Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024
Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024

Vaikų darželis Biržuose turi saulės jėgainę

2023/01/02


Biržų lopšelyje – darželyje „Genys“ įrengta 30 kW galios saulės elektrinė, kuri aprūpins ugdymo įstaigą žaliąja energija ir prisidės prie ekologiškų idėjų puoselėjimo mieste. Nors projektas finansuojamas Klimato kaitos programos lėšomis, savivaldybė iš biudžeto šiam projektui atseikėjo 6 tūkst. eurų.
Biržų lopšelio – darželio direktorė Laimutė Špokienė sako, kad tvarumas ugdymo įstaigos bendruomenei – nesvetimi, todėl buvo nuspręsta imtis dar sudėtingesnio projekto – įrengti saulės elektrinę.

Aktualumas ir iššūkiai

Anot Biržų lopšelio-darželio „Genys“ direktorės Laimutės Špokienės, kai prieš metus savivaldybės specialistai užsiminė apie galimybę įsirengti saulės elektrinę, ši mintis taip „užkabino“, kad „Genio“ darbuotojai nedelsdami ėmėsi domėtis, nuo ko pradėti. „Išeiti iš patogumo pozicijos niekada nebijojome, tad ir ryžomės. Saulės elektrinių aktualumas ir nauda „tvyrojo ore“. O savivaldybės administracija palaimino mūsų ryžtą ir pažadėjo prisidėti reikiama dalimi lėšų“, – pasidžiaugė ugdymo įstaigos vadovė.

Šis projektas įgyvendintas Klimato kaitos programos lėšomis – „Atsinaujinančių energijos išteklių paskirties pastatuose“ ir Biržų rajono savivaldybės lėšomis. Skaičiuojama, kad savivaldybės investicija atsipirks per 1,5-2 metus, o saulės elektrinė bus eksploatuojama bent 25 metus.

Nauda neabejoja

L. Špokienė „Biržiečių žodžiui“ pasakojo, kad finansavimas saulės jėgainei gautas praėjusių metų gruodį. „Džiaugiamės iš karto pavykusiu viešuoju pirkimu ir darbus vykdžiusiais rangovais. Sutartį pasirašėme su UAB „Elmitra““,  – sakė darželio vadovė.

Nors pats projekto įgyvendinimas užtruko metus, darželio vadovė pasidžiaugė, kad montavimo darbai atlikti itin greitai – beveik dvi savaites. „Specialistai dirbo per patį sniego piką, tad ir sniegą nuo stogo tekdavo nusikasti ir šaltį kęsti. Kai saulė bus dažnesnis svečias danguje, tai, pasak specialistų turėtų įvykti maždaug kovo mėnesį, saulės elektrinė pradės kaupti atsinaujinančius energijos išteklius. Tikime, kad nauda bus didžiulė net atmetus finansinius dalykus“, – šyptelėjo darželio vadovė.

Jos žodžiais, švaresnė ateitis, tvarumas mūsų bendruomenei nesvetimi. „Organizuojame ekologišką maitinimą, dalyvaujame gamtosauginiuose projektuos, tad ir saulės elektrinė skirta tai pačiai intencijai“, – kalbėjo L. Špokienė.

Sulaukia pritarimo ir pagalbos

Pasak L. Špokienės, įgyvendinant bet kokį projektą, reikalinga stipri, kantri ir patikima komanda – projekto įgyvendinimo „variklis“. Vadovė pasidžiaugė, kad įgyvendinant projektus (kokie jie bebūtų!), kolektyve ji visada randa bendrą kalbą. Tad ir šį kartą, nepabūgusi nežinomybės, projekto reikalų derinimo ėmėsi ūkio dalies skyriaus vedėja Lina Melnikonienė, kuriai, pasak vadovės, ne viena nervų ląstelė žuvo...

„Tai – tikrai nelengvas darbas, ypač, kai daroma pirmą kartą. Kantrybės reikia beribės. Džiaugiuosi, kad mano žmonės jos turi ir kantriai, kartais po kelis kartus, beldžiasi į reikiamas institucijas, kol pavyksta įgyvendinti“,- komentavo L. Špokienė.

