Ashburn +31,6 °C Debesuota
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +31,6 °C Debesuota
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Išskirtiniai namai darbštuolėms

2022/12/01


Nors su Vytautu Marcinkevičiumi susitikimą pradėjome planuoti ankstų pavasarį, į Linartų sodų bendriją (Šiaulių r.) išsiruošta liepos 29-ąją – simbolinę bitininkų dieną, išvakarėse paminėjus Bubilo šventę. Šiam medaus ir bičių dievaičiui bei deivei Austėjai anksčiau melstasi ir aukota, prašant saugoti, globoti bites. Linartų bitininkas Vytautas – kitoks nei kolegos, nes jo bitės gyvena kitoniškos architektūros aviliuose, nameliuose su langais, kurie sudaro mažą miestelį. Avilių pašonėje galima pamatyti ir bičių dievų poros, Austėjos ir Bubilo, medžio skulptūras, globojančias nuo piktos akies ir laiminančias tiek šeimininką, tiek darbščiuosius vabzdžius.

Jurga SAJENKIENĖ

Bitės suviliojo ir užbūrė

Susitikimo diena simboliška, nes tądien suktas paskutinis medus. Tai galima laikyti savotišku besibaigiančio sezono ženklu, riba, kurią peržengus prasideda naujas – pasiruošimo žiemai periodas. „Medunešio laikotarpis trumpas. Medaus jau nebėra, bitės nebeneša ir po truputį reikia dairytis šaltojo metų laikotarpio pusėn“, – kalbėjo it gydytojas baltai vilkintis V. Marcinkevičius. Šiemet medunešio laikas dėl vėlyvo pavasario buvo dar trumpesnis. Įprastai pirmasis medus imamas gegužės pabaigoje, šiųmečiu džiaugtasi dviem savaitėmis vėliau – tik įpusėjus birželiui.

Didelę bitininko patirtį turintis Vytautas sako, neprisimena tokių blogų metų. Lietinga vasara neleido darbščiosioms bitėms sunešti daug nektaro, lietus jį išplaudavo, tad medaus kiekis nedžiugina. Kasmet iš 35 avilių surinkdavo ir turėdavo apie pusantros tonos, dabar – apie 350 kg. Vargu ar tiek užteks nuolatiniams pirkėjams, norintiems įsigyti Linartų bitininko medaus. Būtent taip V. Marcinkevičius prisistato ir pasirašo ant kvapniojo medaus stiklainių.

Išskirtinės architektūros aviliai tik iš išorės kitokie, medus imamas ir bitės prižiūrimos kaip tradiciniuose aviliuose.
Išskirtinės architektūros aviliai tik iš išorės kitokie, medus imamas ir bitės prižiūrimos
kaip tradiciniuose aviliuose.

Bitininkyste visą gyvenimą šaltkalviu dirbantis Vytautas susidomėjo prieš 30 metų, įsigijęs vadinamąjį kolektyvinį sodą Linartuose, Kurtuvėnų regioniniame parke. Kadangi tada nebuvo nei socialinių tinklų, nei interneto, žinias, kaip rasti bendrą kalbą su darbščiaisiais vabzdžiais, rankiojosi po kruopelytę įvairiose knygose, laikraščiuose.

Mokėsi susitikimų su bitininkais metu ir iš savo klaidų. Tuomet labai būtų pravertę močiutės patarimai. Ji turėjo 15–20 bičių šeimų, tačiau tik tiek Vytautas ir teprisimena. Labiausiai pravertė dėdės pasakojimai apie bites, nurodymai, kaip ir kada ką daryti. Tėčio brolis padėjo sumeistrauti pirmąjį avilį.

Dabar jau patyrusio bitininko žodžiais, pradžioje manė, kad apsiribos ir užteks 2–4 avilių. Pardavinėti medaus neplanavo, kelių avilių šeimos poreikiams visiškai turėjo pakakti. Tačiau pomėgis didėjo, neatsižvelgdamas į Vytauto norus. Tad teko paklusti, nes širdžiai miela veikla, atgaiva po sunkių darbų dar ir papildomą uždarbį garantavo.

