Ashburn +23,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 17 Lie 2024
Ashburn +23,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 17 Lie 2024

Miesto bitininkystė – dar vienas žingsnis ekologijos link

2022/08/29


Visame pasaulyje populiarėjanti miesto bitininkystė neaplenkė ir Lietuvos. Avilių su dūzgiančiomis gyventojomis daugėja ne tik šalia privačių namų, bet ir ant biurų, viešbučių, mokslo ar verslo pastatų stogų. Atlikti tyrimai patvirtino, kad miesto bičių suneštas medus yra skanus ir aukštos kokybės.

Urbanbee, miesto bitininkystė, Paulius Chockevičius, Antanas Čiurlionis „Urbanbee.lt“ įkūrėjas, bitininkas Paulius Chockevičius.

Populiarėja ir Lietuvoje

„Londone, Paryžiuje, Niujorke, Berlyne ir kituose dideliuose miestuose aviliai keliami ant stogų. Turėti avilių ant savo biurų, viešbučių ar verslo pastatų tapo prestižo ir socialinės verslo atsakomybės išraiška, o suneštas medus – puiki verslo dovana, kurią dovanoja net prezidentai“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė miesto bitininkystės pradininkas Lietuvoje, „Urbanbee.lt“ įkūrėjas, bitininkas Paulius Chockevičius.

Anot jo, nors pasaulyje bičių aviliai jau gana seniai keliami ant stogų ir tai suprantama kaip pažangus reiškinys, Lietuvoje miesto bitininkystė dar dažnai susiduria su skepticizmu ir mitais. „Tačiau ir mūsų šalyje žmonės vis labiau sąmoningėja bei atsiveria naujovėms. Džiugina ir tai, kad mūsų veikla pastebėta europiniu lygiu, dalyvavome Europos žaliojoje savaitėje Briuselyje, kur, susitikę su Europos komisaru Virginijumi Sinkevičiumi, atsakingu už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę, aptarėme bičių svarbą mūsų ekosistemai, miesto bitininkystės klausimus, šia tema davėme interviu Portugalijos radijui“, – Lietuvos miesto bitininkystės informacine sklaida džiaugėsi P. Chockevičius. „Urbanbee.lt“ veiklą įvertino ir Aplinkos ministerija, patikėjusi pagal jos ir Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) inicijuotą projektą ant miesto namų stogų pastatyti 25 avilius.

Avilių ant įvairiausios paskirties pastatų stogų, net ir Prezidentūros, yra visoje Lietuvoje, o didžiausias jų tankis – Vilniuje ir Kaune. Kiek jų yra iš viso, atsakyti vargu ar įmanoma, nes kai kurie bitininkai neregistruoja savo bičių šeimų. „Žmonės nori išmokti bitininkystės, laikyti avilius savo kiemuose ir prisidėti prie žalesnės aplinkos. Norintiems parūpiname avilių, bičių šeimų, pamokome, kaip rūpintis mieste gyvenančiomis bitėmis. Dirbdami su verslu skatiname, kad nekalbėtų tik apie pelną, bet prisidėtų prie ekosistemos gerinimo ir bičių išsaugojimo“, – „Ūkininko patarėjui“ kalbėjo P. Chockevičius.

Įkurdino ant darželio ir mokyklos

Du bičių aviliai, neseniai pastatyti ant Alytaus lopšelio-darželio „Volungė“ stogo, suteikė daug džiaugsmo visam kolektyvui. „Bitė – tai gyvūnas, kuris lietuvį nuo senų senovės siejo su gamta, ūkio darbais, buitimi, kaimo kultūra ir mityba. Bitininkystė – viena iš dėlionės detalių, leisianti suvokti supantį pasaulį. Su mokytojais esame sugalvoję daugybę įvairių veiklų, manome, kad vaikams bus labai įdomu ir smagu paragauti savo medaus, jį išsukti, išpilstyti į stiklainiukus, sukurti etiketę savo medui“, – kalbėjo „Volungėlės“ direktorė Aušra Plytninkaitė.

