Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Pasėję dabar – uogas raškysite jau vasarą

2023/02/17


Sodinių žemuogių ir braškių augintoja Rasa DAVIDAVIČIENĖ sako, kad vasaris – tinkamiausias laikas pasėti remontantinių žemuogių: „O jei pernai pavėlavote pasodinti braškių, pasėkite jų dabar ir jau vasaros pradžioje daigelius galėsite sodinti sode.“

Daigeliai užaugs ir ant palangės

„Jau keletą metų sode auginame raudonas ir gelsvas uogas vedančias kultūrines, visą vasarą derančias žemuoges ir kai kurias braškių veisles. Žemuogyną ir braškyną atnaujiname kas 3–4 metus, jų daigus sodiname vis naujame plote, – pasakoja R. Davidavičienė. – Prieš sodindami stengiamės išnaikinti daugiametes piktžoles, po to patręšiame dirvą kompostine žeme arba lėtai tirpstančiomis kompleksinėmis trąšomis“.

Augintojos teigimu, remontantinės žemuogės dažniausiai dauginamos sėklomis, nes dauguma veislių neformuoja ūsų. Dauginti dar galima išskirstant sveikus kerelius. Bet jei neturi galimybių patys išauginti daigų, galima jų įsigyti pavasarinių mugių metu.

„Didžiausias braškių ir žemuogių derlius bei stambiausios uogos išauga antraisiais derėjimo metais, vėliau smulkėja ir dera ne taip gausiai“, – primena augintoja.

Braškių daigai išpikuoti į vazonėlius.

R. Davidavičienė pataria žemuogių ir braškių sėklų berti į iš anksto paruoštus indus sėjai šildomame šiltnamyje, žiemos sode ar kambaryje ant šviesios palangės. Tuomet pirmųjų uogyčių sulauksite jau liepos pradžioje, o ištęstu derėjimu raudonuogės ir gelsvauogės remontantinės veislės džiugins iki pirmųjų rudeninių šalnų. Tiems sodininkams, kurie neskuba ar tiesiog nori atnaujinti žemuogyną, augintoja pataria birželį žemuogių pasėti po priedanga tiesiai į daržo lysvę – tik reikia nepamiršti, kad jos derės kitais metais.

Tik neužberkite sėklų žemėmis

„Žemuoges ir braškes sėkite į purų, vandeniui laidų, neutralios arba silpnai rūgščios reakcijos (pH 5,5–6) substratą. Geriausias smulkios frakcijos universalus durpinis substratas, skirtas gėlių ar daržovių sėjai, – patarimais dalijasi patyrusi sodininkė. – Kelias dienas prieš sėją substratą paskleiskite šiltoje patalpoje, tegul išsivėdina ir „įkvepia“ oro, sudrėkinkite, gerai permaišykite, kad sušiltų ir taptų puresnis.“

Sėklas reikėtų sėti į gilesnį indą, pavyzdžiui, 7–10 cm gylio vazonėlius, daigyklas arba dėžutes, nes žemuogių ir braškių daigai išleidžia pakankamai ilgas, vešlias šaknis. Jei iki sėjos substratas kiek pradžiūvo, papildomai sudrėkinkite purkštuvėliu. Indelius pripildykite ir lengvai krestelėkite, kad neliktų gilesnių įdubimų.

Sėklas paskleiskite substrato paviršiuje ir lengvai prispauskite. Pašnekovė primena, kad sėklų užberti žemėmis nereikia. Apipurkškite smulkiais rūko pavidalo vandens lašeliais.

Geriausia sėti ne per tankiai, nes vėliau bus sunku daigelius išpikuoti.

Taip pat po 2–3 braškių ir žemuogių sėklas galima sėti ir į 30–40 mm skersmens presuotų durpių „Jiffy“ ar panašaus dydžio presuotų kokoso plaušų daiginimo tabletes – čia daigų pikiuoti nereikės. „Išmirkytų vandenyje daiginimo tablečių tūris padidėja kelis kartus, jos išsipučia tiesiog akyse. Išbrinkusios tabletės yra paruoštos sėjai. Kad išlaikytų formą ir neišbyrėtų, jos būna apjuostos specialia medžiaga, – pasakoja R. Davidavičienė. – Kai naudojate tabletes, nereikia vazonėlių, pakanka turėti dėžutę ar kitą indą, kuriame jas sustatysite vieną prie kitos.“

Kaip daiginti?

Po sėjos dėžutes ir indelius patartina uždengti skaidriu dangteliu, stiklu ar polietileno plėvele ir daiginti 20–25 °C temperatūroje. Nepamirškite indelius kasdien pavėdinti.

