Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023
Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023

Žemdirbių nerimas: šiltus orus keis dideli šalčiai

2023/01/05


Pastarosiomis dienomis mūsų šalį pasiekė neįprasta šiam metų laikui 8–13 laipsnių šiluma. Savaitgalį prognozuojami dideli šalčiai. Kadangi didžiojoje Lietuvos dalyje laukai besniegiai, nerimaujama dėl žieminių kultūrų peržiemojimo.

Prognozuoti – anksti

Lietuvos ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių laukuose šiemet auga rekordinis skaičius žieminių kultūrų. Prioritetas skirtas žieminiams javams. Žieminių rapsų plotai, palyginus juos su ankstesnių metų plotais, yra mažesni. Pasak žemdirbių, kylant grūdų ir rapsų kainoms, jie stengiasi auginti pelningiausias kultūras. Ir nors atrodo, kad dar anksti kalbėti apie pasėlių peržiemojimą, žemdirbiai su nerimu laukia prognozuojamų didesnių šalčių.

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) administratorė Edita Karbauskienė „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad regionas regionui, dirvožemis dirvožemiui nelygus, skiriasi ir taikytos technologijos.

Todėl prognozuoti, kaip orai paveiks žiemines kultūras, anksti, nes kiek skirtingų laukų, tiek gali būti ir skirtingų atvejų. Pasak E. Karbauskienės, permainingas oras kelia augalams stresą, o besniegiai laukai, kuomet vyrauja dideli šalčiai, kelia didžiulę riziką augalų peržiemojimui. „Nebendravau su visais LEŪA nariais, tačiau per savo langus matau, kad sniegas visiškai nutirpęs. Ten, kur telkšo balos, kur drėgnesni laukai, spustelėjęs šaltis sudraskys augalų šaknis. Jei bus –20 laipsnių šalčio, rapsams ir žiemkenčiams bus blogai. Sunku patikėti, kad taip stipriai keisis orai. Tai bus išbandymas ne tik žieminėms kultūroms, bet ir sodo augalams. Kai ūkininkai girdi tokias orų prognozes, jiems psichologiškai sunku laukti savaitgalio“, – susirūpinusi kalbėjo E. Karbauskienė.

Spustelėjęs šaltis gali sudraskyti augalų šaknis.

Prioritetas javams

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Kėdainių r. biuro augalininkystės konsultantas Laimis Lapkūnas redakcijai sakė, kad pastarųjų dienų oro temperatūra muša rekordus, sniego laukuose nėra. „Pranešama, kad netrukus bus dideli šalčiai. Tai – nieko gero. Ką ūkininkai gali padaryti? Nieko nepadarys, juk laukų neuždengs. Ketvirtadienio naktį prognozuojama –14 laipsnių šalčio. Tačiau dieną prognozuojamas ir sniegas. Jei sniego bus, jis šiek tiek apsaugos augalus. Dabar sąlygos kaip kovo mėnesį: ir atšilimai, ir atšalimai. Tai ypač kenkia rapsams“, – teigė L. Lapkūnas, paminėdamas, kad jų rajono žemdirbiai yra pasėję daugiau žieminių javų.

