Ashburn +19,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 26 Geg 2024
Ashburn +19,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 26 Geg 2024

Deklaravimo sistemos startas – apgailėtinas

2023/04/23


ŪP korespondentė Rita KRUŠINSKAITĖ. – Per pirmąsias deklaravimo dienas nebuvo deklaruoti nė vieno šalies ūkio pasėliai. Deklaravimo procesas stringa – tą patiria žemdirbiai, savivaldybių administracijų, seniūnijų žemės ūkio specialistai. Kad deklaravimo sistema neveikia sklandžiai, tenka pripažinti ir Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM). Tad kol kas klausimų deklaruojant kyla daugiau nei gaunama atsakymų.

Patvirtintų deklaracijų nėra

Seimo Kaimo reikalų komitete (KRK) vykusiame posėdyje, aptariant pasėlių deklaravimo pradžią, žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis konstatavo, kad deklaravimo tempas labai didelis, per dvi pirmąsias dienas pradėta pildyti 2 773 paraiškų (265 tūkst. ha), kurios apima 8–9 proc. žemės naudmenų ir pasėlių. Tačiau nėra nė vienos pabaigtos deklaracijos, nes paraiškų kol kas negalima patvirtinti. „Paraiškų dar negalima tvirtinti – iki mėnesio pabaigos bus užbaigta testuoti programa ir tuomet tokia galimybė bus“, – aiškino E. Giedraitis.

Žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis.

KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis informavo iš seniūnijų darbuotojų sulaukęs signalų, kad seni kompiuteriai ne visuomet „susikalba“ su naujomis programomis, kurios yra naudojamos sistemose, kas dar labiau apsunkina deklaravimo procesą. Bet viceministras aiškino, jog Žemės ūkio duomenų centras, kuriam teikiamos deklaracijos, kol kas nesiskundė dėl sistemos veiklos ar techninių kliūčių. Didžiausias lūkestis, kad kitą savaitę jau bus užbaigta ruošti nauja kraštovaizdžio elementų ir atitikimo ekoschemų skaičiuoklė, pakeisianti nepatogią dabartinę.

Žemdirbius ir žemės ūkio specialistus ypač piktina tai, kad dėl nesklandžiai veikiančios deklaravimo sistemos žmonės turės sugaiši žymiai daugiau laiko. Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Zita Bakanienė sakė, kad rajone iš 2 500 pareiškėjų patys deklaruoja apie 100. „Įsivaizduokite, kiek žmonių turės ateiti po 2–3 kartus, iš karto negaudami atsakymo, kokius pasėlius sėti, ką planuoti“, – pasipiktinimo neslėpė Z. Bakanienė.

Viskas labai painu

Anot E. Giedraičio, deklaruojant nemažai klausimų sukėlė interaktyvaus žemėlapio paukščių apsaugos sluoksnis, kuris praėjusios savaitės penktadienio vakarą, prieš pat deklaravimą, buvo atnaujintas. „Jei bus kokių nors netikslumų, nekorektiškumų, bus tikslinama. Bėda ta, kad „paukščių“ sluoksnis atsirado ariamojoje žemėje, kur keletą metų jau nėra pievų, tad ten „paukščių“ būti neturėtų. Nuo šių metų tai būtų pažeidimas, bet jei taip atsitiko iki šiol – joks ne pažeidimas. Ūkininkai reaguoja gana jautriai į tai, kur gali būti sankcijos“, – ramino viceministras.

Jis pasidžiaugė, kad pagaliau prasidėjo dialogas su Aplinkos ministerija ir koreguojamos interaktyvaus žemėlapio paviršiaus vandens telkinių apsaugos juostos. Tikimasi, kad iki ateinančios savaitės korekcijos bus užbaigtos ir žemėlapiuose tiek prie sureguliuotų upelių, tiek prie melioracijos griovių atsiras 3 m juosta nuo griovio krašto, o nesureguliuotų upelių – 5 m nuo ašinės linijos. „Jei upelis ar griovys labai vingiuotas ir vietomis sudaro 5–20 metrų vingius, o deklaruojant reikia palikti apsaugos juostą, bet programa brėžia tiesią liniją, deklaruojančiam ūkininkui bent vizualiai atrodo, kad dėl to jis patirs nuostolių. Programa nėra tobula ir gali pasipilti skundų, perskaičiavimų“, – neskubėti braižyti apsaugos juostų ragino Seimo narys Kęstutis Mažeika, jam pritarė ir kiti kalbėjusieji.

„CropLife Lietuva“ vadovė Zita Varanavičienė pastebėjo, kad institucijos komunikuoja skirtingai – jos nėra tinkamai informuotos apie „paskutinės minutės“ pokyčius, todėl informacija iš įvairių šaltinių ateina skirtinga, o tai dar labiau apsunkina deklaravimą.

