Ashburn +32,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 21 Bir 2024
Ashburn +32,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 21 Bir 2024

Protesto akcijos dalyvių ministro atsakymai netenkino

2022/11/19


Ketvirtadienį prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) iškilo scena, buvo atvežta šiaudų ryšulių ir kelmų, iškalbingų plakatų. Sklido čia pat išvirtos grikių košės su jautiena aromatas, o greta pastatyto puodo turinys visai nežadino apetito, nes tai buvo „pelkių sriuba“: su žole, durpėmis, akmenimis. Tai tarsi dviejų patiekalų pasiūlymas: iš ūkininkų valgiaraščio ir Šefo Kęstučio. Siurrealistinis vaizdas Vilniaus centre kartu su krintančiais medžių lapais apnuogino žemės ūkio politikos problemas.

pelkių sriuba, šefas Kęstutis, žemdirbių organizacinis štabas, Martynas Puidokas, Kęstutis Navickas Prie ministerijos susirinko apie šimtą akcijos dalyvių.

Suveikė kaip signalas telktis

Prie ŽŪM surengtai akcijai organizatoriai pasiruošė rūpestingai. Iniciatyvos ėmėsi neformalus Žemdirbių organizacinis štabas, į kurį per socialinius tinklus telkiasi jaunosios kartos žemdirbiai iš įvairių rajonų. Pirmasis jų pareiškimas, išreiškiant nepasitenkinimą vykdoma žemės ūkio politika, buvo pernai lapkritį prie ministerijos atvežti šieno ritiniai ir prašymas ministrui trauktis iš posto. Lygiai po metų, lapkričio 7-ąją, sulaukėme akcijos „Žemės ūkio renatūralizacijos projektas“ – prie ŽŪM atvežta kelmų ir akmenų, pastatytas medinis kryžius.

ŽŪM reakcija: iniciatoriai, aktyvūs ūkininkai buvo apibūdinti kaip „maža nereikšminga grupelė“, o žaliasis kryžius – šiukšlė. Tokia komunikacija suveikė kaip žemdirbių bendruomenę vienijantis signalas. Lietuvos grūdų augintojų asociacija (LGAA) vos ne pirmoji pareiškė, kad palaiko akciją. Neatsiliko Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS), kitos svarbiausios žemdirbių savivaldos organizacijos – Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA), Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA)...

ZUM, NMA, ISMOKOS Pokalbis patogiai atsisėdus, bet su nepatogiais klausimais. Ignas Hofmanas LŪS vicepirmininkas Ignas Hofmanas.

Šį ketvirtadienį į protesto akciją prie ŽŪM atvyko ir pavieniai ūkininkai, apie renginį sužinoję iš socialinių tinklų, ir žemdirbių savivaldos organizacijų lyderiai. Palaikyti ūkininkų taip pat atkulniavo keletas Seimo narių, opozicinių frakcijų atstovų.

Čia sutiktas premjerės patarėjas žemės ūkio klausimais Ignas Jankauskas nuoširdžiai pasidžiaugė akcijos organizatoriais – iems pavyko pasiekti, kad visuomenėje prasidėtų diskusijos apie tai, kur link juda Lietuvos žemės ūkio politika.

LŪS vicepirmininkas Ignas Hofmanas po garsiosios akcijos atstovavo žemdirbių bendruomenei televizijos debatuose vienas prieš vieną su žemės ūkio ministru. Šios savaitės protesto akcija žemdirbiai pademonstravo dar didesnę brandą. I. Hofmanas „Ūkininko patarėjui“ pasakė svarbią mintį: „Iniciatyva parodė, kad akcija eina iš apačios, iš paprastų ūkininkų. Spontaniškai. Tai yra signalas organizacijoms, kad reikia ką nors daryti ir apsispręsti, kurioje barikadų pusėje esi.“

Martynas Puidokas. Martynas Puidokas.

Ministrą pakvietė į diskusijų ringą

LŪS vicepirmininkas Marijus Kaktys. LŪS vicepirmininkas Marijus Kaktys.

Protesto akciją vedė puikus duetas – Prienų rajono ūkininkė Rasa Rasimaitė ir Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas nesikratė ūkininkų kvietimo pabendrauti. Scena tapo panaši į ringą. Ministrui buvo pateikiami klausimai apie ištiesintų upių vagų renatūralizaciją ir jos santykį su melioracija, apie pievas, ŽŪM komunikaciją ir kt., o paskui susirinkusieji sprendė – ar tinkamas ministro atsakymas. Lentelėje čia pat buvo įrašomas rezultatas. Jis buvo nuspėjamas – ministras pralaimėjo.

Klausimus galėjo pateikti ir esantieji žemiau scenos, tuo žmonės noriai naudojosi. Žodžio prašė LŪS vicepirmininkai I. Hofmanas ir Marijus Kaktys, LŽŪBA prezidentas Eimantas Pranauskas ir kiti. O LGAA pirmininkas Aušrys Macijauskas kaip daiktinį įrodymą to, kur link veda netinkama politika, atsinešė prekybos centre nupirktą šakotį, kurio receptūroje nėra nė gramo natūralaus sviesto.

Dialogai buvo paįvairinami vaizdo įrašais. Vienas pirmųjų – Tauragės krašto ūkininko Eimanto Eigirdo, kuris pagarsėjo kaip žaliojo kryžiaus prie ministerijos statytojas, kreipimasis į ministrą. Antrojoje protesto akcijos dalyje buvo parodytas televizijos laidos įrašo siužetas, kaip praktiškai atrodo upės vagos renatūralizacijos projektas, ir ką apie tai mano akcijoje gyvai pasirodęs Panevėžio r. ūkininkas Justas Vasiliauskas.

Tikslas – keisti žemės ūkio politiką

Protesto akcijai ūkininkų aktyvas paaukojo natūralių produktų – sūrių, daržovių, vaisių. Gastronominėje protesto akcijos dalyje dirbusi LGAA administracijos vadovė Jurgita Jankauskienė paaiškino, kad produktai buvo atvežti kaip lauktuvės iš kaimo, akcijos metu skirti dalyti veltui. Siekta parodyti, kad ūkininkai yra sveikų natūralių produktų augintojai, tokiais ir nori likti. Kas liktų neišdalyta, akcijos organizatoriai buvo sutarę atiduoti „Maisto bankui“. Tačiau vilniečiai, aptikę galimybę apsirūpinti maistu, kaipmat nušlavė improvizuotus prekystalius.

„Neįprasti laikai – neįprastos ir priemonės“, – ŪP apie organizacinę akcijos pusę sakė vienas iš organizatorių ir renginio vedėjų M. Puidokas. Jis neabejojo, kad prireikus į kitą protesto akciją susirinktų dar daugiau žmonių. Paklaustas apie keliamus tikslus jis rėžė: „Norime keisti žemės ūkio politiką, kuri kenkia žemdirbiams ir pačiai visuomenei.“ Su dabartine politika, pasak jo, gresia pavojus, kad visiems teks pereiti prie „pelkių meniu“. Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas teigė neabejojantis, kad viską galima pakeisti. Reikia tik noro, o ne dangstytis reglamentais, Briuseliu, dar kuo nors.

Jį patį, kaip paprastą ūkininką, labiausiai erzina pertekliniai reikalavimai. Tai, kas kitur yra rekomendacinio pobūdžio, Lietuvoje „patobulinta“ iki administracinių baudų. O pamąsčius apie tai, kas bus po pusmečio, kai prasidės naujas pasėlių deklaravimas, norisi stvertis už galvos. „Bus cha-o-sas, – pabrėžė M. Puidokas. – Strateginis planas (SP) buvo keičiamas kas savaitę ar dažniau. Puikus darbo kokybės pavyzdys...“

Ignas Jankauskas. Ignas Jankauskas.

Perspektyvą matė per daug optimistiškai

Į protesto akciją atvykęs LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius ŪP pastebėjo, kad ūkininkų bendruomenėje yra daug įtampos, nerimo dėl SP įgyvendinimo. Tai akivaizdu visiems. Todėl išplėstiniame LŪS prezidiumo posėdyje buvo apsispręsta, kad atėjo laikas, beveik po penkerių metų, vėl kviesti visuotinį žemdirbių suvažiavimą.

„Jis turi kalbėti apie tai, kaip SP veikia žemdirbių visuomenę, su kokiais iššūkiais ji susiduria. Politikams ir visuomenei reikia pristatyti nuogąstavimus, kad žemės ūkio politika galimai atsakinga už brangstantį maistą. ES lygiu Lietuvoje maistas brangsta sparčiausiai. Ar valgytojai, visuomenė tikrai yra pasirengę dėl tokios politikos iš savo kišenės daugiau mokėti už brangstantį maistą? SP numatyta labai daug dalykų, kuriuos ūkininkai turės papildomai daryti už tuos pačius pinigus“, – R. Juknevičius užsiminė apie klausimų ratą, kurį reikėtų aptarti būsimame visuotiniame suvažiavime.

LŪS imasi lyderystės kviesti asociacijas, palaikyti idėją.

Apie preliminarią suvažiavimo datą kalbėti dar anksti. Pasak R. Juknevičiaus, svarbu, kad jame dalyvautų aukščiausio lygio politikos formuotojai. „Neįsivaizduoju suvažiavimo, jei jame negalėtų dalyvauti pati premjerė. Turėtume, be abejonės, kviesti ir Prezidentą, nes jis Europoje atstovauja Lietuvai. Politikai, visais lygiais formuodami žemės ūkio politiką, per daug optimistiškai matė perspektyvą. Mes matome kitokią realybę“, – pastebėjo R. Juknevičius.

Raimundas Juknevičius LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius. Jonas Vilionis. LPGA pirmininkas Jonas Vilionis.  

Autorės nuotraukos

2022.11.19

Irma DUBOVIČIENĖ

ŪP korespondentė

Susijusios temos – skaitykite: pelkių sriuba, šefas Kęstutis, žemdirbių organizacinis štabas, Martynas Puidokas, Kęstutis Navickas

Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
Dalintis
Gintaras Gliebus. Pavasariškas vaizdelis Dzūkijos miškuose.
2024 03 12 Telšių rajono ūkininkai rengiasi į protesto akciją
Vilkas kieme užpuolė stirną
Vasario 1 d. Briuselyje, Liuksemburgo aikštėje
Protestuotojai sveikino Vilnių su 701 gimtadieniu grodami, mirgėdami. 2024 01 25 Vilnius