Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023
Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023

Kaip etiškai numarinti žvėrį? Ir kaip aplinkosaugininkams įskiepyti protingumo kriterijų? Arba kaip Dievo paprašyti įkrėsti jiems bent krislelį žmogiškumo?

2022/12/10


Neseniai žiniasklaidoje buvo paviešinta, kaip medžiotojas numarino bebrus neleistinu būdu – graibštu, padedant urviniams šunims, lazda suknežindamas bebrų galvas. Medžiotojas apkaltintas gyvūnų kankinimu, jam skirta bauda, paskaičiuota atlygintina žala gamtai, atimta teisė medžioti, ko gero, konfiskuotas ir nusikaltimo įrankis – lazda. Jeigu bebrus būtų spėjęs įsidėti į bagažinę, būtų atėmę ir automobilį.

Baudos ir gamtai padarytos žalos atlyginimas

Aplinkosaugininkai bausti dabar moka labai gerai ir tai daro su didžiausiu malonumu, ypač jei bausti reikia medžiotojus. Už lazdos panaudojimą medžioklėje, kruopščiai laikantis Medžioklės taisyklių reikalavimų, bausti lyg ir būtų galima, nes medžioklėje leistinų įrankių sąraše lazdos nėra. Tačiau kaip logiškai pagrįsti reikalavimą atlyginti gamtai padarytą žalą? Bebrai sumedžioti turint visus medžioklei reikalingus dokumentus, o teisėta medžioklė gamtai žalos nedaro. Tad kaip ta žala atsirado, medžiotojui panaudojus lazdą, kai žvėrys jau buvo sumedžioti teisėtai?

Aplinkosaugos srityje gamtai padarytos žalos atlyginimas išvis absurdiškas. Jeigu pilietis pasiima ant plento sutraiškytą stirną, jis gali būti nubaustas už neteisėtą gaišenos pasisavinimą, bet jis baudžiamas ir žalos, kurią padarė ne jis, atlyginimu. Jei kaip nors pažeisi smulkmeniškas medžioklės taisykles sumedžiodamas mangutą ar kurį kitą invazinį gyvūną, kuriuos skatinama naikinti ištisus metus, privalėsi atlyginti ir gamtai padarytą žalą, nors iš esmės padarei paslaugą. Matyt, aplinkosaugininkų ir teisininkų smegenys veikia kitaip nei visų kitų žmonių, nes tokioje žalos atlyginimo tvarkoje rasti logikos tiesiog neįmanoma.

Kaip sužeistą ar sugautą gyvą gyvūną numarinti legaliai?

Ką apie sužeistų ar sugautų gyvų medžiojamųjų gyvūnų numarinimą skelbia Medžioklės taisyklės? Nors medžiotojai šį klausimą kėlė jau kuris laikas, tik visai neseniai medžioklėje įteisintas trumpųjų šaunamųjų ginklų ir durklų naudojimas. Medžioklės taisyklėse nurodoma: „<...> medžioklėje leidžiama: naudoti B ir C kategorijų trumpuosius šaunamuosius ginklus; <...> (jie) naudojami, kai, siekiant nutraukti kančias, pribaigiamas sužeistas ar sužalotas arba gyvagaudžiais spąstais pagautas medžiojamasis gyvūnas; medžioklinius durklus – kai, siekiant nutraukti kančias, pribaigiamas sužeistas ar sužalotas medžiojamasis gyvūnas.“

Prie medžioklės būdo su šunimis nurodoma, kad „nebūtų pažeistos Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo nuostatos“. Ir viskas. Bet ar to pakanka? Pirmiausia, Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo skyrelyje „Veiksmai, nelaikomi žiauriu elgesiu su gyvūnais“ nurodoma, kad prie tokių veiksmų priskiriamas ir gyvūnų medžiojimas. Kadangi medžiojamųjų gyvūnų pribaigimas vienose ar kitose situacijose yra medžioklės dalis, belieka išsiaiškinti, kaip ir kokiais įrankiais tai galima atlikti, o Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas į medžioklės reikalus nesikiša.

Iš pacituotų medžioklės taisyklių nuostatų matyti, kad trumpuosius šaunamuosius ginklus galima naudoti visais atvejais, kai pribaigiamas ir sužeistas, sužalotas, ir sugautas gyvas gyvūnas, o durklus – tik tada, kai gyvūnas yra sužeistas ar sužalotas. Svarbu nesupainioti, nes, jeigu durklu nutrauksi gyvybę gyvam sugautam gyvūnui, tapsi nusikaltėliu su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis. Taigi, bebrų gaudytojas graužikus legaliai galėjo numarinti tik šūviais iš B ar C kategorijų trumpųjų šaunamųjų ginklų arba medžiokliniu šautuvu.

Ar užtenka numarinti skirtų įrankių ir būdų?

Kaip medžiokliniu lygiavamzdžiu ar graižtvavamzdžiu šautuvu nušauti graibšte spurdantį bebrą, kai aplinkui dar šokinėja trejetas azartiškų šunelių? O jeigu reikia numarinti ondatrą, šešką, audinę ar kiaunę, išvis neracionalu šauti medžiokliniu šautuvu. Tačiau taisykles kūrė ne medžiotojai, o jeigu ir medžiotojai, tai tikriausiai tie, kurie vieną kitą kartą išsiruošia į kokias nors šventines medžiokles su varovais, kai jiems nereikia nei žvėrių pribaiginėti, nei bebro kailio lupti, nei žvėrienos apdoroti, o tik pasiimti mėsos gabalą važiuojant namo.

