Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Pasėlių deklaravimas kelia galvos skausmą

2023/04/18


ŪP korespondentė Rita KRUŠINSKAITĖ. – Vakar, balandžio 17 d., prasidėjęs žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas žemdirbiams kelia didžiulį nerimą. „Esame verčiami įgyvendinti reikalavimus, kurie dar tik kuriami ir už kurių neįgyvendinimą būsime baudžiami. Dėl to mes galimai patirsime nuostolių ir tai atsilieps visos šalies ūkiui“, – situaciją „Ūkininko patarėjui“ komentavo Anykščių rajono ūkininkas Dainius Arlauskas.

Gal pritrūkti laiko

Susidariusi situacija deklaruojant pasėlius nėra pakankamai aiški bei priimtina ir Varėnos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus vedėjui Irmantui Laniauskui. Jo teigimu, priešpaskutinę savaitę iki deklaravimo pradžios savivaldybės administracija gavo Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) paaiškinimus į užduotus klausimus dėl deklaravimo tvarkos, todėl jau matyti šiokia tokia šviesa tunelio gale.

„Šiemet deklaravimas labai painus. Kad gautum bazinę 80 eurų išmoką, turi atitikti geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimus, kurie yra privalomi. Norint didesnės išmokos, reikia dalyvauti gamybinėse veiklose: augalų kaitos, tarpinių pasėlių sertifikuotos sėklos naudojimo, neariamosios žemdirbystės technologijos taikymo, ir negamybinėse – kraštovaizdžio elementų priežiūros, trumpaamžių medingųjų augalų juostų ir daugiamečių žolių juostų. Žinoma, tai papildomi pinigai ir gali visose veiklose dalyvauti, bet ten tokia painiava, kad sudėtinga viską suvokti. Mūsų rajono specialistai, įdėję tikrai daug darbo, beveik perprato sistemą ir galės paaiškinti žemdirbiams, tačiau daugeliui ūkininkų, ypač smulkiųjų, nauji reikalavimai sunkiai suprantami“, – ŪP teigė I. Laniauskas.

Anot jo, daugelis ūkininkų žino tik tiek, kad bus nauji reikalavimai ir jie nuėję į seniūniją ar savivaldybę su specialistų pagalba pasėlius deklaruos, tačiau tai padaryti gali būti gana sunku, jei visi laukai jau bus apsėti ir realią situaciją reikės sutalpinti į reikalavimų rėmus. Kita kliūtis sėkmingam deklaravimui – laikas. „Skyriuje yra 6 darbuotojai, padedantys deklaruoti, o deklaruojančiųjų – per 2 tūkst., todėl gali nutikti taip, kad per deklaravimo piką nespėsime visiems padėti. Neseniai teko konsultuoti 50 ha ūkį turintį ūkininką, pokalbis užtruko beveik valandą“, – kalbėjo varėniškis. Jam nerimą kelia ir tai, kad deklaravimas jau prasideda, o ŽŪM vis dar kalba apie pakeitimus. „Jei ūkininkas deklaruodamas suklys, iš Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) sulauks sankcijų už reikalavimų nevykdymą, nors visa tai nutiks ŽŪM laiku neatlikus namų darbų“, – įsitikinęs I. Laniauskas.

Daug beprasmybės

Nuo 1995 metų Varėnos rajone ūkininkaujantis ir apie 1 000 ha šeimos ūkį turintis Vytautas Raulonis ŪP sakė, kad geriausi ūkininkavimo metai buvo 2004–2006-ieji, kai atsirado išmokos, o biurokratijos buvo mažai. „Neįsivaizduoju, kaip reikės gauti išmokas už šiuos metus. Tarsi skiria, bet jas gauti – iššūkis, įsipareigojimai sudėtingi. Važiavome ir į seminarus, ir nuotoliniuose mokymuose dalyvavome. Vieną klausimą pristato vienas specialistas, o tų klausimų apie 10. Valdininkas turi išmanyti tik vieną sritį, o ūkininkas – visas“, – nusistebėjimo neslėpė V. Raulonis.

