Ashburn +6,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023
Ashburn +6,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023

Deklaravimo sistemos startas – apgailėtinas

2023/04/23


ŪP korespondentė Rita KRUŠINSKAITĖ. – Per pirmąsias deklaravimo dienas nebuvo deklaruoti nė vieno šalies ūkio pasėliai. Deklaravimo procesas stringa – tą patiria žemdirbiai, savivaldybių administracijų, seniūnijų žemės ūkio specialistai. Kad deklaravimo sistema neveikia sklandžiai, tenka pripažinti ir Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM). Tad kol kas klausimų deklaruojant kyla daugiau nei gaunama atsakymų.

Patvirtintų deklaracijų nėra

Seimo Kaimo reikalų komitete (KRK) vykusiame posėdyje, aptariant pasėlių deklaravimo pradžią, žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis konstatavo, kad deklaravimo tempas labai didelis, per dvi pirmąsias dienas pradėta pildyti 2 773 paraiškų (265 tūkst. ha), kurios apima 8–9 proc. žemės naudmenų ir pasėlių. Tačiau nėra nė vienos pabaigtos deklaracijos, nes paraiškų kol kas negalima patvirtinti. „Paraiškų dar negalima tvirtinti – iki mėnesio pabaigos bus užbaigta testuoti programa ir tuomet tokia galimybė bus“, – aiškino E. Giedraitis.

Žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis.

KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis informavo iš seniūnijų darbuotojų sulaukęs signalų, kad seni kompiuteriai ne visuomet „susikalba“ su naujomis programomis, kurios yra naudojamos sistemose, kas dar labiau apsunkina deklaravimo procesą. Bet viceministras aiškino, jog Žemės ūkio duomenų centras, kuriam teikiamos deklaracijos, kol kas nesiskundė dėl sistemos veiklos ar techninių kliūčių. Didžiausias lūkestis, kad kitą savaitę jau bus užbaigta ruošti nauja kraštovaizdžio elementų ir atitikimo ekoschemų skaičiuoklė, pakeisianti nepatogią dabartinę.

Žemdirbius ir žemės ūkio specialistus ypač piktina tai, kad dėl nesklandžiai veikiančios deklaravimo sistemos žmonės turės sugaiši žymiai daugiau laiko. Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Zita Bakanienė sakė, kad rajone iš 2 500 pareiškėjų patys deklaruoja apie 100. „Įsivaizduokite, kiek žmonių turės ateiti po 2–3 kartus, iš karto negaudami atsakymo, kokius pasėlius sėti, ką planuoti“, – pasipiktinimo neslėpė Z. Bakanienė.

Viskas labai painu

Anot E. Giedraičio, deklaruojant nemažai klausimų sukėlė interaktyvaus žemėlapio paukščių apsaugos sluoksnis, kuris praėjusios savaitės penktadienio vakarą, prieš pat deklaravimą, buvo atnaujintas. „Jei bus kokių nors netikslumų, nekorektiškumų, bus tikslinama. Bėda ta, kad „paukščių“ sluoksnis atsirado ariamojoje žemėje, kur keletą metų jau nėra pievų, tad ten „paukščių“ būti neturėtų. Nuo šių metų tai būtų pažeidimas, bet jei taip atsitiko iki šiol – joks ne pažeidimas. Ūkininkai reaguoja gana jautriai į tai, kur gali būti sankcijos“, – ramino viceministras.

Jis pasidžiaugė, kad pagaliau prasidėjo dialogas su Aplinkos ministerija ir koreguojamos interaktyvaus žemėlapio paviršiaus vandens telkinių apsaugos juostos. Tikimasi, kad iki ateinančios savaitės korekcijos bus užbaigtos ir žemėlapiuose tiek prie sureguliuotų upelių, tiek prie melioracijos griovių atsiras 3 m juosta nuo griovio krašto, o nesureguliuotų upelių – 5 m nuo ašinės linijos. „Jei upelis ar griovys labai vingiuotas ir vietomis sudaro 5–20 metrų vingius, o deklaruojant reikia palikti apsaugos juostą, bet programa brėžia tiesią liniją, deklaruojančiam ūkininkui bent vizualiai atrodo, kad dėl to jis patirs nuostolių. Programa nėra tobula ir gali pasipilti skundų, perskaičiavimų“, – neskubėti braižyti apsaugos juostų ragino Seimo narys Kęstutis Mažeika, jam pritarė ir kiti kalbėjusieji.

„CropLife Lietuva“ vadovė Zita Varanavičienė pastebėjo, kad institucijos komunikuoja skirtingai – jos nėra tinkamai informuotos apie „paskutinės minutės“ pokyčius, todėl informacija iš įvairių šaltinių ateina skirtinga, o tai dar labiau apsunkina deklaravimą.

