Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

Juodosios jūros grūdų iniciatyva pratęsta paskutinę dieną

2023/03/19


Susitarimas dėl Juodosios jūros grūdų iniciatyvos, kuria siekiama švelninti rinkų aprūpinimo maistu ir trąšomis krizę dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje, buvo pratęstas šeštadienį – tą dieną, kai jis turėjo baigtis. Apie tai vakar vakare pranešė JT bei visos pasaulio naujienų agentūros, taip pat ir BNS (AFP-BNS).

Šeštadienį išplatintame JT Generalinio Sekretoriaus pranešime spaudai pabrėžiama, kad iniciatyva leidžia „palengvinti saugią laivybą grūdų ir susijusių maisto produktų bei trąšų, įskaitant amoniaką, eksportui iš nurodytų Ukrainos jūrų uostų“.

Po Rusijos pajėgų įsiveržimo į Ukrainą 2022 m. vasario mėn. iniciatyva buvo viena iš nedaugelio sričių, kuriose Rusijos ir Ukrainos vyriausybėms pavyko pasiekti susitarimą. Tai įvyko reaguojant į staigų maisto ir trąšų kainų šuolį visame pasaulyje: Rusija ir Ukraina yra pagrindinės šių produktų tiekėjos pasaulio rinkoms, o prasidėjus karo veiksmams jų galimybės eksportuoti buvo gerokai apribotos.

Nuo iniciatyvos pasirašymo 2022 m. liepą į 25 šalis buvo perkelta apie 45 milijonai metrinių tonų grūdų ir maisto produktų, o iniciatyva buvo įvertinta kaip padedanti nuraminti pasaulines maisto kainas, kurios 2022 m. kovą pasiekė aukštumas. Įgyvendinus Iniciatyvą, kainos ėmė kristi, o po metų nukrito apie 18 procentų.

Susitarimui tarpininkavo JT ir Turkijos vyriausybė. Pagal susitarimą Stambule buvo įsteigtas Jungtinis koordinavimo centras (JKK), kuris stebės iniciatyvos įgyvendinimą.

Kuriam laikui pratęstas susitarimas, JT nenurodė.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova šeštadienį pareiškė, jog Maskva sutiko su tuo, kad susitarimas, pagal kurį, Rusijai pradėjus karinę kampaniją, Ukraina galėjo atnaujinti savo grūdų eksportą, būtų pratęstas 60 dienų.

„Matome „grūdų susitarimo“ šalių pranešimus apie tai, kad susitarimas pratęstas 120 dienų“, – pareiškė M. Zacharova, kurią cituoja naujienų agentūra „Interfax“.

„Ne kartą esame pareiškę, ... jog Rusija visas susitarimo šalis yra informavusi apie tai, kad ji susitarimą pratęsia 60 dienų.“

Kiek anksčiau šeštadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) paskelbė, jog susitarimas, pagal kurį Ukraina po Rusijos invazijos galėjo atnaujinti savo grūdų eksportą, buvo pratęstas.

„Po derybų su abejomis šalimis užtikrinome susitarimo, kurio galiojimas turėjo baigtis kovo 19-ąją, pratęsimą“, – pareiškė R. T. Erdoganas per turkų televiziją likus vos kelioms valandoms iki vidurnakčio, kuomet susitarimas turėjo baigti galioti.

Tuo tarpu Ukrainos infrastruktūros ministras pareiškė, kad susitarimas pratęstas 120 dienų.

„Juodosios jūros grūdų iniciatyvos susitarimas pratęstas 120 dienų. Dėkoju Antonio Guterresui (Antoniju Guterišui), Jungtinėms Tautoms, prezidentui Erdoganui, [Turkijos gynybos] ministrui Hulusi Akarui (Chulusiui Akarui) ir visiems mūsų partneriams už susitarimų laikymąsi“, – parašė Oleksandras Kubrakovas socialiniame tinkle „Twitter“.

Ankara anksčiau sakė norinti, kad susitarimas būtų pratęstas 120 dienų, tačiau Rusija laikėsi pozicijos susitarimo galiojimą pratęsti tik 60 dienų.

Praėjusių metų vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą, šios šalies Juodosios jūros uostai buvo užblokuoti karo laivų, kol liepos mėnesį, tarpininkaujant Turkijai ir JT, buvo pasirašytas susitarimas, leidžiantis saugiai eksportuoti svarbias grūdų atsargas. Lapkritį pradinis susitarimas buvo pratęstas iki kovo 18-osios.

Ukraina buvo viena svarbiausių grūdų eksportuotojų, ir šis susitarimas – vadinamoji Juodosios jūros grūdų iniciatyva (BSGI) – padėjo sušvelninti Rusijos karo išprovokuotą pasaulinę maisto krizę.

 

JT ir BNS

Asociatyvi 123rf nuotrauka

Dalintis