Kaunas +14,6 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Kaunas +14,6 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Susirinkę Vilniuje – patys „išmetė“ ministrą

2023/03/23


ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Šiandien Vilniuje buvo susirinkę keli tūkstančiai žemdirbių. Autobusais ir lengvaisiais automobiliais jie suvažiavo iš visos Lietuvos tam, kad aiškiai pasakytų politikams, jog jų kantrybė turi ribas, ir... iš užimamų pareigų „atleistų“ ministrą.

Atvežė dovanų

Aikštėje priešais Nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką šiandien plevėsavo ūkininkų organizacijų, Lietuvos, Ukrainos ir Latvijos nacionalinės vėliavos – palaikyti lietuvių atvyko ir latviai.

Žemdirbiai į sostinę atvyko piketuoti ne tuščiomis rankomis. Atsivežė dovanų. Kooperatyvo „Pieno puta“ pienvežis atgabeno 3 tonas natūralaus pieno, primelžto žemės ūkio bendrovėje „Berčiūnai“.

Vilniečiams dalijamas ŽŪB „Berčiūnai" pienas.
Piketo metu "Karvutė" dalijo "Karvutes".

Tai dar ne visos lauktuvės!

Į sostinę buvo atvežta ir mėšlo bei mėšlinų guminių batų. Jų buvo padėta ir pakylos, ir prie Seimo rūmų, ir nuvežta prie Žemės ūkio ministerijos. Šias dovanas lydėjo taiklūs užrašai: „Atvežėme šūdo, nes gerai mokate jį malti“.

Mėšlas buvo paskirstytas į maišelius.
Iškalbingi užrašai buvo ir prie Seimo, ir prie Žemės ūkio ministerijos.

Piketo organizatoriai džiaugėsi: jų stiprybė yra vienybėje. Aikštėje susirinko ir ne tik pieno kainų krizės slegiami pieno gamintojai (tiek „dideli“, tiek ir „maži“), bet ir grūdininkai, paukštininkai, kailinių žvėrelių augintojai.

Žmonės buvo išradingi norėdami išreikšti dabartinę ūkių padėtį: kas vaikščiojo su kilpa ant kaklo ir su svarsčiu rankoje, kas – akmenį po kaklu pasikabinęs, kas – su klumpėmis...

Sunku ūkininkui šiandien: Gediminas iš Molėtų rajono Perkalių kaimo kaip tik taip ir jaučiasi – su akmeniu po kaklu.
Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas Zigmas Aleksandravičius ir "Kalėdų senelis".

Susitikimai – trijuose valdžios rūmuose

Žemdirbių atstovai šiandien buvo priimti visuose valdžios rūmuose: Prezidentūroje, Seime, Vyriausybėje.

Derybininkai buvo pasiskirstę grupėmis. Vieni vyko į Prezidentūrą, kiti – pas Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen. Jau gerokai po pietų atstovai turėjo progą susitikti ir su premjere Ingrida Šimonyte.

Grįžę iš vieno ar kito susirikimo derybininkai aikštėje susirinkusiuosius informuodavo, kaip jiems sekėsi.

Pirmieji savo įspūdžiais galėjo pasidalinti penketas, kuris lankėsi Prezidentūroje: Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis, Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos vadovas Ignas Hofmanas, Telšių rajono ūkininkų sąjungos vadovė Zita Dargienė, Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos lyderė Renata Vilimienė bei Kauno rajono ūkininkų sąjungos vadovas Mindaugas Maciulevičius. Žemdirbių atstovai apie situaciją pieno sektoriuje kalbėjosi su Prezidento vyriausiuoju patarėju Jaroslavu Neverovičiumi ir kitais patarėjais.

Žemdirbių atstovai pasakoja, ką išgirdę Prezidentūroje.

Pasak Prezidento komandos, Prezidentas Gitanas Nausėda yra susirūpinęs dėl situacijos pieno sektoriuje. Yra galvojama apie teisėkūros iniciatyvas, kurios padėtų pieno gamintojams.

Apie žemdirbių pečius slegiančius rūpesčius su Seimo pirmininke kalbėję derybininkai taip pat grįžo ganėtinai viltingai nusiteikę. Jie išdėstė visą ratą aktualiausių problemų: pieno sektoriaus, aplinkosauginių problemų, pakibusios giljotinos virš žvėrelių augintojų ir paukštininkų.

Pasak Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininko Aušrio Macijausko, susitikimas buvęs konstruktyvus. Jo metu buvo praneštos dvi svarbios žinutės.

Aušrys Macijauskas ruošiasi lipti į sceną.

Seimo pirmininkė informavo, jog aplinkos ministras atšaukė įsakymą dėl aplinkos juostų išplėtimo prie sureguliuotų upelių.

Taip pat ji patikino, kad šioje kadencijoje tikrai nebus svarstomas klausimas dėl lengvatos žaliajam kurui panaikinimo.

Anot A. Macijausko, pokalbyje dalyvavęs Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis pažadėjo daryti viską, kad šią kadenciją taip pat nebūtų didinami mokesčiai individualiai dirbantiesiems.

Seime derybininkai buvo susitikę ir su viena opozicine frakcija. Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prezidentas Jonas Vilionis pasidžiaugė, kad rado palaikymą. Taip pat pritarimą jo įžvalgai, kad pieno gamintojams palaikyti pinigų biudžete tikrai yra. O jeigu neatsirastų, J. Vilionis neatmeta, jog gali prireikti ir bado akcijos.

Jonas Vilionis neatmeta, kad gali prireikti ir bado akcijos.

Kur ministras?

Piketuotojai minioje dairėsi ministro. Kažkas sakė jį matęs. Kiti atitarė – ne, jis tik pro šalį prabėgo... Treti juokdamiesi rodė į „šefą Kęstutį“ prie pakylos, įstatytą į atliekų konteinerį.  Žmonės atvirai kalbėjo apie tai, kad pasigenda tikro žemės ūkio ministro. Neformalaus žemdirbių organizacinio štabo lyderei Rasai Rasimaitei pasiūlius, „ministras“ buvo išmestas į politikos šiukšlyną...

Rasa Rasimaitė.
"Išmetė" šefą Kęstutį...

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas piketo aikštėje vis dėlto lankėsi, nors į sceną šįkart nelipo. Jis žurnalistams davė interviu, diskutavo su Jonu Vilioniu ir ragino suprasti esamas biudžeto galimybes: „Jeigu turėtume 40 milijonų (žemdirbių rezoliucijoje įvardytos sumos, kuri šiandien reikalinga pieno sektoriui gelbėti – Red.), tikrai ja pasidalintume“.

 

Autorės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis