Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023
Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023

Nustebinkite kaimynus ir gimines retais augalais!

2023/01/03


Mėgstate tai, kas dar nauja, neįprasta, mažai matyta ir norite tai turėti savo sodyboje? Tikrai dar turite iš ko rinktis! „Brolių Vrublevskių medelyno“ sodininkai Romas ir Edmundas VRUBLEVSKIAI vieni pirmųjų Lietuvoje pradėjo auginti iki šiol retus augalus: šilkmedžius svyruokline laja, lekėčius, dekaisnėjų „dešrelių“ krūmus ir dar daugelį kitų įdomių sodo augalų. Pasak Romo šie augalai ne tik gali papuošti sodybą, bet ir pradžiuginti vertingais vaisiais.

Svyruoklinė šilkmedžio forma

R. Vrublevskio teigimu, svyruoklinė juodojo šilkmedžio (Morus nigra) forma ‘Pendula’ akį traukia lanku svyrančiomis šakomis. Tai tikra mažų erdvių puošmena, o sodyboje ar didesniame sode galima įkomponuoti ir po kelis tokius medelius. Įdomūs ir vertingi ne tik vaisiai, įspūdingai atrodo ir sodriai žali, žvilgantys lapai. Svyruoklis šilkmedis žydi gegužės pabaigoje šviesiai žalsvomis žiedų kekėmis.

„Šis juodojo šilkmedžio ‘Pendula’ medelis liepą apsipila juodomis, avietes primenančiomis, saldžiarūgštėmis uogomis, – pasakoja sodininkas. – Jų vaisiai – riešutėliai, apgaubti avietę primenančiu sultingu apyvaisiu, yra skaniausi, sultingiausi ir didžiausi iš visų šilkmedžių rūšių vaisių. Uogos skanios šviežios, tinka perdirbti.“

Romas Vrublevskis įsitikinęs, kad sodyboje verta auginti bent vieną retą augalą, galinti stebinti svečius ir kaimynus.

Vaisius geriausia skinti per kelis kartus, atrankiniu būdu. Iš didesnio kiekio galite išvirti uogienės, šaldyti ir džiovinti, nes uogose išlieka visos vertingos maisto medžiagos. Iš lapų verdama arbata (tinka sergantiems cukriniu diabetu), o pirtininkai mėgsta bent šakelę įrišti į vantas.

R. Vrublevskis atvirauja, kad medelyne be juodauogių svyruoklinių šilkmedžių, augina ir kitų formų bei veislių medelius, vedančius baltus ir purpurinius vaisius. Tačiau gražiausi juodojo šilkmedžio ‘Pendula’ apie 2 m aukščio medeliai, išauginti skiepijant norimame aukštyje į poskiepio (šilkmedžio sėjinukų) kamieną.

Skiepijant į šaknies kaklelį, puošnų medelį užauginti prireiks daugiau laiko nei į kamieną, nes iš augančio krūmo dar reikės suformuoti medelio lają.

Kininė dekaisnėja – „mėlynų dešrelių“ krūmas

Sodininkas atkreipia dėmesį į kininę dekaisnėją (Decaisnea fargesii) – Lietuvoje neįprastą, iš Vakarų Kinijos atkeliavusį ir mažai kam dar žinomą puošnų, 2–3 m aukščio krūmą. Rudenį pageltusių plunksniškų lapų fone jis stebina mėlynais „dešrelių“ formos vaisiais. Pastaruoju metu šie dekoratyvūs vaisiniai augalai ypač populiarūs Anglijoje, Olandijoje ir kitų Vakarų Europos šalių parkuose, sodybose.

Dėl neįprastos formos ir ryškių vaisių daugelyje užsienio kalbų dažnai vadinami „mėlynų dešrelių“, „mėlynų pupelių“ ar „mėlynų agurkų“ krūmais, nes natūralioje gamtoje labai retai pasitaiko augalų su tokiais mėlynais vaisiais. Gana šiurpų pavadinimą jų vaisiams sugalvojo amerikiečiai – „mirusio žmogaus pirštais“ ir naudoja Helovino (vaiduoklių šventės) dekoracijoms.

Augintojo teigimu, kininė dekaisnėja žydi gegužės pabaigoje–birželį puošniais žalsvai geltonais, varpelio formos žiedais, o įspūdingieji vaisiai sunoksta rudenį. Ankščių vidus užpildytas skaidria, lipnia drebučių pavidalo mase, kuri yra sultingo arbūzų skonio. Beje, viduje esančios sėklos – nevalgomos!

Dekaisnėjų krūmai gerai auga derlinguose dirvožemiuose, mėgsta saulėtas vietas, sodinami pavieniui arba grupėmis, derinami su kitais augalais.