„Volungėlės“ vaikams bičių gyvenimas jau šiek tiek pažįstamas. Vienas iš lopšelio-darželio renginių, vykstantis gegužės mėnesį, – „Bitės diena“ – pasakoja apie bičių gyvenimą. Renginį labai profesionaliai ir vaikams suprantamai veda įstaigos darbuotoja ir bitininko žmona Edita Patinskienė. „Svarbiausia, kad vaikai pažinti gamtą mokosi ne iš atvirukų ar televizijos, o praktiškai. Todėl ir pasikvietėme „Urbanbee.lt“ komandą, kad pas mus apgyvendintų bites“, – edukacine nauda džiaugėsi A. Plyt­ninkaitė.

Dar tris avilius „Urbanbee.lt“ Alytuje pastatė ant Vidzgirio progimnazijos stogo. „Apgyvendinti bites pas mus pasiūlė mokytoja Inesa ir aš sutikau, juk Alytus žalias miestas, mokykla gamtosauginės krypties“, – sakė progimnazijos direktorius Antanas Čiurlionis. Anot jo, pirmiausia mokytojams ir kitiems mokyklos darbuotojams, tėveliams bei vaikučiams vyks seminarai apie bitučių naudą. Paskui mokinių bendruomenė galės stebėti bičių gyvenimą, dalyvauti konkurse medaus etiketei sukurti ir edukaciniuose mokymuose.

Stogai – tinkama vieta

Aviliams ant stogo parenkama tokia vieta, kad būtų saugu ir žmonėms, ir bitėms.

P. Chockevičiaus nuomone, stogai labai gera vieta bitėms, nes jos natūraliai gamtoje gyveno medžių drevėse, tik žmonės dėl patogumo nukėlė jų namus ant žemės. Bitininkas paaiškino, kad laikyti avilius ant stogų kartais netgi gali būti geriau nei ant žemės, nes yra mažiau drėgmės, kas reiškia, kad mažiau kenkėjų, ligų, jos gali lengviau gyventi.

„Auginame bites prie miško ir miestuose. Palyginę matome, kad bitėms miestuose tikrai gerai. Atliekamo tyrimo, kaip miesto aplinka veikia bites, pirminiai rezultatai rodo, kad bitės savo kūneliuose neturi kenksmingų medžiagų. Tą patvirtina ir moksliniai straipsniai, kuriuose skelbiami duomenys, kad bičių mirtingumas miestuose sumažėjęs, lyginant su bičių mirtingumu užmiestyje“, – tvirtino miesto bitininkas.

Bitininkas atkreipė dėmesį į vietos aviliams statyti parinkimo svarbą. „Urbanbee.lt“ komanda statydama avilius pirmiausia profesionaliai įvertina tiek žmonių, tiek bičių saugumą. Tada vertina stogo dangą, vėjo, saulės poveikį ir visus kitus aspektus, taip pat pasirūpina, kad žmonės gautų žinių, kaip įrengti vietą aviliui. Jei paaiškėja, kad vieta netinkama, padeda surasti geresnį sprendimą, kur pastatyti avilį, arba ieško kitos vietos.

Sugyvena taikiai

Bitė – mažas gyvūnėlis, tačiau jos įgėlimas žmogui nėra malonus, todėl vis dar yra bijančių, kad miestuose apgyvendintos bitės sugels gyventojus. Tokius žmones P. Chockevičius ramina – bitės iš prigimties yra taikios ir nepuola žmonių, jei jie nekelia grėsmės joms ar avilio saugumui, visgi bitės yra laukiniai gyvūnai ir įgelti gali. „Mūsų laikomos bitės yra bukfasto veislės, specialiai išvestos ir selekcionuojamos būti draugiškomis. Tik retais atvejais – dėl streso, ateinančios audros, jaučiamo stipraus pavojaus, stiprių kvepalų ir panašių dalykų – šių rūšių bitės gelia žmonėms. Be to, elgtis agresyviai gali ligotos ir alkanos bitės. Todėl visada stengiamės užtikrinti profesionalią bičių priežiūrą, žmones mokome, kaip patiems tinkamai pasirūpinti bitėmis“, – ŪP pasakojo „Urbanbee.lt“ įkūrėjas P. Chockevičius.