Ūkininko nuomone, naujuose deklaravimo reikalavimuose daug beprasmybės, jaučiamas vis didėjantis nepasitikėjimas Lietuvos žmonėmis, tarsi jie būtų nusikaltėliai, kuriuos reikia labai griežtai kontroliuoti. „Sunkiai suprantamas reikalavimas palikti 5 proc. žemės, kad ji atsigautų, kai yra sėjomaina. Gal siekis yra kitas – gamybos mažinimas? Dar 5 proc. reikia suieškoti nedirbamos žemės – miškelių, akmenų krūvų, kelmų. Ką daryti, jei tokių vietų nėra, gal reikės palikti dirbamos žemės?“ – retorinius klausimus vieną po kito žėrė ŪP pašnekovas. Pasak jo, įsipareigojimai numatyti ne vieneriems metams. Jei nuomojamoje žemėje yra miškelis, tai savininkui, su kuriuo nesudaryta raštiška sutartis, sumanius nutraukti nuomą, ūkininkas turės grąžinti išmokas, nes vargu ar pavyks įrodyti, kad sutartis nutraukta. „Vadinasi, jei dirbsi neaiškų statusą turinčią žemę, nerizikuosi jos deklaruoti – apsiribosi bazine išmoka. Stambieji ūkininkai išgalės sumokėti specialistui, kad galėtų teisingai deklaruoti, o ką daryti smulkiesiems, kurie ir taip sunkiai verčiasi? Gal smulkiuosius visai nori išnaikinti?“ – svarstė V. Raulonis.

Varėnos r. ūkininkas tikino, kad žemdirbiai dirbti moka, bet deklaruoti pasėlius ir gauti išmokas pagal naujus reikalavimus – sudėtinga. „Atrodo, viskas daroma, kad tik blogiau būtų. Su žeme galime susidraugauti, tačiau su valdžios sprendimais to padaryti neįmanoma. Kai juos išgirsti, net nežinai, ko griebtis“, – nusivylimo neslėpė ilgą ūkininkavimo patirtį turintis redakcijos pašnekovas.

Situacija kartojasi

„Jau reikia važiuoti į laukus ir juos tręšti, pradėti sėją, taikyti sėjomainą, bet mes dar nežinome, pagal kokias taisykles tai daryti. Institucijų darbuotojai, kurie žemdirbiams padės užpildyti deklaracijas, vis dar nėra apmokyti“, – nežinia dėl pasėlių deklaravimo piktinosi anykštėnas ūkininkas D. Arlauskas.

Anot augalininkystės ūkio šeimininko, šiemet, kaip ir kasmet, grįžtama į tą pačią situaciją, kai, atsižvelgę į gamtos sąlygas ir norėdami užauginti kokybišką derlių, ūkininkai turi pradėti darbus nesant taisyklių – deklaravimo tvarkos. Žemdirbiams baisiausia, kad jau patvirtintos taisyklės dar gali būti koreguojamos, o ūkininkai vėl turės prie jų prisitaikyti. D. Arlauskas negali suprasti, kodėl taisyklių nebuvo galima patvirtinti iki vasario pradžios, kad ūkininkai ir žemės ūkio specialistai be streso į jas įsigilintų ir tinkamai pasiruoštų deklaruoti pasėlius. „Tam išleidžiami dideli pinigai, dirba didelis būrys žmonių, bet kaip visada viskas vyksta amžinojo studento principu – paskutinę naktį, o paskui mus baudžia, kad kažko neįgyvendiname arba nepasiekiame rezultatų, – kalbėjo ŪP pašnekovas. – Kaip mums tuos politikų užbrėžtus rezultatus pasiekti, jei nėra aiškių taisyklių? Kaip viską padaryti laiku ir kokybiškai, kad atitiktume popieriuje surašytas taisykles, kurių mes net nematome? Žinome tik nuotrupas ir pagrindą, kuris kiekvieną savaitę yra keičiamas.“

Ūkininko nuomone, šiandien žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas negali suvaldyti esamos situacijos. „Ministras yra pasakęs, kad žemės ūkis – ne raketų mokslas. Bet, kiek žinoma, jis nebaigęs raketų mokslo, tad kaip gali lyginti? Jis neišmano abiejų sričių – nei raketų mokslo, nei žemės ūkio. Apie žmones daugiausia pasako ne kalbos, o nuveikti darbai. Matome, kad per šio ministro kadenciją neįvyko jokio proveržio. Iš valdžios pusės turime nežinomybę, neaiškumą, daug neatsakytų klausimų. Nepaisant to, iš mūsų reikalauja laikytis taisyklių, kurių nesilaikant, ūkis gali patirti žalą, lemsiančią ūkio stagnaciją. Be to, ūkininkas pats privalės išsilaižyti žaizdą, kuri greičiausiai atsiras ne dėl jo kaltės“, – nesirinkdamas žodžių piktinosi D. Arlauskas.

Tikisi supratingumo

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 43, 2023 m. balandžio 18 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis