Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024

Pomidorų mandalos: kodėl gi ne?

2022/11/25


Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Pradėjęs kolekcionuoti – negali sustoti

Ką pasiglemžia svaiginanti pomidorų kolekcionavimo aistra, tam sustoti sunku. Taip buvo ir D. Rameikienei – viskas prasidėjo prieš 17 metų, šeimai persikėlus gyventi į užmiestį.

Nors ir dabar dirba Šilalėje, Tūbinių gyvenvietė už 7 km nuo rajono centro Daivai atvėrė naujų galimybių mėgautis ramybe, gamta ir atradimais lysvėje: „Pradėjau auginti pomidorus. Iš pradžių pirkau sėklas kaip ir visi – vietinėse sėklų parduotuvėse, ten pasirinkimas dar buvo menkas, dominavo hibridiniai, beskoniai ir bekvapiai pomidorai. Jau pirmą vasarą ieškojau, kur gauti kitokių šių daržovių sėklų – radau užsienio interneto svetainėse, kur veislinių pomidorų įvairovė neaprėpiama. Pradėjau siųstis ir apetitas kasmet tik augo. Socialiniuose tinkluose atradau pomidorų augintojų grupių, taip ir prasidėjo įdomi ir spalvinga kelionė po pomidorų pasaulį. Tai man būdas pailsėti, pasigėrėti derliaus spalvomis po nelengvos darbo dienos: esu integralios pagalbos slaugytoja.“

Mintis dėlioti mandalas D. Rameikienei kilo stebint įvairiaspalvius pomidorus.

Veislių margumynas

400 pomidorų veislių – įspūdingas D. Rameikienės kolekcijos skaičius. Raibsta akys, lūžta virtuvės stalas...

Kelias nuo sėklos iki vaisiaus – šilališkės rankomis: pati ruošia, fermentuoja ir saugo, sistemina sėklas. Kadangi jos tinkamos naudoti ne vienus metus, prireikus bet kada galima atnaujinti lysves iš nuosavo sėklų „lagaminėlio“. Jame telpa tūkstančiai pomidorų veislių. Įdomu išbandyti ne tik naujas, bet ir senovines, laiko iššūkius atlaikiusias veisles.

„Apetitas kyla kasmet, nors vis pasižadu mažinti pomidoryną – ateina naujas sezonas, o pomidorų tik padaugėjo, – prisipažįsta Daiva. – Niekaip neišsiteko visi pasodinti daigeliai, nors dalį atidaviau seserims ir kaimynei, likusias vis tiek pasodinau, nes gaila buvo išmesti.“

Mandalos paryškina pomidorų grožį ir spindesį.

Gėrį skleidžiančios mandalos

„Man patinka spalvingas pomidorynas, kurio skonių jūroje gali paskęsti, o akį veria spalvų įvairovė ir deriniai: nuo juodukų (dryžuoti, taškuoti, širdiški, paploti, banguoti) iki žalių, raudonų, avietinių, geltonų, oranžinių, dvispalvių...“ – D. Rameikienei grožėtis ne mažiau svarbu negu ragauti.

Pirma mintis dėlioti kompozicijas ir kilo stebint spalvingus pomidorus, norėjosi fotografuoti pilnus jų krepšius. Kadangi sodyboje daug gėlių, yra kuo paįvairinti kompozicijas.

Kodėl pasirinko mandalas? „Man tai sveikatos, laimės ir pasaulio vienybės simbolis, – atsako Daiva. – Vien į jas žiūrėdama pajuntu ramybę, gerą nuotaiką, atsipalaiduoju. Dėliojau jas su šypsena, kai sūnus vis bėgiojo skinti trūkstamų spalvų pomidoriukų. Tai kaip meditacija, ramybė širdyje ir mintyse. Mane tai džiugina ir padeda atsipalaiduoti po darbo dienos.“

Spalvų žaismas.

Skonių jūroje galima paskęsti

„Skonis ir grožis viename“, – taip trumpai kolekcininkė apibūdina egzotinio skonio pomidorus, ypač su antocianu, mat šie saldesni, vaisių skonio, su gaiviais poskoniais. Keletas jų, sėkmingai augintų pastarąjį sezoną.

‘Kas-21’ – tamsios širdys su išskirtinio skonio savybėmis, poskonis – senovinių barbarisinių saldainių. Vaisiai mėsingi, plona odele ir labai derlingi, augalus reikia formuoti dviem stiebais.

‘Lavender Lake’ – ankstyvieji tamsūs pomidorai su violetiniu atspalviu, petukai dar tamsesni, su žaliu atspalviu. Saldoko skonio, jaučiamas dūmo poskonis.

‘Mrs. Schlaubaugh’s Famous Straw­berry’ – ypač gaivaus, ryškaus skonio pomidorai su vasaros uogų poskoniais.