Nuosekliai dėliodamas savo istoriją, V. Marcinkevičius pasidžiaugė, kad ir žentą bitininką turi. „Dukters uošvis irgi bitininkas. Kai mes susitinkame, turime apie ką pakalbėti. Kitos dukters vyrui nėra net kur įsiterpti“, – šelmiškai šypsojosi pašnekovas.

Lyg to būtų maža, sulaukė anūkės Austėjos, o pirkdamas šuniuką gavo tarsi pagal specialų užsakymą – Mają.

Ne visada iš pirmo žvilgsnio suprasi, kad sode stovi aviliai.
Ne visada iš pirmo žvilgsnio suprasi, kad sode stovi aviliai.

Išskirtiniai aviliai pasiteisino su kaupu

Avilių architektu tapo neatsitiktinai. Norą kiekvienam spiečiui pastatyti kitokio dizaino avilį, lėmė proziška priežastis. Medų iš tradicinio avilio nelabai kas pirko. Iš kitoniško ir niekur nematyto – kaip mat išgraibstė. Bičių miestelyje galima pamatyti septynis įmantrius avilius. Du prabangiausieji turi bokštelius, terasas ir net langelius.

Kuklesnieji įrengti medžio kamiene, dengti šiaudiniais stogais. Ant vieno avilio viršaus buvo užsiropštęs lokys, tačiau medžio drožinys per eilę metų supuvo ir nėra laiko padaryti naujo.

Daugiausia susidomėjimo, žinoma, sulaukia pirmieji, nes stovi miestelio pradžioje ir gali didžiuotis langais, pro kuriuos gali nevaržomai stebėti bičių gyvenimą. „Tai labai gera priemonė žmogui paaiškinti, kaip elgiasi bitės tam tikrose situacijose. Kai bedi ir parodai pirštu, tampa aišku, ką vabzdžiai tuo metu veikia ir kodėl“,– atidarydamas langinę, sakė bitininkas.

Avilyje virte virė darbas, nes bitės nešė mirusią gentainę ir siekė ją tuoj pat pašalinti iš avilio. Bitės yra labai švarios ir radusios kažkokią šiukšlę, perą, tuoj pat atsikrato. Vytautas, atidžiau įsižiūrėjęs patikslino, kad mirusi bitė – tranas. Šiuo metu juos meta laukan. Tranų avilyje atsiranda tik pavasarį, o rudenį, kad nereikėtų maitinti, bitės juos išmeta.

„Tranas, kaip ir motinėlė, pats nepasimaitina, – aiškino patyręs bitininkas. – Bitės jį maitina, kad apvaisintų motinėlę, o rudenį, kai tampa nebereikalingas, numarina badu ir išmeta. Trano gyvenimas geras, linksmas, tačiau trumpas. Įdomu, kuo geriau būti?“

Mobilus stiklinis avilys – nepamainoma ir informatyvi edukacinė priemonė.
Mobilus stiklinis avilys – nepamainoma ir informatyvi edukacinė priemonė.

Per medunešį įdomiausia stebėti bičių šokį. Jo metu darbštuolės plazdena sparneliais, skraido trikampiais ir rodo kryptį, kuria reikia nešti nektarą. V. Marcinkevičius atkreipė dėmesį ir akcentavo: bitės iš žiedų surenka ir neša ne medų, o nektarą. Parnešusios klijuoja į korio akutes ir perduoda jaunoms bitėms darbininkėms, kad išgarintų vandenį ir užakiuotų korį, jau pilną medaus.

Bičių gyvenimą gali stebėti kelias valandas ir tikrai nepabostų – prilygsta meditacijai. Todėl nieko keisto, kad svečiuose dažnai sulaukia kaimynų, moksleivių ir kolegų bitininkų. Kartą prigūžėjo visas kiemas, kone 50 bitininkų iš Joniškio, Pasvalio atvažiavo dviaukščiu autobusu ir nekantravo pamatyti, kaip bitininkauja Linartų sodų bendrijos pirmininkas. Visiems patiko, nors pripažino, kad toks bitininkavimo būdas reikalauja didelės kantrybės.