Tiek braškių, tiek žemuogių sėklos dygsta nuo savaitės iki keturių. Kad sudygtų darniau, prieš sėją galima stratifikuoti: 30 dienų palaikyti drėgnoje ir vėsioje (apie 4 °C) vietoje, buitiniame šaldytuve arba vėsoje palaikyti vazonėlius, dėžutes su pasėtomis sėklomis.

Kai daigeliai išdygs, indelius laikykite šviesioje vietoje.

Uždengus žemę agroplėvele, nereikės ravėti piktžolių ir uogos bus švaresnės.

Daigų priežiūra

„Kasdien ar kas antrą dieną, priklausomai nuo aplinkos drėgmės, daigelius apipurkškite. Svarbu, kad neperdžiūtų substratas. Bet laistydami irgi nepersistenkite – geriau mažiau, bet dažniau, – primena R. Davidavičienė. – Naudokite minkštą lietaus arba kambario temperatūros virintą vandentiekio vandenį, nes jauni daigeliai nepakenčia druskų pertekliaus. Daigelius su 2–3 tikraisiais lapeliais (geriausia prieš persodinant) pirmą kartą tręškite 0,1 proc. koncentracijos (perpus silpnesniu nei nurodyta instrukcijoje) trąšų tirpalu. Naudokite kompleksines žemuogėms ir braškėms skirtas trąšas.“

Po dviejų savaičių daigus išpikuokite į didesnes daigyklas arba persodinkite į 10–12 cm skersmens vazonėlius po vieną daigą. Augalams prigijus, tręškite 0,2 proc. koncentracijos trąšų tirpalu.

Žemuogių veislės

Kultūrinė žemuogė (Fragaria vesca) kilusi iš paprastosios žemuogės (F. vesca), plačiai paplitusios Europoje, Šiaurės Amerikoje, Azijoje. Pirmosios remontantinės veislės (F. vesca ssp. vesca formos) sukurtos iš minėtos paprastosios ir alpinės remontantinės (F. vesca var. alpina) žemuogės. Tai visų mėgstami daugiamečiai žoliniai augalai, dovanojantys vertingas ir skanias uogeles.

‘Regina’– daugumos sodininkų mėgstama labai derlinga veislė, jos uogos raudonos, saldžios, kvapnios, labai didelės, gerokai stambesnės, palyginti su kitomis veislėmis. Kerelis iki 30 cm aukščio ir pločio, ūsų neaugina. Daigus lysvėje reikia sodinti 30x30 cm atstumu.

‘Regina’

‘Red Wonder’ – uogos raudonos, didelės (didesnės nei miško žemuogės), nepaprastai skanios, saldžios ir kvapnios. Dera iki pat šalnų. Kerelis iki 30 cm aukščio ir pločio, taip pat neaugina ūsų.

‘Yellow Wonder’ – tai neįprasta veislė, nes veda šviesiai gelsvas uogas. Jos saldžios, labai skanios ir kvapnios, tinka dietinei mitybai. Nors uogose yra šiek tiek mažiau geležies nei raudonose, jų nenulesa paukščiai. Augalai kompaktiški, iki 20 cm aukščio ir pločio, ūsų neaugina.

Braškių veislės

Braškės pirmą kartą veistos 1750 metais Bretanės regione (Prancūzija), sukryžminus iš rytinės Šiaurės Amerikos atgabentą virgininę žemuogę (F. virginiana) ir čilinę žemuogę (F. chiloensis), 1714 metais atgabentą iš Čilės. Nuo tada Fragaria × ananassa kultivarai pakeitė paprastąją žemuogę, kuri nuo XVII a. pradžios dominavo komercinėje prekyboje. Pastaruoju metu auginama daug įvairių jų veislių.

‘Treska’ – ankstyva, ligoms atspari veislė. Uogos stambios, tamsiai raudonos, tvirtos, sultingos ir skanios. Derėti pradeda jau po 5 mėnesių po sudygimo. Augalai išaugina nedaug ūsų. Daigus į lysvę reikia persodinti gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje, 30x30 cm atstumu.

‘Temptation’ – viena geriausių ankstyvų veislių. Uogos ryškiai raudonos, sultingos, kvapnios, nėra stambios, tačiau auga ant labai ilgų žiedynkočių ir sunokusios gražiai svyra. Dėl šios savybės jas tinka auginti kabamuosiuose vazonuose. Augalai suformuoja mažai ūsų, gausiai dera visą sezoną.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rasos Davidavičienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja

Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) neteisėtai panaudojo daugiau nei 635 tūkst. eurų, rodo Valstybinės ligonių kasos prie Svei...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...