„CropLife Lietuva“ vadovė Zita Varanavičienė.

Ūkininkas Saulius Daniulis kėlė vis dar aktualų laikino valstybinės žemės naudojimo klausimą. Jo teigimu, žemėlapiuose vidury laukų matomi gojeliai, senos sodybos, kuriuos būtų galima deklaruoti kaip kraštovaizdžio elementus, tačiau jie yra valstybinėje žemėje, o jei pasibaigęs laikinas jos naudojimas, jokie veiksmai negalimi.

Jam pritarė ir Z. Bakanienė: „Dėl valstybinės žemės nesutvarkytų teisinių dalykų pernai Panevėžio rajone apie 15–20 tūkst. ha nebuvo galima deklaruoti. Šiemet klausimas dar neišspręstas. Trumpalaikės sutartys nesudaromos, ilgalaikės, kurios galioja, ir toliau galioja.“ Panevėžietės netenkino ir deklaravimo sistemos darbas – norint deklaruoti sertifikuotos sėklos pasėlius, pasirodo užrašas, kad laukas nėra tinkamas deklaruoti sertifikuotai sėklai „Nerandame ir sąlyginių gyvulių grafos registravimo sistemoje. Neaišku, atsiras ji ar ne“, – kalbėjo Z. Bakanienė.

Rokiškio ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius nesuprato, kodėl ŽŪM pritarus, kad ekologiniai ūkiai gali dalyvauti gyvūnų gerovės ekologinėse sistemoje, leido dalyvauti tik kiaulių ir paukščių augintojams, o karvių ir kitų galvijų – ne. Be to, iš 4 gamybinių veiklų ekologai gali rinktis tik 2. Ar jas galima rinktis lauko lygmeniu, ar ūkio, niekas atsakymo nepateikė. Ekologinių ūkių šeimininkai nežino net kokiomis negamybinėmis veiklomis gali naudotis.

Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos pirmininkei Renatai Vilimienei neaišku, kaip atsisakyti daugiamečių pievų nepatiriant jokių sankcijų, nes kai kurie pieno ūkiai nutraukia veiklą ir tose žemėse veiklą norėtų tęsti grūdininkai. Gedas Špakauskas, ūkininkaujantis Pakruojo r., stebėjosi, kodėl negalima ankstesnių įsipareigojimų auginti medinguosius augalus dabar užskaityti kaip 5 proc. negamybinio ploto, nors toks užskaitymas galioja tarpiniams pasėliams. „Nebeaišku, ar šiemet dar įmanomi pakeitimai deklaravimo taisyklėse, nes kai kurie reikalavimai yra sunkiai suprantami, nelogiški, kai kur taikomi dvigubi standartai?“ – teigė ūkininkas.

Sankcijų siūlė netaikyti

KRK nario Juozo Baublio nuomone, deklaravimo taisyklės neaiškios, parašytos sudėtingai, vienas punktas prieštarauja kitam, o sankcijos tokios griežtos, kad vos ne kiekvienas ūkininkas bus nubaustas. „Metus laiko sankcijos turėtų būti taikomos tik už grubius pažeidimus, o ne todėl, kad taisyklės neaiškios“, – įsitikinęs J. Baublys.

„Pateikus klausimą apie deklaravimą ŽŪM darbuotojams, atsakymo kartais ieško keletas specialistų, vadinasi, net ministerijoje nėra vieno žmogaus, kuris galėtų atsakyti į visus klausimus, o norima, kad ūkininkas išmanytų, kaip ūkyje pritaikyti kiekvieną taisyklę. Tai parodo, kokia sudėtinga yra sistema“, – kalbėjo KRK narys.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis pasidalijo sava patirtimi, kokio atsakymo sulaukė, kai kreipėsi į ŽŪM dėl galimų sankcijų švelninimo: „Gavome atsakymą, kad sankcijos turi būti žiaurios ir atgrasyti.“ J. Sviderskio nuomone, sankcijos šiemet iš viso neturi būti taikomos, nes viskas pakeista, deklaravime daug naujovių.

„Aš norėčiau girdėti kalbas ne apie pažeidimus, o apie patarimus, kaip žmonėms išvengti pažeidimų. Tikslas turėtų būti ne sankcijos, o tai, kad visos tiesioginės išmokos pasiektų žemdirbius. Neturėtume iš Vilniaus mokyti žmonių, kaip arti ar sėti, jie patys žino. Smulkmeniškos taisyklės atveda prie nežinomybės. Tai turėtų spręsti agronomai vietoje, o ne valdininkai Vilniuje. Turime padaryti taip, kad sistema veiktų žmonėms, o ne atvirkščiai“, – pabrėžė V. Pranckietis.