Pakalnučių medis

Tikra egzotinė retenybė – tai plunksnalapis lekėčius (Staphylea pinnata). Šis stačiašakis vasaržalis, 3–5 m aukščio medis ar krūmas išsiskiria itin puošniais, kvapiais, pakalnutes primenančiais žiedais ir originaliais riešutėliais. Savaime auga Vidurio ir Pietų Europoje, Mažojoje Azijoje.

Gegužę–birželį sužydęs baltų kvapnių žiedų kekėmis plunksnalapis lekėčius atrodo kaip tikras pakalnučių medis, o rugpjūtį ir visą rudenį stebina išsipūtusiomis vaisių dėžutėmis – kleketuojančiais vaisiais. Nuo vėjo linguojančios šakos judina šias dėžutės, sukeldamos viduje esančių sėklų barškėjimą. Įdomu tai, kad rudos lekėčiaus sėklos primena išlukštentus lazdynų riešutus, tik yra žymiai mažesnės, o vaisių dėžutės iš pradžių buvusios žalios vėliau paruduoja.

Riešutėlių branduoliuose gausu riebalų, baltymų, cukrų, vitaminų, todėl naudingi širdies ligomis sergantiems žmonėms, turi antioksidacinių savybių, mažina cholesterolio kiekį. Riešutai valgomi švieži ar kiek paspraginti keptuvėje kaip pistacijos, iš jų galima spausti aliejų, gaminti likerį. Nesunokusius riešutėlius galima valgyti kaip žirnelius.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/03/27

Nepamirškite deklaruoti NT ir žemės nuomos pajamų bei sumokėti mokesčius

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida MICEIKIENĖ pataria, kaip tinkamai deklaruoti pajamas, gautas iš nekilnojamojo turto (NT) ir žemės nuomos, bei sumokėti gyventojų pajamų mok...
2023/03/27

Savaitgalį Kauno rajone gaisre žuvo žmogus, Utenos rajone išgelbėtas įlūžęs vyras ir jo šuo

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 56 gaisrų ir atliko 86 gelbėjimo darbus. Viename iš gaisrų žuvo žmogus.
2023/03/27

Parengti siūlymai akvakultūros pramonės plėtrai skatinti

Aplinkos ministerija (AM) parengė ir teikia derinti Nekilnojamojo turto kadastro ir statybos techninio reglamento „Statinių klasifikavimas“ pakeitimus, kurie paskatintų akvakultūros pramonės plėtrą Lietuvoje. Taip pat sudarytų galimybe...
2023/03/27

Estijoje pieno supirkimo kainos per metus išaugo 22 proc., per mėnesį sumenko 6 proc.

Talinas, kovo 27 d. (BNS). Vidutinė pieno supirkimo kaina Estijoje praėjusį mėnesį buvo 22,1 proc. didesnė nei pernai vasarį – 491,8 euro už toną, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/03/27

Lietuviškų azoto trąšų gamintoja įspėja dėl galimai nelegalių trąšų

Pastaruoju metu mūsų šalyje padaugėjo atvejų, kai parduodamos neva lietuviškos azoto trąšos, neturint jų kilmę įrodančių dokumentų. Tokių siūlymų galima rasti skelbimų portaluose, įvairiuose ūkininkų forumuose, „lietuvi&...
2023/03/27

Meškinio česnako stebuklai

Jau nekantriai laukiame, kada po žiemos ramybės pasirodys pirmieji meškinio česnako ūgliai. Nuo seno sakoma, kad jų ieško meškos, o dabar šie mišku kvepiantys česnakai vis labiau domina ir žmones, tad n...
2023/03/27

E.parduotuvė nedeklaravo daugiau nei 300 tūkst. eurų pajamų

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja: atlikus e.parduotuvės, kurioje prekiaujama vinilinėmis ir kompaktinėmis plokštelėmis, audio kasetėmis bei įvairia atributika, kontrolę, nustatyta daugiau nei 300 tūkst. eurų nedeklaruotų paja...
2023/03/27

Mokiniai jau įsitraukė į Pažintinės žuvininkystės programos veiklas

Kaip ir kiekvienais metais, pavasario pradžia moksleivius džiugina ne tik vis šiltesniais saulės spinduliais, bet ir prasidėjusiomis Pažintinės žuvininkystės programos „Išauginta Europos Sąjungoje“ veiklomis, kurios sutei...
2023/03/27

Tyrime dėl galimo rinkėjų papirkimo įtarimai pareikšti kandidatui į Pagėgių savivaldybės merus

Klaipėdos apygardos prokuratūros Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroro organizuojamame ir Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo Pagėgių savivaldybėje,...