Tvarumas

Nors Lietuvoje į atmosferą išmetamas palyginti nedidelis šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekis, mokslininkų skaičiavimais, Lietuvoje 2020 metais į atmosferą buvo išmesta beveik 21 mln. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Saulės elektrinė padės ugdymo įstaigai sutaupyti lėšų ir daugiau jų skirti tiesioginei veiklai ar paslaugų kokybės gerinimui.

Kas žino, gal tai tik pradžia ir skambus žodis TVARUMAS virs užčiuopiamu harmonijos palaikymu tarp žmonių, gamtos bei visuomenės tarpusavio santykių. Beje, „Genyje“ daug pirmųjų kartų – ugdymo įstaiga pirmoji pradėjo ekologišką maitinimą pagal Žemės ūkio ministerijos inicijuotą projektą, o dabar – pirmoji įsirengė saulės jėgainę.

 

Birzietis.lt

Dalintis
2024/02/20

Ministerijoje – teisės aktų kaitaliojimo karštligė

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ir jos vadovai gyvena savo sukurtų klaidų karalystėje, aukšta tvora atsitvėrę nuo žemdirbių bendruomenės, jų veiklos metoduose nėra nuoseklumo, tad rezultatai netenkina nei ūkininkijos, nei savivaldybių administ...
2024/02/20

Gyvūnus šunimis pjudę asmenys nuteisti pagrįstai

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas vasario 20 d. priėmė nutartį baudžiamojoje byloje, kurioje asmenys apeliacinės instancijos teismo nuosprendžiu pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (BK) 310 straipsnio 1 dalį nuteisti baudos bausmėm...
2024/02/20

Lucasas: ryškėja pavojingi Europos nesutarimai dėl gynybos

Europos požiūris į riziką skiriasi. „Gyvenk laisvas arba mirk“ grupės atstovai mano, kad rizikuoti patekti į vergiją Rusijos valdžioje yra daug blogiau už mirtį. Jie kovos už savo laisvę ir suverenitetą, kad ir kas benutiktų. Jų prie&s...
2024/02/20

Elektros kaina biržoje sumažėjo – tokia buvo pernai gegužę

Per šių metų vasario du pirmuosius dešimtadienius vidutinė elektros energijos kaina buvo 0,078 Eur/kWh be PVM, o tai 33 proc. mažiau už sausio mėnesio vidutinę kainą, kuri siekė 0,117 Eur/kWh be PVM. „Nord Pool“ biržoje v...
2024/02/20

Kooperatyvų nariams – papildomas priedas už pieninę karvę

Žemės ūkio ministerija, siekdama paskatinti pieno gamintojus kooperuotis, pripažintų kooperatyvų nariams numatė skirti papildomą 30 eurų siekiantį priedą už pieninę karvę.
2024/02/20

Triukšmas dėl žemės mokesčio

Lazdijuose vyksta karšti debatai. Visos aistros – dėl žemės mokesčio dydžio, kuris gerokai išaugo. Pernai rajono ūkininkai sumokėjo dvigubai ar net trigubai didesnį žemės mokestį nei užpernai. Ir šiemet neapsikentė: reik...
2024/02/20

Prezidentas pasirašė įstatymo pataisas, ištaisančias akcizų politikos klaidas

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo neeilinėje sesijoje priimtas Akcizų įstatymo pataisas dėl sumažinto akcizo suskystintoms naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, taip pat dėl žymėto dyzelino naudojimo t...
2024/02/20

Atnaujinti žemės našumo balų duomenys

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) informuoja apie atnaujintus žemės našumo balų duomenis. Vidutinis žemės našumo balas viršija 39.
2024/02/20

Nematomas frontas: epidemijos 1918–1920 m.

Minėdami Vasario 16-ąją, pirmiausia prisimename diplomatines Lietuvos signatarų ir kariuomenes kovas dėl Lietuvos nepriklausomybės. Tačiau tuo laikotarpiu nematomame fronte vyko ir kitokia kova. Daugiau nei po šimto metų mums ir vėl teko ja...