„CropLife Lietuva“ vadovė Zita Varanavičienė.

Ūkininkas Saulius Daniulis kėlė vis dar aktualų laikino valstybinės žemės naudojimo klausimą. Jo teigimu, žemėlapiuose vidury laukų matomi gojeliai, senos sodybos, kuriuos būtų galima deklaruoti kaip kraštovaizdžio elementus, tačiau jie yra valstybinėje žemėje, o jei pasibaigęs laikinas jos naudojimas, jokie veiksmai negalimi.

Jam pritarė ir Z. Bakanienė: „Dėl valstybinės žemės nesutvarkytų teisinių dalykų pernai Panevėžio rajone apie 15–20 tūkst. ha nebuvo galima deklaruoti. Šiemet klausimas dar neišspręstas. Trumpalaikės sutartys nesudaromos, ilgalaikės, kurios galioja, ir toliau galioja.“ Panevėžietės netenkino ir deklaravimo sistemos darbas – norint deklaruoti sertifikuotos sėklos pasėlius, pasirodo užrašas, kad laukas nėra tinkamas deklaruoti sertifikuotai sėklai „Nerandame ir sąlyginių gyvulių grafos registravimo sistemoje. Neaišku, atsiras ji ar ne“, – kalbėjo Z. Bakanienė.

Rokiškio ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius nesuprato, kodėl ŽŪM pritarus, kad ekologiniai ūkiai gali dalyvauti gyvūnų gerovės ekologinėse sistemoje, leido dalyvauti tik kiaulių ir paukščių augintojams, o karvių ir kitų galvijų – ne. Be to, iš 4 gamybinių veiklų ekologai gali rinktis tik 2. Ar jas galima rinktis lauko lygmeniu, ar ūkio, niekas atsakymo nepateikė. Ekologinių ūkių šeimininkai nežino net kokiomis negamybinėmis veiklomis gali naudotis.

Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos pirmininkei Renatai Vilimienei neaišku, kaip atsisakyti daugiamečių pievų nepatiriant jokių sankcijų, nes kai kurie pieno ūkiai nutraukia veiklą ir tose žemėse veiklą norėtų tęsti grūdininkai. Gedas Špakauskas, ūkininkaujantis Pakruojo r., stebėjosi, kodėl negalima ankstesnių įsipareigojimų auginti medinguosius augalus dabar užskaityti kaip 5 proc. negamybinio ploto, nors toks užskaitymas galioja tarpiniams pasėliams. „Nebeaišku, ar šiemet dar įmanomi pakeitimai deklaravimo taisyklėse, nes kai kurie reikalavimai yra sunkiai suprantami, nelogiški, kai kur taikomi dvigubi standartai?“ – teigė ūkininkas.

Sankcijų siūlė netaikyti

KRK nario Juozo Baublio nuomone, deklaravimo taisyklės neaiškios, parašytos sudėtingai, vienas punktas prieštarauja kitam, o sankcijos tokios griežtos, kad vos ne kiekvienas ūkininkas bus nubaustas. „Metus laiko sankcijos turėtų būti taikomos tik už grubius pažeidimus, o ne todėl, kad taisyklės neaiškios“, – įsitikinęs J. Baublys.

„Pateikus klausimą apie deklaravimą ŽŪM darbuotojams, atsakymo kartais ieško keletas specialistų, vadinasi, net ministerijoje nėra vieno žmogaus, kuris galėtų atsakyti į visus klausimus, o norima, kad ūkininkas išmanytų, kaip ūkyje pritaikyti kiekvieną taisyklę. Tai parodo, kokia sudėtinga yra sistema“, – kalbėjo KRK narys.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis pasidalijo sava patirtimi, kokio atsakymo sulaukė, kai kreipėsi į ŽŪM dėl galimų sankcijų švelninimo: „Gavome atsakymą, kad sankcijos turi būti žiaurios ir atgrasyti.“ J. Sviderskio nuomone, sankcijos šiemet iš viso neturi būti taikomos, nes viskas pakeista, deklaravime daug naujovių.

„Aš norėčiau girdėti kalbas ne apie pažeidimus, o apie patarimus, kaip žmonėms išvengti pažeidimų. Tikslas turėtų būti ne sankcijos, o tai, kad visos tiesioginės išmokos pasiektų žemdirbius. Neturėtume iš Vilniaus mokyti žmonių, kaip arti ar sėti, jie patys žino. Smulkmeniškos taisyklės atveda prie nežinomybės. Tai turėtų spręsti agronomai vietoje, o ne valdininkai Vilniuje. Turime padaryti taip, kad sistema veiktų žmonėms, o ne atvirkščiai“, – pabrėžė V. Pranckietis.

