Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023
Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023

Lietuviškiems grūdams – nauji realizacijos keliai

2022/12/02


Meksika, Irakas ir Indonezija – tai trys naujos rinkos, šiemet atsivėrusios Lietuvos grūdų eksportuotojams, ieškantiems naujų galimybių parduoti Lietuvos žemdirbių išaugintą produkciją. Prieš pusantrų metų buvo susitarta su Brazilija, tačiau, perdirbėjų teigimu, galimybes išvežti lietuviškus grūdus į kai kurias šalis apsunkina pigesni rusiški grūdai. Apie naujas eksporto kryptis, jų paiešką bei lietuviškų grūdų konkurencingumą pasakoja Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos prezidentas, „Agrokoncerno grūdų“ vadovas Karolis ŠIMAS:

„Vienas grūdų laivas jau parduotas Indonezijai – neseniai suderinti visi formalumai su šia šalimi. Lietuva buvo jau labai arti pardavimo ir į Meksiką bei Braziliją, bet potencialūs pirkėjai pasirinko pigesnius rusiškos kilmės grūdus. Tačiau gauname užklausų iš šių šalių, tad rankų vis dar nenuleidžiame.

Palyginus šį sezoną su praėjusiu, eksportuotojams teko nemažas iššūkis konkuruoti su Rusija, iš dalies ir su Ukraina. Ypač Rusija rinkas užvertė pigių grūdų pasiūlymais. Todėl mums lieka tos šalys, kurios iš principo ar solidarumo su Ukraina neperka rusiškų kviečių arba nori aukštos kokybės, kokią gali pasiūlyti Lietuva, ir sutinka už kokybę mokėti brangiau.

Pastaruoju metu taip pat intensyviai dirbama siekiant dalyvauti Egipto valstybiniuose konkursuose, derinami reikalavimai ir kitos galimų pardavimų detalės, siunčiami pavyzdžiai, mezgami ryšiai su malūnininkais. Be to, vyksta derinimas ir su JAV. Grūdų rinka gyva visus metus dėl skirtingu metu užauginamo derliaus, bet dėl didelės konkurencijos Lietuvos eksportas būna tai intensyvesnis, tai lėtesnis. Todėl mes, siūlydami aukštesnę kokybę, ieškome rinkų net ir kitame pasaulio krašte. Nuo to laimi visi – pradedant ūkininku, kuris žinos, kad už grūdus gaus rinkos, o ne diskontuotą kainą nelikvidžiu periodu, baigiant valstybe, kurios ekonomikoje grūdų sektorius sudaro žymią dalį ir yra atsparus krizėms ar užsiveriančioms rinkoms.

Lietuvai labai svarbios didelės rinkos, nes jos perka daug ir garantuoja pastovumą. Štai, pvz., atvėrus Kinijos rinką eksportavome pusę milijono tonų per 6 mėnesius. Lietuvos grūdų eksportas sudaro 4,5–5,5 mln. tonų. „Agrokoncerno grūdai“ pranešė, kad eksportuos kviečius į Iraką – į Umm Qasr uostą bus gabenama 50 tūkst. tonų lietuviškų kviečių. Lapkričio 15-ąją pradėtas krauti laivas, kuris jau išplaukė į Iraką.

Šioje rinkoje iki šiol dominavo JAV, Australijos ir Kanados kviečiai. „Agrokoncerno grūdams“ lapkričio 4 d. pavyko laimėti tarptautiniame Irako valstybiniame kviečių tenderyje, kuris pasižymi preciziškumu ir kelia ypač aukštus reikalavimus.

Pagrindiniai Irako valstybinio tenderio reikalavimai kviečių pardavėjams – aukštas glitimas, kuris turi būti ne mažiau kaip 28 proc., sausi grūdai – 12–13,5 proc. drėgmės, stambesni grūdai, turintys aukštą saiko svorį – daugiau nei 78 kg/hl. Kita šio tenderio ypatybė yra ta, kad kviečių kokybė nustatoma tik iškrovos uoste, laivui neleidžiama išsikrauti, kol negauti GBI kokybės laboratorijos tyrimai, kurie paimami iš kiekvieno triumo specialia pneumatine įranga, kuri gali pasiekti net 9 metrų gylį. „Agrokoncerno grūdai“ – pirmoji įmonė iš Baltijos šalių regiono, kuriai Irake pavyko laimėti konkurencinę kovą su kitų šalių kviečiais, jų kokybe ir kaina.

Turint omenyje, kad dabar grūdų sektoriuje konkurencija labai didelė, eksportuodama Lietuva turi konkuruoti su kitais didžiausiais pasaulio eksportuotojais, pvz., su Rusija, kuri užvertusi rinkas pigių grūdų pasiūlymais. Naujų krypčių atsiradimas yra itin vertingas ir didelis žingsnis į priekį lietuviškų kviečių eksporte.