Kadangi bukfasto veislės bitės neagresyvios, „Urbanbee.lt“ komanda dažniausiai su jomis dirba be rimtų apsauginių kombinezonų. Tačiau edukacijų metu stengiamasi užtikrinti maksimalų saugumą, kad žmonės nugalėtų bičių baimę, pamatydami, jog jos taikios ir draugiškos. „Urbanbee.lt“ bičių aviliai stovi vietose, kur žmonės sportuoja, medituoja, valgo. „Džiaugiamės gražiais pavyzdžiais, kai žmonės gyvena su bitėmis miesto teritorijoje ir kartu džiaugiasi vasara“, – kalbėjo P. Chockevičius.

Kenksmingų medžiagų neaptinka

Kalbas ir nuogąstavimus, kad mieste gyvenančioms bitėms sunku susirasti nektaro arba jis užterštas, „Urbanbee.lt“ komanda vadina nepagrįstais, neturint pakankamai informacijos. „Bitėms mieste nektaro tikrai pakanka: yra skverai, gėlynai, želdynai, jos tikrai nebadauja. Ypač gerai, kad bitės iš įvairių augalų gauna skirtingą nektaro kiekį. Įvairialypis nektaras labai stiprina jų imunitetą. Tačiau jei aviliai stovi šalia didelių monokultūrų laukų, jų imunitetas būna gana stipriai nusilpęs. Neatsitiktinai pagrindinės ir dažniausiai įvardijamos bičių nykimo priežastys Vakarų Europoje ir Šiaurės Amerikoje yra žemės ūkio intensyvinimas bei dideli monokultūrų plotai“, – pastebėjo P. Chockevičius.

Žinomas Lietuvos bitininkas doc. dr. Algirdas Amšiejus redakcijai kategoriškai paneigė mitus, kad mieste gyvenančių bičių medus gali turėti kenksmingų medžiagų. „Keista žmonių logika, pamato, kai avilius kelia ant stogų, bet nemato avilių, stovinčių privačių namų kiemuose miestuose. Vadinasi, kiemo aviliuose gyvenančių bičių suneštas medus geras, o ant stogo gyvenančių – blogas, nors ir tie, ir anie aviliai mieste. Bitės yra pats didžiausias ekologijos indikatorius, jeigu joms blogos sąlygos, jos miršta“, – neabejojo patyręs bitininkas.

Anot P. Chockevičiaus, kiekvienas miesto bitininkas patvirtins, kad miesto medus yra švarus ir atitinka visas sveiko ir kokybiško medaus normas. Pasauliniai moksliniai tyrimai rodo, kad miesto medus atitinka visas švaraus medaus normas. „Urbanbee.lt“ užsakymu atlikti medaus tyrimai irgi patvirtino, kad jų miesto medus yra švarus nuo 7 sunkiųjų metalų, aptinkamų maisto produktuose. Pagrindinis pliusas – miesto medus neturi pesticidų.

„Pastaruoju metu miestai švaresni už pramoninius laukus, kur naudojami pesticidai. Miesto medus visai geras, tik jo nėra tiek daug kiek laukuose ar miškuose. Žinoma, miško medus pats geriausias, tą lemia aplinka ir augalų įvairovė. Atlikus miesto medaus tyrimus, buvo gautos 18 lapų išvados, patvirtinančios, kad jokių kenksmingų medžiagų nerasta. Tyrimai atliekami nuolat ir viskas gerai. Vienareikšmiškai sakau, kad mes turėtume tik džiaugtis tokia veikla ir ją skatinti“, – tvirtino doc. dr. A. Amšiejus.

 

 „Urbanbee.lt“ archyvo nuotraukos

2022.08.29 ŪP korespondentė Rita KRUŠINSKAITĖ

Susijusios temos - skaitykite: Urbanbee, miesto bitininkystė, Paulius Chockevičius, Antanas Čiurlionis

Dalintis