Išgirdęs pastabas dėl galimų sankcijų, žemės ūkio viceministras E. Giedraitis tikino, kad jos yra sušvelnintos, nėra tokių, kad už grubų pažeidimą tiesioginės išmokos visai nebūtų mokamos. „Jei bus koks pažeidimas, pirmiausia bus perspėjimas, tik po to – sankcijos“, – tikino viceministras.

Rengia konsultacijas

ŽŪM skelbia, kad kiekvieną ketvirtadienį nuo 8 iki 10 val. rengia nuotolines konsultacijas naudmenas bei pasėlius deklaruojantiems žemdirbiams, žemės ūkio specialistams. O interaktyviajame žemėlapyje pastebėjus pagal geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) ir valdymo reikalavimų (VR) atvaizduojamų erdvinių duomenų galimą netikslumą, daugiau informacijos galima rasti internete: https://www.vic.lt/blog/2023/04/04/kur-kreiptis-ir-ka-pateikti-interaktyviajame-zemelapyje-pastebejus-pagal-gaab-ir-vr-atvaizduojamu-erdviniu-duomenu-netiksluma/. Be to, kilus bet kokiems su deklaravimu susijusiems neaiškumams ar klausimams, galima kreiptis specialiu el. paštu tiesiogines@zum.lt.

ŽŪM taip pat primena, kad jos interneto svetainės rubrikoje „Dažniausiai užduodami klausimai“ (skiltys „Pasėlių deklaravimas 2023“, „Valdymo reikalavimai“, „Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai“) šiuo metu jau yra daug atsakymų į žemdirbių užduotus įvairiausius klausimus. Juos galima rasti aktyvavus nuorodą: https://zum.lrv.lt/lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-3.

 

Redakcijos ir 123rf nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/07

Žemės ūkio ateitis neaiški, tai šiandien paaiškėjo dar kartą

Šiomis dienomis Vilniuje yra susirinkęs gražus būrys prekinės žemės ūkio produkcijos gamybos lyderių: žemės ūkio bendrovių vadovai, vyriausieji finansininkai, specialistai. Gruodžio 7–8 d. vyksta Lietuvos žemės ūkio bendrovių aso...
2023/12/07

VMVT ragina atsisakyti gyvūnų demonstravimo „gyvose prakartėlėse“

Į gyvais gyvūnais apgyvendintą prakartėlę per šventę Druskininkuose dar vakar dėmesį atkreipė gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė ir kėlė klausimą, kodėl Valstybinės maisto ir veteri...
2023/12/07

„Auga Group“ kitąmet tikisi 23,3 mln. eurų EBITDA pelno

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse žemės ūkio investicijų grupių „Auga Group“ 2024 metais planuoja uždirbti 23,3 mln. eurų pelno prieš palūkanas, mokesčius ir...
2023/12/07

Ar medijos paverčia politiką pigiu šou?

Įprasta kritikuoti tiek ats­kirus politikus, tiek ir po­li­­­tiką bendrai – piktintis jos neprofesionalumu, pa­vir­šu­tiniškumu bei sa­va­nau­­diš­kumu. Šiuo met...
2023/12/07

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/07

LSMU Veterinarijos akademijoje – pokyčiai

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) praneša apie pokyčius universiteto Veterinarijos akademijoje – LSMU Senatas penkerių metų kadencijai patvirtino naujus dviejų fakultetų dekanus.
2023/12/07

Lietuvoje vidutinės degalų kainos mažesnės nei Lenkijoje

Vidutinės degalų kainos per savaitę Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino padidėjo 0,2 proc. Skirtumas tarp šių degalų kainų padidėjo iki 0,04 Eur/l. Pirmą kartą šiais metais vidutinės degalų kaino...
2023/12/07

COVID-19 ir medus: bičių produktai kovoje su virusine infekcija ir jos padariniais

Pasaulį užklupus SARS-CoV-2 viruso sukeltai COVID-19 pandemijai sveikatos sistema susidūrė su nauju iššūkiu – ligos diagnostika ir gydymu. Sergantiems pacientams gydyti buvo naudojami įvairūs vaistai, tačiau tikslios terapijos ...
2023/12/07

Augalinės produkcijos eksporto į Jungtinę Karalystę naujovės

BTOM taikomas augalams ir augaliniams produktams, gabenamiems į Jungtinę Karalystę (JK) suprantamas kaip jų tiekimas į Angliją, Škotiją ir Velsą. Tuo tarpu Šiaurės Airija išlaiko vietą vidinėje Europos Sąjungos (ES) rinkoje ir...