lietuvos krašte“, – galimus pasikeitimus atskleidė organizacijos lyderis.

„Dojaus Agro“ dovana Gražinos ir Balio Ragaišių ūkiui iš Ignalinos rajono.

Na, o plungiškiams respublikinis renginys, į kurį susirinko svečių ne tik iš sostinės, bet ir dar kone trijų dešimčių savivaldybių, buvo gera proga pamiklinti žemaitišką liežuvį ir visą renginį pravesti žemaičių šnekta. R. Juknevičius dėkojo ne tik rėmėjams, politikams bei savo organizacijos padaliniams, bet ir Plungės kultūros centrui, vadovaujamam Romo Matulio, vedančiosioms Simonai Gudavičiūtei bei Renatai Žukauskei, kurios per visą renginį kalbėjo žemaitiškai ir buvo visų suprastos.

Nugalėtojams – skintos ir vazoninės gėlės, šakočiai, net specialiai pagamintos atminimo lentos.

 

Redakcijos nuotraukos 2022.07.12 ŪP korespondentas Juozas SKRIPKAUSKAS Susijusios temos - skaitykite: Metų ūkis 2021, Raimundas Juknevičius, Viktoras Pranckietis, Audrius Klišonis
Dalintis