Ashburn +15,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 4 Bir 2023
Ashburn +15,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 4 Bir 2023

Juodosios jūros grūdų iniciatyva pratęsta paskutinę dieną

2023/03/19


Susitarimas dėl Juodosios jūros grūdų iniciatyvos, kuria siekiama švelninti rinkų aprūpinimo maistu ir trąšomis krizę dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje, buvo pratęstas šeštadienį – tą dieną, kai jis turėjo baigtis. Apie tai vakar vakare pranešė JT bei visos pasaulio naujienų agentūros, taip pat ir BNS (AFP-BNS).

Šeštadienį išplatintame JT Generalinio Sekretoriaus pranešime spaudai pabrėžiama, kad iniciatyva leidžia „palengvinti saugią laivybą grūdų ir susijusių maisto produktų bei trąšų, įskaitant amoniaką, eksportui iš nurodytų Ukrainos jūrų uostų“.

Po Rusijos pajėgų įsiveržimo į Ukrainą 2022 m. vasario mėn. iniciatyva buvo viena iš nedaugelio sričių, kuriose Rusijos ir Ukrainos vyriausybėms pavyko pasiekti susitarimą. Tai įvyko reaguojant į staigų maisto ir trąšų kainų šuolį visame pasaulyje: Rusija ir Ukraina yra pagrindinės šių produktų tiekėjos pasaulio rinkoms, o prasidėjus karo veiksmams jų galimybės eksportuoti buvo gerokai apribotos.

Nuo iniciatyvos pasirašymo 2022 m. liepą į 25 šalis buvo perkelta apie 45 milijonai metrinių tonų grūdų ir maisto produktų, o iniciatyva buvo įvertinta kaip padedanti nuraminti pasaulines maisto kainas, kurios 2022 m. kovą pasiekė aukštumas. Įgyvendinus Iniciatyvą, kainos ėmė kristi, o po metų nukrito apie 18 procentų.

Susitarimui tarpininkavo JT ir Turkijos vyriausybė. Pagal susitarimą Stambule buvo įsteigtas Jungtinis koordinavimo centras (JKK), kuris stebės iniciatyvos įgyvendinimą.

Kuriam laikui pratęstas susitarimas, JT nenurodė.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova šeštadienį pareiškė, jog Maskva sutiko su tuo, kad susitarimas, pagal kurį, Rusijai pradėjus karinę kampaniją, Ukraina galėjo atnaujinti savo grūdų eksportą, būtų pratęstas 60 dienų.

„Matome „grūdų susitarimo“ šalių pranešimus apie tai, kad susitarimas pratęstas 120 dienų“, – pareiškė M. Zacharova, kurią cituoja naujienų agentūra „Interfax“.

„Ne kartą esame pareiškę, ... jog Rusija visas susitarimo šalis yra informavusi apie tai, kad ji susitarimą pratęsia 60 dienų.“

Kiek anksčiau šeštadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) paskelbė, jog susitarimas, pagal kurį Ukraina po Rusijos invazijos galėjo atnaujinti savo grūdų eksportą, buvo pratęstas.

„Po derybų su abejomis šalimis užtikrinome susitarimo, kurio galiojimas turėjo baigtis kovo 19-ąją, pratęsimą“, – pareiškė R. T. Erdoganas per turkų televiziją likus vos kelioms valandoms iki vidurnakčio, kuomet susitarimas turėjo baigti galioti.

Tuo tarpu Ukrainos infrastruktūros ministras pareiškė, kad susitarimas pratęstas 120 dienų.

„Juodosios jūros grūdų iniciatyvos susitarimas pratęstas 120 dienų. Dėkoju Antonio Guterresui (Antoniju Guterišui), Jungtinėms Tautoms, prezidentui Erdoganui, [Turkijos gynybos] ministrui Hulusi Akarui (Chulusiui Akarui) ir visiems mūsų partneriams už susitarimų laikymąsi“, – parašė Oleksandras Kubrakovas socialiniame tinkle „Twitter“.

Ankara anksčiau sakė norinti, kad susitarimas būtų pratęstas 120 dienų, tačiau Rusija laikėsi pozicijos susitarimo galiojimą pratęsti tik 60 dienų.

