Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024
Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024

Nustebinkite kaimynus ir gimines retais augalais!

2023/01/03


Mėgstate tai, kas dar nauja, neįprasta, mažai matyta ir norite tai turėti savo sodyboje? Tikrai dar turite iš ko rinktis! „Brolių Vrublevskių medelyno“ sodininkai Romas ir Edmundas VRUBLEVSKIAI vieni pirmųjų Lietuvoje pradėjo auginti iki šiol retus augalus: šilkmedžius svyruokline laja, lekėčius, dekaisnėjų „dešrelių“ krūmus ir dar daugelį kitų įdomių sodo augalų. Pasak Romo šie augalai ne tik gali papuošti sodybą, bet ir pradžiuginti vertingais vaisiais.

Svyruoklinė šilkmedžio forma

R. Vrublevskio teigimu, svyruoklinė juodojo šilkmedžio (Morus nigra) forma ‘Pendula’ akį traukia lanku svyrančiomis šakomis. Tai tikra mažų erdvių puošmena, o sodyboje ar didesniame sode galima įkomponuoti ir po kelis tokius medelius. Įdomūs ir vertingi ne tik vaisiai, įspūdingai atrodo ir sodriai žali, žvilgantys lapai. Svyruoklis šilkmedis žydi gegužės pabaigoje šviesiai žalsvomis žiedų kekėmis.

„Šis juodojo šilkmedžio ‘Pendula’ medelis liepą apsipila juodomis, avietes primenančiomis, saldžiarūgštėmis uogomis, – pasakoja sodininkas. – Jų vaisiai – riešutėliai, apgaubti avietę primenančiu sultingu apyvaisiu, yra skaniausi, sultingiausi ir didžiausi iš visų šilkmedžių rūšių vaisių. Uogos skanios šviežios, tinka perdirbti.“

Romas Vrublevskis įsitikinęs, kad sodyboje verta auginti bent vieną retą augalą, galinti stebinti svečius ir kaimynus.

Vaisius geriausia skinti per kelis kartus, atrankiniu būdu. Iš didesnio kiekio galite išvirti uogienės, šaldyti ir džiovinti, nes uogose išlieka visos vertingos maisto medžiagos. Iš lapų verdama arbata (tinka sergantiems cukriniu diabetu), o pirtininkai mėgsta bent šakelę įrišti į vantas.

R. Vrublevskis atvirauja, kad medelyne be juodauogių svyruoklinių šilkmedžių, augina ir kitų formų bei veislių medelius, vedančius baltus ir purpurinius vaisius. Tačiau gražiausi juodojo šilkmedžio ‘Pendula’ apie 2 m aukščio medeliai, išauginti skiepijant norimame aukštyje į poskiepio (šilkmedžio sėjinukų) kamieną.

Skiepijant į šaknies kaklelį, puošnų medelį užauginti prireiks daugiau laiko nei į kamieną, nes iš augančio krūmo dar reikės suformuoti medelio lają.

Kininė dekaisnėja – „mėlynų dešrelių“ krūmas

Sodininkas atkreipia dėmesį į kininę dekaisnėją (Decaisnea fargesii) – Lietuvoje neįprastą, iš Vakarų Kinijos atkeliavusį ir mažai kam dar žinomą puošnų, 2–3 m aukščio krūmą. Rudenį pageltusių plunksniškų lapų fone jis stebina mėlynais „dešrelių“ formos vaisiais. Pastaruoju metu šie dekoratyvūs vaisiniai augalai ypač populiarūs Anglijoje, Olandijoje ir kitų Vakarų Europos šalių parkuose, sodybose.

Dėl neįprastos formos ir ryškių vaisių daugelyje užsienio kalbų dažnai vadinami „mėlynų dešrelių“, „mėlynų pupelių“ ar „mėlynų agurkų“ krūmais, nes natūralioje gamtoje labai retai pasitaiko augalų su tokiais mėlynais vaisiais. Gana šiurpų pavadinimą jų vaisiams sugalvojo amerikiečiai – „mirusio žmogaus pirštais“ ir naudoja Helovino (vaiduoklių šventės) dekoracijoms.

Augintojo teigimu, kininė dekaisnėja žydi gegužės pabaigoje–birželį puošniais žalsvai geltonais, varpelio formos žiedais, o įspūdingieji vaisiai sunoksta rudenį. Ankščių vidus užpildytas skaidria, lipnia drebučių pavidalo mase, kuri yra sultingo arbūzų skonio. Beje, viduje esančios sėklos – nevalgomos!

Dekaisnėjų krūmai gerai auga derlinguose dirvožemiuose, mėgsta saulėtas vietas, sodinami pavieniui arba grupėmis, derinami su kitais augalais.