Kalbant apie Iraką, mums pavyko pasiekti tai, kas daugelį metų buvo beveik neįmanoma, nes ši rinka pripratusi prie JAV, Kanados ir Australijos kviečių kokybės. Be to, laimėti valstybinį tenderį – ir mūsų darbo, ir lietuviškų grūdų įvertinimas su didelėmis perspektyvomis artimiausioje ateityje. Valstybiniai tenderiai yra daug sudėtingesni dėl itin aukštų reikalavimų nei privačiuose (verslas-verslas) pardavimuose.

Naujienų agentūra „Reuters“ paskelbė, kad Irako valstybinis grūdų supirkėjas pastaruoju metu tarptautinio konkurso būdu įsigijo apie 150 tūkst. tonų kviečių. Į šią šalį kviečiai atkeliaus laivais – po vieną laivą iš Lietuvos, Kanados ir Australijos.

Irakas yra didelis kviečių importuotojas, kasmet importuojantis apie 3–4 mln. tonų kviečių. O ateinančiais, 2023 m., dėl sausrų įtakos derliui, šis skaičius išaugs iki 5 mln. tonų. Tikimasi, kad kituose tenderiuose vėl pavyks laimėti ir galėsim parduoti dar didesnį kiekį kviečių.“

 

ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS
Redakcijos nuotrauka

Dalintis

2023/03/27

Nepamirškite deklaruoti NT ir žemės nuomos pajamų bei sumokėti mokesčius

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida MICEIKIENĖ pataria, kaip tinkamai deklaruoti pajamas, gautas iš nekilnojamojo turto (NT) ir žemės nuomos, bei sumokėti gyventojų pajamų mok...
2023/03/27

Savaitgalį Kauno rajone gaisre žuvo žmogus, Utenos rajone išgelbėtas įlūžęs vyras ir jo šuo

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 56 gaisrų ir atliko 86 gelbėjimo darbus. Viename iš gaisrų žuvo žmogus.
2023/03/27

Parengti siūlymai akvakultūros pramonės plėtrai skatinti

Aplinkos ministerija (AM) parengė ir teikia derinti Nekilnojamojo turto kadastro ir statybos techninio reglamento „Statinių klasifikavimas“ pakeitimus, kurie paskatintų akvakultūros pramonės plėtrą Lietuvoje. Taip pat sudarytų galimybe...
2023/03/27

Estijoje pieno supirkimo kainos per metus išaugo 22 proc., per mėnesį sumenko 6 proc.

Talinas, kovo 27 d. (BNS). Vidutinė pieno supirkimo kaina Estijoje praėjusį mėnesį buvo 22,1 proc. didesnė nei pernai vasarį – 491,8 euro už toną, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/03/27

Lietuviškų azoto trąšų gamintoja įspėja dėl galimai nelegalių trąšų

Pastaruoju metu mūsų šalyje padaugėjo atvejų, kai parduodamos neva lietuviškos azoto trąšos, neturint jų kilmę įrodančių dokumentų. Tokių siūlymų galima rasti skelbimų portaluose, įvairiuose ūkininkų forumuose, „lietuvi&...
2023/03/27

Meškinio česnako stebuklai

Jau nekantriai laukiame, kada po žiemos ramybės pasirodys pirmieji meškinio česnako ūgliai. Nuo seno sakoma, kad jų ieško meškos, o dabar šie mišku kvepiantys česnakai vis labiau domina ir žmones, tad n...
2023/03/27

E.parduotuvė nedeklaravo daugiau nei 300 tūkst. eurų pajamų

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja: atlikus e.parduotuvės, kurioje prekiaujama vinilinėmis ir kompaktinėmis plokštelėmis, audio kasetėmis bei įvairia atributika, kontrolę, nustatyta daugiau nei 300 tūkst. eurų nedeklaruotų paja...
2023/03/27

Mokiniai jau įsitraukė į Pažintinės žuvininkystės programos veiklas

Kaip ir kiekvienais metais, pavasario pradžia moksleivius džiugina ne tik vis šiltesniais saulės spinduliais, bet ir prasidėjusiomis Pažintinės žuvininkystės programos „Išauginta Europos Sąjungoje“ veiklomis, kurios sutei...
2023/03/27

Tyrime dėl galimo rinkėjų papirkimo įtarimai pareikšti kandidatui į Pagėgių savivaldybės merus

Klaipėdos apygardos prokuratūros Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroro organizuojamame ir Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo Pagėgių savivaldybėje,...