žodžiais, lengviausia bites laikyti daugiaaukščiuose, o mūsų akiai tradiciniuose ar originalios, išskirtinės architektūros aviliuose yra sunkiau, bet kur kas įdomiau ir žmonėms yra ką parodyti. „Prie tradicinių avilių grįžti tikrai nebenorėčiau. Viskas jau sukurta, toliau norisi įgyvendinti kasmet gimstančius naujus sumanymus – tik viskam laiko nebeužtenka“, – tęsė ankstesnę mintį pašnekovas.

Patalpa, kurioje sukamas, fasuojamas medus, įrengta šiuolaikiškai.
Patalpa, kurioje sukamas, fasuojamas medus, įrengta šiuolaikiškai.

Edukacijos ne tik kieme

Įsitikinti, kad idėjų turima ne vieniems metams, nesunku. Gražiai sutvarkytame kieme, bičių miestelio prieigose akys užkliūva už medžio skulptūrų ir prie jų esančių informacinių lentelių. Taip svečiai sužino apie namų dievą Namudį, lietuvių bičių deivę Austėją, senovės bičių ir medaus dievą Babilą, kai kada dar Bubilu vadinamą ir laikomą vyriškumo, vaisingumo ir jėgos simboliu. Dėmesį patraukia retai be darbo būnantis stiklinis avilys.

Kadangi ne visi moksleiviai gali atvažiuoti į Linartus, bitininkas pats išsiruošia į mokyklas ir organizuoja edukacijas. Auksarankis tam specialiai sumeistravo mobilų stiklinį avilį, į kurį laikinai įkelia korį su gyvoms bitėmis, įmontavo pasiklausymo įrangą, kad būtų galima ne tik pamatyti, bet ir išgirsti bičių dūzgesį.

Viena pamoka užtruko net keturias valandas. Vaikai ėjo keliais aplink avilį, klausėsi raminančio bičių ošimo, ragavo medaus, liejo žvakes. Susidomėjimas buvo didžiulis, nes ne visi iš arti yra matę bites ir jų kasdienybę. Kai kada į tokias edukacijas ateina gimtadienius ar kitas šventes minintys kaimynai, darbo kolektyvai. Pasakojimai apie bitutes, žvakių liejimas atsveria sėdėjimą prie stalo ir dovanoja kur kas turtingesnių akimirkų.

Įtikinamai ir vaizdingai gebantis pasakoti bitininkas ginasi, ne viską žinantis apie darbščiuosius vabzdžius. „Esu tik mėgėjas. Mano darbas: išimti medų, sudėti korius. Žmona medų suka, fasuoja. Toks mūsų laisvalaikis“, – teiginį grindė V. Marcinkevičius.

Konkurentų, pasak jo, yra nemažai. Pastaraisiais metais vis daugiau atsiranda norinčių draugauti su bitėmis, tačiau pragyventi iš šios veiklos sunku. Nebent skirsi visą savo laiką ir apšokinėsi 150–200 avilių.

Sodyboje yra daug medžio skulptūrų, tarp jų ir dievų poros, Austėjos bei Bubilo.
Sodyboje yra daug medžio skulptūrų, tarp jų
ir dievų poros, Austėjos bei Bubilo.

 

 

Pagamina ir tepamo medaus

Norėdamas iš kitų išsiskirti, siekdamas įtikti pirkėjui, Vytautas pirmasis Šiaulių regione pradėjo daryti kreminį, lengvai tepamą medų. Jis gimsta specialiame aparate, kuriame medus sukasi ilgas valandas tam tikru ritmu. Per 15 sukimosi minučių sulaužomi medaus kristalai, per poilsio minutes – jie vėl atsistato, tada vėl sulaužomi – ir taip kokias dvi paras, kol medus pakeičia savo konsistenciją ir tampa kreminiu.

Dėl nuolatinio judesio pakitusį medų kai kada paskanina ir paįvairina žiedadulkėmis, bičių pikiu, imbieru ar kokiomis nors uogomis. Gryną arba praturtintą kreminį medų, kaip ir kitas bičių dovanas: žiedadulkes, duonelę, bičių vaško žvakes, žmonės mėgsta sau ir kitam dovanoti, nuvežti lauktuvių. Kas tikra ir su didžiule meile sukurta – vertinga ir ilgam įsimena.

Jurgos Sajenkienės nuotraukos

Dalintis