Išgirdęs pastabas dėl galimų sankcijų, žemės ūkio viceministras E. Giedraitis tikino, kad jos yra sušvelnintos, nėra tokių, kad už grubų pažeidimą tiesioginės išmokos visai nebūtų mokamos. „Jei bus koks pažeidimas, pirmiausia bus perspėjimas, tik po to – sankcijos“, – tikino viceministras.

Rengia konsultacijas

ŽŪM skelbia, kad kiekvieną ketvirtadienį nuo 8 iki 10 val. rengia nuotolines konsultacijas naudmenas bei pasėlius deklaruojantiems žemdirbiams, žemės ūkio specialistams. O interaktyviajame žemėlapyje pastebėjus pagal geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) ir valdymo reikalavimų (VR) atvaizduojamų erdvinių duomenų galimą netikslumą, daugiau informacijos galima rasti internete: https://www.vic.lt/blog/2023/04/04/kur-kreiptis-ir-ka-pateikti-interaktyviajame-zemelapyje-pastebejus-pagal-gaab-ir-vr-atvaizduojamu-erdviniu-duomenu-netiksluma/. Be to, kilus bet kokiems su deklaravimu susijusiems neaiškumams ar klausimams, galima kreiptis specialiu el. paštu tiesiogines@zum.lt.

ŽŪM taip pat primena, kad jos interneto svetainės rubrikoje „Dažniausiai užduodami klausimai“ (skiltys „Pasėlių deklaravimas 2023“, „Valdymo reikalavimai“, „Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai“) šiuo metu jau yra daug atsakymų į žemdirbių užduotus įvairiausius klausimus. Juos galima rasti aktyvavus nuorodą: https://zum.lrv.lt/lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-3.

 

Redakcijos ir 123rf nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/26

Migruojančių paukščių daroma žala žemdirbiams: valdininkams – per kietas riešutas

Pastaraisiais metais pasėlius siaubiančių migruojančių paukščių problema vis labiau aštrėja. Paukščiai ne tik išlesa, bet ir ištrypia nemažus pasėlių plotus, o ūkininkams belieka tik pasibėdoti. Žemės ūkio minist...
2024/05/26

Parama jauniesiems ūkininkams – geriausia investicija

Nuo gegužės 31 iki birželio 28 d. priimamos paraiškos dotacijai ir lengvatinei paskolai gauti pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas&ldqu...
2024/05/26

Ant Gedimino kalno – inovatyvus garso ir vaizdo gidas su virtualiosios realybės integracija

Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM) ant Gedimino kalno pristato naujovę lankytojams – garso ir vaizdo gidą su virtualiosios realybės integracija. Šia pažangia technologija siekiama transformuoti lankytojų patirtį muziejuje, kviečiama...
2024/05/25

Svečiams pasiūlo žemaitiškų valgių – ruošia iš savo ūkyje užaugintų gėrybių

Kaimo turizmo sodyba ar ekologinis ūkis – kas svarbiau? Toks klausimas Žemaitijos širdyje, Telšių rajone, įsikūrusiai Gražinai Gaižauskienei ir sūnaus Manto šeimai veikiausiai nekyla. Abi veiklos gražiai papildo viena ki...
2024/05/25

Kaip saugiai naudoti augalų apsaugos produktus?

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (Augalininkystės tarnyba) vertina augalų apsaugos produktų (AAP) riziką ir juos registruoja, vykdo AAP naudojimo kontrolę.
2024/05/25

Mūšis dėl Agrocheminių tyrimų laboratorijos išlikimo

Praėjusį trečiadienį įvykusiame Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) posėdyje virė karštos diskusijos dėl Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) sprendimo likviduoti Agrocheminių tyrimų laboratoriją – vienintelę tokio ...
2024/05/25

Šalis, kurioje miškai neša laimę žmonėms – įspūdinga Pietų Korėjos miškų politika

Per pastaruosius 30 metų Pietų Korėjos vyriausybė įgyvendino įspūdingą miškų politiką. Čia veikia 147 vaikų darželiai miškuose, 9 miškų edukaciniai centrai, 166 poilsio rekreaciniai miškai, 47 miško terapijos cen...
2024/05/25

Degalai Lietuvoje išlieka pigesni nei Lenkijoje

Pastarąją savaitę benzino kainos Lietuvoje sumažėjo 0,3 proc., tuo tarpu dyzelino – 0,9 procento. Tai ketvirta savaitė iš eilės, kai vidutinės degalų kainos mūsų šalyje mažėjo. Per šį laikotarpį benzinas atpigo 0,04 Eur/...
2024/05/25

Vienija pajėgas – organizuos jungtines ugdymo įstaigų maitinimo organizavimo patikras

Siekiant stiprinti ugdymo įstaigų maitinimo organizavimo kokybės priežiūrą, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ir Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Susitarimo pagrindu bus organizuojami ...