Praėjusių metų vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą, šios šalies Juodosios jūros uostai buvo užblokuoti karo laivų, kol liepos mėnesį, tarpininkaujant Turkijai ir JT, buvo pasirašytas susitarimas, leidžiantis saugiai eksportuoti svarbias grūdų atsargas. Lapkritį pradinis susitarimas buvo pratęstas iki kovo 18-osios.

Ukraina buvo viena svarbiausių grūdų eksportuotojų, ir šis susitarimas – vadinamoji Juodosios jūros grūdų iniciatyva (BSGI) – padėjo sušvelninti Rusijos karo išprovokuotą pasaulinę maisto krizę.

 

JT ir BNS

Asociatyvi 123rf nuotrauka

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/04

Prie Klaipėdos plytinčius miškus mokslininkai vadina didžiuliu turtu, kurį reikia saugoti

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimo instituto (KU JTI) mokslininkai, išsamiai ištyrę Klaipėdos-Melnragės ir Girulių miškų teritoriją, žaliąją juostą, skiriančią uostamiesčio šiaurinę dalį nuo jūros, vadina didžiuliu Kla...
2023/06/04

Turgus jau kvepia Leliškių braškėmis

Pasvalys („Darbas“). Važiuojame su kolege nuo Krinčino link Biržų rubežiaus vedančiu dulkančiu vieškeliu ir kalbamės, kad Leliškių vienkiemis seniai tapo savotišku prekiniu ženklu. Juk dažnas pilietis, į Pasvalio t...
2023/06/04

Identiškų vilkdalgių pasaulyje nerasite

Vilnietis Viktoras Žigaras prieš metus masinio vilkdalgių žydėjimo ypač laukė. Aristokra­tiškiesiems augalams išsiskleidus, jais ne tik grožėjosi, bet ir atsipūtė po sunkaus, įtempto darbo. Gausia irisų, viendienių kolekci...
2023/06/04

Toliau pinga ir dujos, ir elektra, ir degalai

Lietuvoje nuosekliai mažėja energijos kainos. Tai rodo Lietuvos energetikos agentūros duomenys. Praėjusią savaitę dujų kainos krito 12 proc., vidutinė elektros kaina mažėjo 18 proc., dyzelinas ir benzinas mūsų šalyje toliau pigo, o biokuro ...
2023/06/04

Integruota kenksmingųjų organizmų kontrolė – visų labui

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos primena svarbiausius Integruotos kenksmingųjų organizmų (kenkėjų) kontrolės (toliau – IKOK) bendruosius principus bei ragina jų laikytis.
2023/06/04

Pasaulinės sūrio dienos proga – gabaliukas lietuviško varškės sūrio

Lietuvos pienininkų asociacija „Pieno centras“ ragina birželio 4-ąją, tarptautinės sūrio dienos proga, dar kartą atkreipti dėmesį į lietuvišką varškės sūrį, kuris garbės būti nacionalinės virtuvės pasididžiavimu nusipelnė...
2023/06/04

Smurtas artimoje aplinkoje: kiek dėmesio jam skiriama socialinės globos ir medicinos įstaigose?

Nevyriausybinės organizacijos „Psichikos sveikatos perspektyvos“ ekspertės Ugnė Grigaitė ir Greta Klidziūtė išanalizavo, kaip Lietuvos socialinės globos ir psichikos sveikatos priežiūros įstaigose rūpinamasi smurto artimoje apli...
2023/06/04

Bus renkamos ateinančių metų Mažosios Lietuvos sostinės

Lietuvos mažųjų kultūros sostinių idėja gimė 2014 m., pirmąja Lietuvos mažąja kultūros sostine tapo Naisių bendruomenė (Šiaulių r.). Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių (MLKS) programos vykdymo patirtis liudija, šio vardo suteikimas sk...
2023/06/04

Platelių ežero būklė įvertinta teigiamai, bet yra pavojaus signalų

Vasaros metu vienas mėgstamiausių poilsio būdų lietuviams yra laiko leidimas prie ežerų, upių ar kitų vandens telkinių. Tačiau ar poilsiautojai dažnai susimąsto apie vandens telkinio būklę? Ar jiems įdomu, kodėl vanduo yra vienokios ar kitokios sp...