Pirmenybę žieminiams javams: rugiams, kvietrugiams, kviečiams, teikia ir Varėnos r. ūkininkai. Pasak LŽŪKT Varėnos r. augalininkystės konsultanto, vykdančio biuro vadovo funkcijas Audriaus Stoškaus, dabar viskas atšilę, dirvos paviršius taip pat. „Pradeda žydėti gėlės, gali būti, kad ir žieminės kultūros jau šiek tiek sukruto. Prognozuojamas –21 laipsnis šalčio būtų labai blogai. Mūsų rajone ūkininkai augina ir retesnių kultūrų. Vienas ūkininkas augina žieminius žirnius. Kai nutirpo sniegas, jis išsigando ir teigė nežinantis, kas iš žirnių bus. Augalus yra apėmęs pelėsis. O pelėsis užsitraukė todėl, kad žemė buvo neįšalusi. Žiemkenčiams taip pat nėra gerai, nes jie nespėjo užsigrūdinti. O kaip bus toliau? Tai – tik Dievo valioje“, – svarstė A. Stoškus. Jis pabrėžė, kad žemės ūkis yra toks sudėtingas, kad jokių prognozavimo modelių neįmanoma nuspėti, neaišku, kas vyks toliau. Jei bus didelis šaltis, nei viena kultūra jo neatlaikys. „Gali būti bėdos. Tačiau 100 proc. užtikrinti, kad tikrai bus labai prastai, nedrįsčiau. Ūkininkai bijo, svarsto, kas bus, nes sąlygos – ekstremalios. Sniego nelikę, tik šiauriniuose šlaituose, pamiškėse dar šiek tiek yra. O buvo iki 40 cm sluoksnis“, – sakė redakcijos pašnekovas.

Ūkininkai sunerimę

LŽŪKT Biržų biuro augalininkystės konsultantas Vytautas Domarkas ŪP teigė, kad žemdirbiai nerimauja dėl prognozuojamo šalčio. Kadangi Biržų r. sniego nėra, baiminamasi, kad šaltis gali pakenkti žieminiams rapsams ir javams. „Šalčiausia būna Rytų Lietuvoje. Kiek bus šalčio mūsų rajone, matysime. Prognozuojama, kad temperatūra nukris iki –10–15 laipsnių šalčio. Ūkininkai sunerimę“, – pasakojo V. Domarkas.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Pagėgių krašto skyriaus pirmininkas Remigijus Kelneris sakė, kad žemdirbiai nerimauja dėl stipraus atšalimo, kuris numatomas savaitgalį. „Jei šiek tiek sniegelio gamta užmes, bus gerai, nes prognozuojamas šaltis – per didelis. Vėliau ir vėl bus teigiama temperatūra. Jei sniego nebus, gali nukentėti žieminiai rapsai. Dabar užėjusi rapsų auginimo banga, nes buvo gera jų supirkimo kaina, mes irgi išplėtėme jų plotus. Turėdavome po 50–70 ha, dabar išplėtėme iki daugiau nei 200 ha, o kiti ūkininkai įsidrąsinę ir dar didesnius plotus jiems skyrė. Todėl dabar – neramu“, – atviravo R. Kelneris.

Jis sakė, kad jo pasėliai nėra drausti. Pagėgių krašto ūkininkai taip pat nepraktikuoja pasėlių draudimo. Kol viskas būna gerai, jie rizikuoja, augina pasėlius, jų nedrausdami. „Aš įsitikinęs, kad draudimas nedraudžia taip, kad ūkininkas laimėtų. Esu įjungęs savo apsidraudimą. Todėl per daug nepergyvenu. Jei metai pasitaiko blogi, žinau, kad atsėsiu. Reikia gero sukrėtimo, kad drausčiausi. Kitiems savo nuomonės neprimetu, juk draudimas –
loterija“, – savo pasirinkimą pagrindė ūkininkas. R. Kelneris sakė, kad rinkdamasis žieminių kultūrų veisles visada atsižvelgia į žiemkentiškumą ir pastebi, kad jos būna atsparios peržiemojimui.

Orai kelia iššūkių

Utenos r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Artūras Svitojus redakcijai sakė, kad ne tai, kas bus, o tai, kas buvo, jau yra blogai. „Iki šiol vyravę orai buvo blogi ne tik augalininkystei, bet ir gyvulininkystei. Augalininkai ilsisi, tačiau jiems – neramu, nes jei pašals be sniego, jei bus –15 laipsnių šalčio, rapsams bus blogai. O jei bus –18 laipsnių šalčio, jų visiškai neliks, javams gali šaknelės nutrūkinėti. Kas bus? Matysime kitą savaitę. Orai kelia nemažai iššūkių, ūkininkai turi būti atsparūs, turi viską atlaikyti“, – teigė A. Svitojus. Jis sakė, kad regionai skiriasi, o Aukštaitijoje esančiuose regionuose visada yra šalčiau. Utenoje dar yra šiek tiek sniego, jo yra ir ties Molėtais.