‘Green Copia’ – egzotinio skonio žalieji pomidorai: atrodytų, kad valgai gaivų, kiek salstelėjusį vaisių.

‘Cooper River’ – Daivos favoritai retieji žaliukai, kurių paragavus, juntamas skonių sprogimas.

‘Mrs. Schlaubaugh’s Famous Strawberry’
‘Kas-21’
‘Green Copia’

 

Šiemet lauke be priedangos augo 106 pomidorų daigai, bet daržas dar vasaros pradžioje buvo dukart apsemtas. Pageltusius, suvargusius daigus purškė apsauginiais preparatais, o galop atrado homeopatines priemones. Rezultatas nenuvylė – maras neužpuolė.

Tiesa, praėjusį pomidorų sezoną, kai daug kur juos nualino maras, D. Rameikienė augalus nuo viršūnių iki žemės barstė pelenų dulksna.

Veislių, kurios gerai derėjo lauke šią ekstremalią vasarą ir yra gero skonio, Daiva vardijo nemažai: ‘Mongolian’, ‘Silver Fir Tree’, ‘Sladkyj pončik’, ‘Podsnežnik‘, ‘Aliaska’, ‘Altaečka’ ir kt.

Vyšniukai kaip saldainiukai

Vyšninius, vieno kąsnio pomidorus ji augina ir šiltnamyje, ir lauko vazonuose. Mėgstamiausi – ankstyvieji raudoni ‘Anmore Dewdrop’, gardūs ir kvapnūs kaip saldainiukai.

„Auginti žemaūgius pomidorus vazonuose patogu tuo, kad nereikia formuoti, tik dažniau palaistyti, – atkreipia dėmesį D. Rameikienė. – Vaikams mažesni pomidorai dažnai būna gardesni už didelius, jų derlius kasmet mano šiltnamyje gausus ir spalvingas.“

Dwarf serijos pomidorų veislės šiame kieme atnaujinamos kasmet. Pranašumų galima vardyti ne vieną: krūminiai, kompaktiški, tvirtais stiebais, su mažesne šaknų sistema, tinkami auginti vazonuose, daugelį kitų pomidorų lenkia derėjimo gausa.

„Pernai nuo ‘Dwarf Purple Heart’ krūmelio nuskyniau daugiau nei 100 pomidorų, – džiaugiasi Daiva. – Fantastiškai derlingi – aromatingos, gardžios kaip desertas purpurinės širdys. Tokių turiu ir daugiau: ‘Dwarf Beryl Beauty’, ‘Dwarf Aftershock’, ‘Dwarf Desperado’, ‘Dwarf Mint Streak’ šiemet buvo tiesiog aplipę.“

Jei pasodinote, tai nepamirškite

Anot D. Rameikienės, pomidoras nėra tas augalas, kurį pasodinęs gali pamiršti. Trąšas ji naudoja natūralias: ekologiškas granules ir pelenus, kuriais pabarsto augimo plotą. Į duobutes deda kaulamilčių, biohumuso, kompostinių žemių. Vazonų dugne pakloja dilgėlių. Taip pasodintus augalus tręšia tik po mėnesio. Mulčiuoja šienu arba šviežiai nupjauta žole.

Ypač svarbus vėdinimas: šiltnamio naktimis neuždaro nuo birželio pradžios. Pomidorus dažniausiai laisto kartą per savaitę, nepagailėdama po 7–8 l vandens.

Daug pomidorų šilališkė sunaudoja padažams ir sultims, o kitus išdalija.

 

Pomidorų padažas

„Naminis pagardas – gardžiausias ir sveikiausias“, – sako Daiva ir siūlo išbandyti savo receptą.

Reikės:

6 kg pomidorų

5 svogūnų

1–2 česnakų

8 obuolių (geriau rūgštesni)

5 saldžiųjų paprikų

2 aštresnių mažų paprikų

10 v. š. cukraus

4 v. š. druskos

200 ml obuolių acto

kelių saujų šviežių mėtos lapelių, baziliko lapelių, laiškinių česnakų, čiobrelių ar raudonėlių, laurų lapų ar kt. prieskonių

Viską sutarkuokite bulvių tarkavimo mašina, obuolius – su burokine tarka. Viską, išskyrus prie­skonius, sudėkite į puodą ir virkite, nugraibant putas. Pavirus 40–50 min., sudėkite prieskonius, obuolius. Tada supilkite actą ir virkite, kol sutirštės. Kiek laiko virsite, priklauso nuo pomidorų sultingumo. Jei verdate išėmę sėklas, pakanka 1,3 val., o jeigu ne, apie 2–2,3 val. Tada susmulkinkite smulkintuvu ir supilstykite į paruoštus stiklainius.

Daivos Rameikienės nuotraukos

Dalintis