Nors medžiotojai patys reikalavo leidimo naudoti trumpuosius ginklus, naivu tikėtis, kad jų įsigys kiekvienas šaulys. Tačiau medžiotojai, aktyviai dalyvaujantys tokiose medžioklėse, kuriose sugaunami gyvi žvėreliai, tokius ginklus įsigyti privalėtų, jeigu nenori turėti reikalų su kruopščiaisiais aplinkosaugininkais.

Tačiau ar užtenka medžioklės taisyklėse gyvūnams numarinti skirtų įrankių ir būdų, kaip tai atlikti? Minėtus smulkius žvėrelius, besiblaškančius metalinėje gaudyklėje, būtų keblu nušauti ir trumpuoju ginklu, jau nekalbant apie medžioklinius šautuvus. Sužeistus smulkius žvėrelius, nenorint jų susprogdinti stambiu medžioklinio šautuvo užtaisu, belieka nudurti durklu. Keistoka būtų taip pribaigti kokį pašautą zuikelį, bet būtų dar keisčiau, jei durklu reikėtų nusmeigti numuštu sparnu spurdantį perkūno oželį ar slanką. Jeigu į juos dar pilsi iš arti lygiavamzdžio šautuvo užtaisu, kas iš paukščių beliks – faršas su šratų ingredientais. Tokiems „stambuoliams“ pribaigti nelabai panaudosi ir trumpąjį ginklą. Nelabai suprantu ir to, kodėl šunų sulaikyto šernioko negalima numarinti durklu – kiaulių taip skersti juk dar neuždrausta.

Praktikoje taikomi numarinimo būdai

 

Visą straipsnį galite skaityti 2022 m. gruodžio 8 d.„Ūkininko patarėjuje”, Nr. 139.

Laikraštis Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

 

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

Medžioklės žinovas Vytautas RIBIKAUSKAS

Algirdo JASILIONIO piešinys

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/27

Nepamirškite deklaruoti NT ir žemės nuomos pajamų bei sumokėti mokesčius

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida MICEIKIENĖ pataria, kaip tinkamai deklaruoti pajamas, gautas iš nekilnojamojo turto (NT) ir žemės nuomos, bei sumokėti gyventojų pajamų mok...
2023/03/27

Savaitgalį Kauno rajone gaisre žuvo žmogus, Utenos rajone išgelbėtas įlūžęs vyras ir jo šuo

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 56 gaisrų ir atliko 86 gelbėjimo darbus. Viename iš gaisrų žuvo žmogus.
2023/03/27

Parengti siūlymai akvakultūros pramonės plėtrai skatinti

Aplinkos ministerija (AM) parengė ir teikia derinti Nekilnojamojo turto kadastro ir statybos techninio reglamento „Statinių klasifikavimas“ pakeitimus, kurie paskatintų akvakultūros pramonės plėtrą Lietuvoje. Taip pat sudarytų galimybe...
2023/03/27

Estijoje pieno supirkimo kainos per metus išaugo 22 proc., per mėnesį sumenko 6 proc.

Talinas, kovo 27 d. (BNS). Vidutinė pieno supirkimo kaina Estijoje praėjusį mėnesį buvo 22,1 proc. didesnė nei pernai vasarį – 491,8 euro už toną, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/03/27

Lietuviškų azoto trąšų gamintoja įspėja dėl galimai nelegalių trąšų

Pastaruoju metu mūsų šalyje padaugėjo atvejų, kai parduodamos neva lietuviškos azoto trąšos, neturint jų kilmę įrodančių dokumentų. Tokių siūlymų galima rasti skelbimų portaluose, įvairiuose ūkininkų forumuose, „lietuvi&...
2023/03/27

Meškinio česnako stebuklai

Jau nekantriai laukiame, kada po žiemos ramybės pasirodys pirmieji meškinio česnako ūgliai. Nuo seno sakoma, kad jų ieško meškos, o dabar šie mišku kvepiantys česnakai vis labiau domina ir žmones, tad n...
2023/03/27

E.parduotuvė nedeklaravo daugiau nei 300 tūkst. eurų pajamų

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja: atlikus e.parduotuvės, kurioje prekiaujama vinilinėmis ir kompaktinėmis plokštelėmis, audio kasetėmis bei įvairia atributika, kontrolę, nustatyta daugiau nei 300 tūkst. eurų nedeklaruotų paja...
2023/03/27

Mokiniai jau įsitraukė į Pažintinės žuvininkystės programos veiklas

Kaip ir kiekvienais metais, pavasario pradžia moksleivius džiugina ne tik vis šiltesniais saulės spinduliais, bet ir prasidėjusiomis Pažintinės žuvininkystės programos „Išauginta Europos Sąjungoje“ veiklomis, kurios sutei...
2023/03/27

Tyrime dėl galimo rinkėjų papirkimo įtarimai pareikšti kandidatui į Pagėgių savivaldybės merus

Klaipėdos apygardos prokuratūros Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroro organizuojamame ir Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo Pagėgių savivaldybėje,...