Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 29 Rgs 2023
Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 29 Rgs 2023

Lietuvos augalų apsaugos asociacija tapo „CropLife Lietuva“. Kas pasikeis?

2023/01/26


Pastaraisiais metais augalininkystė yra svarbių pokyčių epicentre. Tai ir augantys tvarumo reikalavimai iš visuomenės ir institucijų, ir didėjantis skaičius planetos gyventojų, kuriems reikia užtikrinti maisto pakankamumą ir prieinamumą finansine prasme. Vienintelis atsakymas, suderinantis šiuos du dėmenis – žemės ūkio inovacijos, kurios leistų su mažiau išgauti daugiau. Žemės ūkyje būtina remtis mokslo laimėjimais, kad būtų užtikrintas saugaus ir prieinamo maisto auginimas tausojant gamtos išteklius. Tokių tikslų ir sieks iki šiol pagrindinius augalų apsaugos gamintojus ir importuotojus vienijusi Lietuvos augalų apsaugos asociacija (LAAA), įsiliejusi į tarptautinį „CropLife“ tinklą ir dar labiau išplėsianti savo veiklą. LAAA dabar prisistatys „CropLife Lietuva“ vardu ir skatins pažangą penkiose tvaraus žemės ūkio srityse: biopesticidų, tiksliosios ir skaitmeninės žemdirbystės, augalų biotechnologijų ir pesticidų. Naujoves komentuoja „CropLife Lietuva“ direktorė Zita VARANAVIČIENĖ:

„CropLife“ yra tarptautinė organizacija, turinti padalinių Europoje, JAV, Kanadoje, Azijoje, Afrikoje ir Vidurio Rytuose, Brazilijoje. Ligšiolinė LAAA buvo „CropLife“ europinės organizacijos „CropLife Europe“ nare nuo 2000-ųjų metų, todėl vykstantis pokytis – natūralus evoliucinis žingsnis.

Juridinių asmenų sąraše LAAA buvo registruota 1999 metų rugpjūčio 13 dieną, šiemet būtų sukakę 24-eri. Per tą laiką nuveikta tikrai daug reikšmingų darbų atstovaujant sektoriui, organizuojant žemės ūkio technologijų ir inovacijų parodą „Agrovizija“. Ši paroda jau tapo visų sektorių darbuotojų, žemdirbių ir ūkininkų laukiamu renginiu, tai savotiška žemės ūkio olimpiada, kurioje nori dalyvauti visi profesionalūs rinkos dalyviai. Mums patiems sunku vertinti savo veiklą, nuveiktus darbus, bet visada siekiame būti konstruktyviu ir dalykišku partneriu visiems sektoriaus dalyviams, kiekvieną savo pasiūlymą ar sprendimą grįsti mokslo duomenimis. Propaguojame, skatiname ir siekiame, kad sprendimų priėmime dominuotų mokslas, duomenys ir būtų mažiau emocijų. Manau, pavyko būti konstruktyviais.

Per tuos du dešimtmečius išaugome augalų apsaugos produktų asociacijos marškinius, o tapimas „CropLife Lietuva“ atveria mums galimybes augti ir siūlyti progresyviausius sprendimus tvariam žemės ūkiui, neapsiribojant vien augalų apsaugos produktais. Naujos veiklos sritys apims inovacijas, pvz., tiksliąją ir skaitmeninę žemdirbystę, kuri bent jau iki šiol mūsų – LAAA – nebuvo atstovaujama ir mes apie tai nekalbėjome.

Dabar mūsų veiklos akiratyje taip pat bus pasaulyje populiarėjantys ir nuolat tobulinami biopesticidai, pažangios augalų biotechnologijos, naudojamos naujoms, atsparesnėms veislėms išvesti. Manau, didžioji mūsų šalies gyventojų dalis tikrai žino apie profesoriaus Virginijaus Šikšnio darbus ir mes visi labai tikėjomės, kad Lietuva pirmą kartą jo asmenyje gaus Nobelio premiją. Visi žinome apie CRISPR (Cas 9) DNR „žirklių“ technologiją, kuri ateina ne tik į žmonių vaistus, mediciną, bet ir į augalininkystę. Dabar pats laikas Lietuvoje apie tai kalbėti, kad, pvz., gal nebus būtina naudoti vienokių ar kitokių priemonių nuo septoriozės, jeigu auginama kultūrų veislė, atspari šiai ligai. Tai duotų galimybę pasirinkti įvairesnių žemdirbystės metodų.

Naujoji organizacija tęs svarbius darbus kovodama su nelegalios produkcijos naudojimu, edukuos apie panaudotų augalų apsaugos produktų pakuočių tvarkymo sistemą ir toliau kartu su partneriu Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru reguliariai organizuos žemės ūkio technologijų ir inovacijų parodą „Agrovizija“.

Europos Sąjungos žaliojo kurso, strategijos „Nuo lauko iki stalo“ ir bioįvairovės apsaugos strategijos tikslai iki 2030 m. skatina reikšmingus pokyčius žemės ūkyje. Todėl organizacija skirs didelį dėmesį sektoriaus tvarumui didinti, inovacijoms, kurios gali užtikrinti tvarią žemės ūkio plėtrą.

Būdami „CropLife Lietuva“ galėsime dar geriau atliepti tvaraus progreso poreikius, taip pat padėti Lietuvos ūkininkams pasirinkti tinkamiausius sprendimus jų ūkiams, žengiantiems tvarumo ir efektyvumo keliu.

