Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023
Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023

Strasbūre nutarta vilkų problemą spręsti iš esmės

2022/11/29


Europos Parlamentas (EP) po ne vienerius metus trukusių diskusijų pripažino, kad visoje Europos Sąjungoje (ES) yra būtina reguliuoti stambiųjų laukinių mėsėdžių – rudųjų lokių, vilkų ir Eurazijos lūšių – populiaciją, nes dažnėja šių žvėrių išpuoliai ne tik prieš ūkinius gyvūnus, bet ir prieš žmones.

Populiacijos reguliavimasRezoliucija, nurodanti kitoms ES institucijoms imtis veiksmų sprendžiant stambiųjų mėsėdžių populiacijos problemą, balsuojant EP buvo priimta tvirta balsų dauguma (306 balsai už, 225 – prieš). Europarlamentarai pripažino, kad dėl šių žvėrių kaimuose įvyksta vis daugiau tragedijų, todėl reikia imtis skubių veiksmų. „Valstybės ES narės turi greitai imtis šio klausimo, o Europos Komisija (EK), pasitelkdama Aplinkos generalinį direktoratą, turi nustoti būti dogmatiška ir siūlyti konkrečius sprendimus valdant šių plėšriųjų žvėrių skaičių“, – teigiama rezoliucijoje.

ES žemdirbių organizacijų COPA ir COGECA išplatintame pranešime teigiama, kad jie pritaria tokiai aiškiai ir nedviprasmiškai EP siunčiamai žiniai – pastaraisiais metais stambiųjų mėsėdžių populiacija neregėtai išaugo, o ateinančiais metais gali pradėti dar sparčiau augti, todėl turi būti įdiegtas naujas požiūris į jos valdymą, nes dabartinė sistema yra pasenusi ir nebetinkama, ūkininkai ir kaimų gyventojai net negali apsaugoti savo šeimų ar gyvūnų nuo išpuolių.

Todėl prieš balsavimą dėl bendros rezoliucijos EP buvo baiminamasi, kad ES ūkininkams reikalingo sprendimo pasiekti nepavyks ir jau 30 metų galiojančios Buveinių direktyvos 19 straipsnis užkirs kelią veiksmingam stambiųjų mėsėdžių populiacijos valdymui, nors priemonės, kurias ES siūlė per pastaruosius dešimtmečius, jau nėra veiksmingos, nes buvo orientuotos į tą situaciją, kuri buvo prieš keletą dešimtmečių, kai mėsėdžių žvėrių populiacijos buvo menkos ir bijančios žmonių.

Dabar situacija visiškai kitokia. Tiesa, EP nebuvo viešai diskutuojama apie tai, kad 2020 m. Vokietijoje buvo užfiksuoti 942 vilkų išpuoliai, o Ispanijoje – net 5 085. Nebuvo kalbama ir apie tai, kad 2018–2021 m. Rumunijoje buvo apie 3 800 vilkų išpuolių, o per tą patį laikotarpį lokiai ES šalyse nužudė beveik 30 žmonių.

Paskaičiuota, kad ES 2021 m. gyveno 19 tūkst., o visame Europos regione – apie 21,5 tūkst. vilkų, o tai – reikšmingas padidėjimas per pastaruosius penkerius metus. Per šį laikotarpį Prancūzijoje jų padaugėjo daugiau nei dvigubai, o Portugalijoje augimo skaičius siekė net 159 proc. Daugiausia vilkų yra Italijoje, kur jų skaičius drastiškai artėja prie 3,5 tūkst. ribos, beje, šioje šalyje fiksuojamas ir didžiulis jų populiacijos augimas – 87 proc. Po Italijos pagal vilkų skaičių rikiuojasi Rumunija, Ispanija ir mūsų kaimynė Lenkija. Lietuvoje 2021 m. buvo užfiksuota 500 vilkų, o per penkerius metus jų skaičiaus augimas siekė 73 proc. Vilkų praktiškai nėra Liuksemburge, maža jų ir Belgijoje, Danijoje, Nyderlanduose.

  2022.11.28

ŪP korespondentas Dainius ŠEPETYS

Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
Dalintis

2023/03/27

Nepamirškite deklaruoti NT ir žemės nuomos pajamų bei sumokėti mokesčius

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida MICEIKIENĖ pataria, kaip tinkamai deklaruoti pajamas, gautas iš nekilnojamojo turto (NT) ir žemės nuomos, bei sumokėti gyventojų pajamų mok...
2023/03/27

Gariūnų prekeiviai piktinasi žiedinės sankryžos įrengimo darbais, prireikė policijos

Vilnius, kovo 27 d. (BNS). Prie Gariūnų pirmadienį pradėjus žiedinės sankryžos įrengimo darbus, kilo pasipiktinimas tarp vietos prekeivių, atvyko ir policijos pareigūnai.
2023/03/27

Gripas guldo į ligos patalą

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad kovo 20–26 d. bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekc...
2023/03/27

Mekių inkilai – dovana krašto paukšteliams

ŪP korespondentė Aldona SIREIKIENĖ. – Joniškio rajono Mekių kaimo bendruomenės pirmininkas Gediminas Jančauskas džiaugėsi, kad  inkilai tapo draugiškumo ir gerumo simboliu. Pirmoji Inkilų gaminimo šventė buvo sureng...
2023/03/27

Savaitgalį Kauno rajone gaisre žuvo žmogus, Utenos rajone išgelbėtas įlūžęs vyras ir jo šuo

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 56 gaisrų ir atliko 86 gelbėjimo darbus. Viename iš gaisrų žuvo žmogus.
2023/03/27

Parengti siūlymai akvakultūros pramonės plėtrai skatinti

Aplinkos ministerija (AM) parengė ir teikia derinti Nekilnojamojo turto kadastro ir statybos techninio reglamento „Statinių klasifikavimas“ pakeitimus, kurie paskatintų akvakultūros pramonės plėtrą Lietuvoje. Taip pat sudarytų galimybe...
2023/03/27

Estijoje pieno supirkimo kainos per metus išaugo 22 proc., per mėnesį sumenko 6 proc.

Talinas, kovo 27 d. (BNS). Vidutinė pieno supirkimo kaina Estijoje praėjusį mėnesį buvo 22,1 proc. didesnė nei pernai vasarį – 491,8 euro už toną, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/03/27

Lietuviškų azoto trąšų gamintoja įspėja dėl galimai nelegalių trąšų

Pastaruoju metu mūsų šalyje padaugėjo atvejų, kai parduodamos neva lietuviškos azoto trąšos, neturint jų kilmę įrodančių dokumentų. Tokių siūlymų galima rasti skelbimų portaluose, įvairiuose ūkininkų forumuose, „lietuvi&...
2023/03/27

Meškinio česnako stebuklai

Jau nekantriai laukiame, kada po žiemos ramybės pasirodys pirmieji meškinio česnako ūgliai. Nuo seno sakoma, kad jų ieško meškos, o dabar šie mišku kvepiantys česnakai vis labiau domina ir žmones, tad n...