Asociacijos „Šilutės krašto ūkininkų sąjunga“ pirmininkas Kęstutis Andrijauskas ŪP tikino, kad jei orų prognozuotojų scenarijus pasitvirtins, ūkininkai patirs nemenkų nuostolių. „Kokia situacija yra dabar? Žiemkenčiai – žali, malonu į juos žiūrėti, bet ir neramu. Laukuose nėra nei gramo sniego. Tačiau kas bus? Žadami rekordiniai šalčiai. Ar taip bus, ar nebus, paaiškės po kelių dienų. Tuomet ir įvertinsime esamą situaciją“, – sakė K. Andrijauskas.

 

ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ

Redakcijos  nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

 

Dalintis

2023/03/27

Nepamirškite deklaruoti NT ir žemės nuomos pajamų bei sumokėti mokesčius

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida MICEIKIENĖ pataria, kaip tinkamai deklaruoti pajamas, gautas iš nekilnojamojo turto (NT) ir žemės nuomos, bei sumokėti gyventojų pajamų mok...
2023/03/27

Gripas guldo į ligos patalą

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad kovo 20–26 d. bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekc...
2023/03/27

Mekių inkilai – dovana krašto paukšteliams

ŪP korespondentė Aldona SIREIKIENĖ. – Joniškio rajono Mekių kaimo bendruomenės pirmininkas Gediminas Jančauskas džiaugėsi, kad  inkilai tapo draugiškumo ir gerumo simboliu. Pirmoji Inkilų gaminimo šventė buvo sureng...
2023/03/27

Savaitgalį Kauno rajone gaisre žuvo žmogus, Utenos rajone išgelbėtas įlūžęs vyras ir jo šuo

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 56 gaisrų ir atliko 86 gelbėjimo darbus. Viename iš gaisrų žuvo žmogus.
2023/03/27

Parengti siūlymai akvakultūros pramonės plėtrai skatinti

Aplinkos ministerija (AM) parengė ir teikia derinti Nekilnojamojo turto kadastro ir statybos techninio reglamento „Statinių klasifikavimas“ pakeitimus, kurie paskatintų akvakultūros pramonės plėtrą Lietuvoje. Taip pat sudarytų galimybe...
2023/03/27

Estijoje pieno supirkimo kainos per metus išaugo 22 proc., per mėnesį sumenko 6 proc.

Talinas, kovo 27 d. (BNS). Vidutinė pieno supirkimo kaina Estijoje praėjusį mėnesį buvo 22,1 proc. didesnė nei pernai vasarį – 491,8 euro už toną, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/03/27

Lietuviškų azoto trąšų gamintoja įspėja dėl galimai nelegalių trąšų

Pastaruoju metu mūsų šalyje padaugėjo atvejų, kai parduodamos neva lietuviškos azoto trąšos, neturint jų kilmę įrodančių dokumentų. Tokių siūlymų galima rasti skelbimų portaluose, įvairiuose ūkininkų forumuose, „lietuvi&...
2023/03/27

Meškinio česnako stebuklai

Jau nekantriai laukiame, kada po žiemos ramybės pasirodys pirmieji meškinio česnako ūgliai. Nuo seno sakoma, kad jų ieško meškos, o dabar šie mišku kvepiantys česnakai vis labiau domina ir žmones, tad n...
2023/03/27

E.parduotuvė nedeklaravo daugiau nei 300 tūkst. eurų pajamų

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja: atlikus e.parduotuvės, kurioje prekiaujama vinilinėmis ir kompaktinėmis plokštelėmis, audio kasetėmis bei įvairia atributika, kontrolę, nustatyta daugiau nei 300 tūkst. eurų nedeklaruotų paja...