Pakalnučių medis

Tikra egzotinė retenybė – tai plunksnalapis lekėčius (Staphylea pinnata). Šis stačiašakis vasaržalis, 3–5 m aukščio medis ar krūmas išsiskiria itin puošniais, kvapiais, pakalnutes primenančiais žiedais ir originaliais riešutėliais. Savaime auga Vidurio ir Pietų Europoje, Mažojoje Azijoje.

Gegužę–birželį sužydęs baltų kvapnių žiedų kekėmis plunksnalapis lekėčius atrodo kaip tikras pakalnučių medis, o rugpjūtį ir visą rudenį stebina išsipūtusiomis vaisių dėžutėmis – kleketuojančiais vaisiais. Nuo vėjo linguojančios šakos judina šias dėžutės, sukeldamos viduje esančių sėklų barškėjimą. Įdomu tai, kad rudos lekėčiaus sėklos primena išlukštentus lazdynų riešutus, tik yra žymiai mažesnės, o vaisių dėžutės iš pradžių buvusios žalios vėliau paruduoja.

Riešutėlių branduoliuose gausu riebalų, baltymų, cukrų, vitaminų, todėl naudingi širdies ligomis sergantiems žmonėms, turi antioksidacinių savybių, mažina cholesterolio kiekį. Riešutai valgomi švieži ar kiek paspraginti keptuvėje kaip pistacijos, iš jų galima spausti aliejų, gaminti likerį. Nesunokusius riešutėlius galima valgyti kaip žirnelius.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/20

Ministerijoje – teisės aktų kaitaliojimo karštligė

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ir jos vadovai gyvena savo sukurtų klaidų karalystėje, aukšta tvora atsitvėrę nuo žemdirbių bendruomenės, jų veiklos metoduose nėra nuoseklumo, tad rezultatai netenkina nei ūkininkijos, nei savivaldybių administ...
2024/02/20

Gyvūnus šunimis pjudę asmenys nuteisti pagrįstai

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas vasario 20 d. priėmė nutartį baudžiamojoje byloje, kurioje asmenys apeliacinės instancijos teismo nuosprendžiu pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (BK) 310 straipsnio 1 dalį nuteisti baudos bausmėm...
2024/02/20

Lucasas: ryškėja pavojingi Europos nesutarimai dėl gynybos

Europos požiūris į riziką skiriasi. „Gyvenk laisvas arba mirk“ grupės atstovai mano, kad rizikuoti patekti į vergiją Rusijos valdžioje yra daug blogiau už mirtį. Jie kovos už savo laisvę ir suverenitetą, kad ir kas benutiktų. Jų prie&s...
2024/02/20

Elektros kaina biržoje sumažėjo – tokia buvo pernai gegužę

Per šių metų vasario du pirmuosius dešimtadienius vidutinė elektros energijos kaina buvo 0,078 Eur/kWh be PVM, o tai 33 proc. mažiau už sausio mėnesio vidutinę kainą, kuri siekė 0,117 Eur/kWh be PVM. „Nord Pool“ biržoje v...
2024/02/20

Kooperatyvų nariams – papildomas priedas už pieninę karvę

Žemės ūkio ministerija, siekdama paskatinti pieno gamintojus kooperuotis, pripažintų kooperatyvų nariams numatė skirti papildomą 30 eurų siekiantį priedą už pieninę karvę.
2024/02/20

Triukšmas dėl žemės mokesčio

Lazdijuose vyksta karšti debatai. Visos aistros – dėl žemės mokesčio dydžio, kuris gerokai išaugo. Pernai rajono ūkininkai sumokėjo dvigubai ar net trigubai didesnį žemės mokestį nei užpernai. Ir šiemet neapsikentė: reik...
2024/02/20

Prezidentas pasirašė įstatymo pataisas, ištaisančias akcizų politikos klaidas

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo neeilinėje sesijoje priimtas Akcizų įstatymo pataisas dėl sumažinto akcizo suskystintoms naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, taip pat dėl žymėto dyzelino naudojimo t...
2024/02/20

Atnaujinti žemės našumo balų duomenys

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) informuoja apie atnaujintus žemės našumo balų duomenis. Vidutinis žemės našumo balas viršija 39.
2024/02/20

Nematomas frontas: epidemijos 1918–1920 m.

Minėdami Vasario 16-ąją, pirmiausia prisimename diplomatines Lietuvos signatarų ir kariuomenes kovas dėl Lietuvos nepriklausomybės. Tačiau tuo laikotarpiu nematomame fronte vyko ir kitokia kova. Daugiau nei po šimto metų mums ir vėl teko ja...