„CropLife Lietuva“ sieks skatinti tvarią žemės ūkio praktiką diegiant novatoriškus pasėlių apsaugos sprendimus, reikšmingai prisidėti prie sveiko, aukštos kokybės, įperkamo maisto tiekimo visiems, išlaikant augalų sveikatą, didinant augalų produktyvumą ir diegiant tvaraus ūkininkavimo praktiką. „CropLife Lietuva“ pasisako už sprendimų priėmimo skaidrumo didinimą, standartų susiejimą su mokslo žiniomis ir tyrimais, už rūpinimąsi ūkininkų bei visuomenės sveikata diegiant novatoriškas technologijas ir skatinant geriausias saugaus augalų apsaugos produktų naudojimo praktikas.

Kas pasikeis LAAA įstojus į „CropLife“? Ne tik keisis pavadinimas, bet ir plėsis veiklos sritis. Atstovaudami sektoriui sieksime proporcingos reguliavimo aplinkos skatinant efektyvų, pažangų, modernų, tvarų ūkininkavimą, kai yra pripažįstama sprendimų ir pasirinkimų įvairovė augalų apsaugoje, augalininkystėje, pradedant nuo sveiko dirvožemio, tinkamo veislių pasirinkimo, sveikos sėklos, pasėlių fiziologinių poreikių užtikrinimo ir augalų apsaugos, neapsiribojant vien chemine apsauga. Būtina atkreipti dėmesį ir į biopesticidus ir šitų visų produktų naudojimui pasitelkti tiksliuosius metodus, sprendimų priėmi-
me – tiksliąsias ir skaitmenines technologijas. Ir mūsų tikslas – skatinti mokslu ir duomenimis grįstų sprendimų priėmimą, geresnę reguliacinę aplinką, tikrai sieksime bendradarbiauti su visais partneriais, dalyvauti viešose diskusijose, kad visuomenė būtų kuo geriau informuojama apie šiuolaikišką modernią augalininkystę. Žinoma, kalbėsime apie pažangius ir tvarius augalų apsaugos sprendimus, kurie padeda užauginti sveikus augalus, sveiką derlių, kaip įmanoma daugiau apsisaugoti nuo derliaus praradimo pačioje auginimo stadijoje.

Labai dažnai kalbama apie maisto švaistymą parduotuvių lentynose, šaldytuvuose, lėkštėse, nekreipiant dėmesio, kiek derliaus prarandama auginimo fazėje dėl kenkėjų ir ligų. Mes norime būti modernios, tvarios augalininkystės sektoriaus balsu ir siekti, kad ūkininkams būtų prieinami nauji ir pažangūs metodai bei sprendimai. Tokie yra mūsų artimiausios veiklos tikslai.“


ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/28

UAB „Pieno tyrimai“ – jau 30 metų

UAB „Pieno tyrimai“ šie metai yra ypatingi – spalio mėnesį sukanka 30 metų. 1993 m. spalio 15 d. įregistruota „Valstybinė eksperimentinė pieno kokybės tyrimo laboratorija“, nuo 1994 metų vadinama Pieno tyrimais.
2023/09/28

Lietuvoje degalų kainų augimo tempai lėtėja

Per savaitę degalų vidutinės kainos Lietuvoje nežymiai padidėjo: benzinas pabrango 0,04 proc., dyzelinas 0,7 procento. Nors mūsų šalyje degalų kainos yra 0,11–0,21 Eur/l mažesnės nei Latvijoje ir Estijoje, tačiau benzino vidutinė kain...
2023/09/28

Seime skinasi kelią siūlymas branginti mėgėjų žvejybą

Seimas pradėjo svarstymus, ar du–keturis kartus pabranginti mėgėjų leidimus žvejoti valstybiniuose vandens telkiniuose.
2023/09/28

Ekonomikos vargo indeksas: šalies ekonomikos atsparumas ir toliau išlieka esminiu uždaviniu

2023 m. Lietuva pradėjo didžiausią ekonomikos vargą patiriančių valstybių trejetuke, skelbia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).
2023/09/28

Įsisiautėjo mėlynojo liežuvio liga

Rugsėjo pradžioje keturiuose Nyderlandų avininkystės ūkiuose buvo patvirtinta mėlynojo liežuvio liga. Šiandienos oficialiais duomenimis, užkratas pateko jau į 319 ūkių. Padėtis rimta: kol kas nėra vakcinos, prekyba sustabdyta, ūkiai skaičiu...
2023/09/28

Europos Komisija skelbia rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų

Šiandien Europos Komisija (EK) paskelbė rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų. Jais EK imasi teisinių veiksmų prieš valstybes nares, nevykdančias ES teisėje nustatytų prievolių.
2023/09/28

Demencija: kai žodis išties žeidžia

Kalbiname asociacijos „Demencija Lietuvoje“ pirmininkę Ievą Petkutę apie bendravimo iššūkius su demencija sergančiais pacientais. Ji akcentuoja, kad visų pirma turėtume jausti pagarbą žmogui. Dažnai žeminančios replikos a...
2023/09/28

Ministras K. Navickas: „Jau dabar turime pradėti kalbėti ir galvoti, ką mums reikš Ukrainos ir jos žemės ūkio sektoriaus priėmimas į ES šeimą“

Paryžiuje vykusiame septintajame leidinio „Politico“ organizuotame aukšto lygio susitikime politikai, ūkininkai, maisto pramonės lyderiai, mokslininkai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai diskutavo, kas laukia Europos maist...
2023/09/28

Pateiktos paraiškos dėl paramos apsisaugoti nuo plėšrūnų

Iki rugsėjo 22 d. Nacionalinėje mokėjimo agentūroje buvo priimamos paraiškos dėl paramos įsigyti priemones, reikalingas apsaugoti ūkinius gyvūnus nuo plėšrūnų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonė...